Românii, obligaţi să-şi asigure locuinţele de la 1 septembrie

De la 1 septembrie, românii vor fi obligaţi să-şi asigure locuinţa împotriva riscurilor de catastrofă naturală. Această asigurare acoperă trei riscuri de baza: cutremur, inundaţii din cauze naturale şi alunecări de teren. Suma care trebuie plătită începe de la 10 euro pe an.
Romania TV
30 aug. 2012, 07:39
Românii, obligaţi să-şi asigure locuinţele de la 1 septembrie

Există două tipuri de astfel de asigurări. Prima se referă la locuinţele construite din materiale convenţionale, iar suma minimă asigurată este de 20.000 de euro. Pentru această sumă, prima de asigurare este de 20 de euro pe an.

Pentru locuinţele din materiale ecologice, suma minimă asigurată este de 10.000 de euro, iar prima de asigurare este de 10 euro pe an.

Românii care nu îşi vor încheia de la 1 septembrie asigurarea obligatorie pentru locuinţe, vor plăti amenzi, care vor fi date de primării.

DailyBusiness
Radu Miruță avertizează după scandalul ploșnițelor de la metrou: „Cei responsabili vor pleca, vor plăti sau vor ajunge la Parchet”
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Ungurii se laudă cu Istvan Kovacs după ce a intrat în istorie la Campionatul Mondial: „Mândru de originile maghiare!”
Capital.ro
Adevărul despre banii din bancă: cât de protejate sunt, de fapt, economiile românilor
Playtech.ro
Ce a pățit o familie de români imediat după ce a trecut vama Kulata: „Urâtă senzație. Grecii nu erau așa. Ne-au spus că riscăm sute de euro amendă”
Adevarul
Un veteran rus rămas fără piciorare în războiul din Ucraina a ataca cu un cuțit polițiștii care făceau razii pe străzi
wowbiz.ro
Afecțiunea de care suferă Cheloo. Rapperul a dezvăluit chiar el ce problemă are
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
În timp ce mașina se prăbușea în râpa din Transfăgărășan, șoferița era... Vezi mai mult
iamsport.ro
Membrul Generației de Aur îl pune la zid pe Anghel Iordănescu pentru decizia luată la CM 1994 în privința unui tricolor: ”Nu a procedat corect cu el!”
MediaFlux
Încep recrutările la SRI. Salariile pornesc de la 7.500 lei. Ce posturi sunt disponibile
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?