Peste 4.000 de vizitatori la ambasada României din Washington cu ocazia porţilor deschise

Peste 4.000 de persoane au vizitat Ambasada României în Statele Unite ale Americii, sâmbătă, 12 mai 2018, cu ocazia “Zilei Porților Deschise” _(„EU Open House”),_ prilej cu care misiunea a marcat și Centenarul Marii Uniri.
Romania TV
14 mai 2018, 16:09
Peste 4.000 de vizitatori la ambasada României din Washington cu ocazia porţilor deschise

„Ziua Porţilor Deschise, cel mai mare eveniment de diplomaţie publică organizat la Washington, reprezintă o ocazie excepţională de a prezenta România miilor de americani care ne vizitează ambasada. În acest an, în care sărbătorim Centenarul Marii Uniri, evenimentul este cu atât mai important, cu cât avem oportunitatea de a prezenta istoria, cultura românească, elementele identităţii noastre naţionale şi, nu în ultimul rând, contribuţia pe care a avut-o preşedintele american Woodrow Wilson, prin viziunea sa politică, la realizarea Marii Uniri de la 1918”, a declarat ambasadorul României la Washington, George Cristian Maior.

Cu această ocazie, în seria evenimentelor de sărbătorire a Centenarului Marii Uniri, a fost vernisată expoziția de fotografie: “România: Evoluţie – 100 ani” realizată de Agenția Națională de Presă Agerpres.

Publicul s-a bucurat de programul variat prezentat de Ambasada României, din care au făcut parte organizarea de spectacole de muzică și dansuri populare tradiționale românești susținute de trupele “Folclor” și “Carpathia Folk Dance” în cadrul cărora au fost antrenați și vizitatorii care au dorit să învețe pașii de dans.

De asemenea, vizitatorii au avut ocazia de a se întâlni cu ambasadorul George Cristian Maior și de a discuta cu privire la istoria ţării noastre, tradițiile culturale românești și oportunitățile de a vizita România şi de a studia la universităţi româneşti. La eveniment, ambasadorul român a purtat un tricou de baseball al echipei naționale a României.

„Ziua Porţilor Deschise” („EU Open House”) este un eveniment prin care statele membre UE sărbătoresc Ziua Europei. Cu această ocazie, ambasadele statelor Uniunii Europene şi Delegaţia Uniunii Europene în SUA îşi deschid uşile pentru publicul american, oferind vizitatorilor o privire în interiorul misiunilor şi oportunitatea de a cunoaşte patrimoniul cultural şi tradiţiile naţionale ale statelor membre.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Mama Mihaelei Rădulescu s-a stins din viață! Vedeta a revenit de urgență în România
Fanatik.ro
Cadoul primit de Leo Messi de la cea mai bogată familie din India. Valorează peste 1 milion de dolari
Capital.ro
Vladimir Putin este îndrăgostit. Liderul rus și-a recunoscut public sentimentele: DA!
Playtech.ro
Legea chiriașului fără contract. Ce drepturi ai dacă nu ai încheiat un contract
Adevarul
Ce îl așteaptă pe Zelenski în scenariul cel mai negru pentru Ucraina
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Ei sunt Diana și George, cei doi soți care și-au pierdut viața în Bacău, după un impact violent dintre două mașini. Tânăra de 27 de ani era însărcinată
iamsport.ro
A fost bairam! Supărarea ține puțin în Oltenia: jucătorii au aruncat cu bani în lăutari după eșecul din Conference League
MediaFlux
România sare în aer! S-au anunțat prețurile gazelor în 2026
stirilekanald.ro
Profesoară de 31 de ani, înjunghiată mortal de un elev din clasa a VIII-a! Un copil de numai 4 anișori a rămas acum orfan
DOLIU! A MURIT! PEPE „drum bun printre stele”… vestea a venit ca un trăznet