Două atacuri ale urşilor în zona Corunca-Păsăreni, din Mureş: un porc şi mai multe capre, ucise

Două atacuri ale urşilor la două ferme situate între localităţile Corunca şi Păsăreni, produse în noaptea de sâmbătă spre duminică, s-au soldat cu uciderea unui porc, a unui ţap şi a trei capre, iar alte două capre nu au mai fost găsite.
Romania TV
12 aug. 2018, 12:08
Două atacuri ale urşilor în zona Corunca-Păsăreni, din Mureş: un porc şi mai multe capre, ucise

„S-a întâmplat la Păsăreni, la un kilometru de Corunca şi circa la 100 de metri de drumul comunal. Ursul a intrat într-o fermă de porci, care are grajd de cărămidă, a rupt uşa, a luat un porc şi a fugit cu el în pădure. Au strigat oamenii după el, dar nu a lăsat porcul. L-au găsit mort în pădure, era mâncat din el. Spre dimineaţă, pe la ora 4,00, oamenii au mers la muls la oi şi la capre. Caprele erau într-un ţarc, era undeva la 30 de capre. Ciobanii au constatat că ursul a rupt porţile din scândură, a intrat în ţarc şi a omorât ţapul – avea omul un ţap de reproducţie adus din Franţa, care costa peste 500 de euro – trei capre erau omorâte, a mâncat din ele, iar două capre nu sunt de găsit. Le-a luat, le-a ascuns în pădure. Probabil le-a îngropat, fiindcă ursul ascunde carnea după ce mănâncă din ea. Atacurile s-au produs la câteva ore unul de celălalt, s-ar putea să fie acelaşi urs, fiindcă zona e foarte apropiată, cam 200-300 de metri una de alta”, a declarat Vasile Silaghi, gestionarul fondului de vânătoare.

Vasile Silaghi a spus că numai în zona Corunca-Livezeni, pe un areal destul de restrâns, sunt cam 15-20 de urşi, ceea ce e foarte mult, iar ursul care a atacat pare a fi un mascul.

„Atacul se pare că a fost dat de către un mascul, după descriere, aici sunt două femele, una cu doi pui mai mărişori şi una cu trei pui mai mici. Există şi urşi răzleţi. Le pun mâncare în punctele de hrănire, îi monitorizez video şi văd cam câţi urşi vin pe noapte la mâncare (…) Am avut probleme anul acesta, mereu ni se semnalează de la Corunca, Livezeni, Acăţari, Păsăreni – sunt atacuri frecvente, la culturi, dar mai încearcă să intre şi în curţi. Am în gestiune 11.500 de hectare – până în zona Ungheni, Budiu, şi pe acolo sunt urşi, dar cei mai mulţi sunt în Corunca-Livezeni-Sânişor-Maiad”, a spus Vasile Silaghi.

Gestionarul fondului de vânătoare a spus că în zona cu cei mai mulţi urşi s-a construit un traseu de biciclete, deşi specialiştii s-au împotrivit şi au avertizat asupra pericolului, fiindcă ruta trece prin apropierea zonelor de hrănire, la 200 de metri.

„E un traseu riscant pentru populaţie, ursul poate deveni agresiv, e un animal imprevizibil. Lumea îl percepe ca pe o jucărie, fiindcă mulţi au avut ursuleţi de pluş, însă e o mare diferenţă, acestea sunt animale sălbatice. Din fericire oameni nu am avut atacaţi, Doamne fereşte! Bine ar fi să nu ajungem acolo”, a spus Silaghi.

Acesta a precizat că interacţiunile dintre oameni şi animalele sălbatice din zona sa de competenţă sunt tot mai frecvente, pe fondul extinderii zonelor locuite în habitatul mistreţilor, urşilor şi a căprioarelor. El recunoaşte însă că numărul urşilor, care nu au un duşman natural care să le ţină numărul sub control, este destul de mare.

„S-a construit haotic, iar acum oamenii se plâng că sunt căprioare care le mănâncă fasolea sau mistreţi care le distrug culturile de porumb. La urşi, care nu au duşman natural, numărul sporeşte anual cu 25-30%, fiindcă o ursoaică face 2-3 pui o dată la doi ani. Dacă sunt numai 40% femele şi dacă fac 2-3 pui o dată la 3 ani, sporul e foarte mare. Habitatul unui urs mijlociu este între 3.000-4.000 de hectare, iar noi, în zona Corunca, unde avem undeva la 3.000-4.000 hectare şi avem 15-20 de urşi, mă gândesc că numărul acestora e cam mare”, a precizat Vasile Silaghi.

DailyBusiness
Ce salariu are Dan Turturică, şeful TVR. În 2024, instituţia a cerut 32,2 milioane de euro la rectificarea bugetară
Spynews
Soțul Cristinei Spătar, declarație de iubire pentru vedetă! Cât de îndrăgostit este Vicențiu Mocanu: „Cât timp ne ținem de mână...”
Bzi.ro
Inna, mai mult goală la „Beach, Please”! Cât a costat ținuta cu care a înnebunit internetul! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Ce salariu are Dan Turturică, șeful TVR. Instituția a cerut peste 30 de milioane de euro la rectificarea bugetară din 2024
Capital.ro
Doliu fără margini! A murit cea mai iubită actriță. Toată lumea e în lacrimi
Playtech.ro
Melania Trump, agent sub acoperire! Soţia lui Trump l-a 'făcut' imediat pe Putin, liderul de la Kremlin a rămas fără replică
DailyBusiness
Unde să investeşti 10.000 de lei în siguranţă. Cum poţi scoate profit
Adevarul
Cât costă să-ți construiești o casă în regim propriu. Materialele de construcții s-au scumpit și cu 25%
wowbiz.ro
Mama Andei, tânăra ucisă și incendiată de Emil Gânj, primește amenințări halucinante de pe un cont cu numele criminalului din Mureș. Femeia se teme că va sfârși la fel ca fiica ei: „Îmi e foarte frică”
Spynews
Alex Marcu, mesaj tulburător după moartea Teodorei Marcu: ”Eu sunt tatăl...” | FOTO
Spynews
Cu ce se ocupă Ioana Ignat, după despărțirea de Sebastian Dobrincu. Cum își petrece timpul îndrăgita cântăreață: „Ești mai responsabil”
Evz.ro
Culisele despărțirii dintre Andreea Marin și Adrian Brâncoveanu
Ego.ro
Ce au observat experții, la aparițiile fiului cel mic al lui Kate Middleton și al Prințului William
Prosport.ro
Gabriela Ruse a renunțat la inhibiții şi a postat imagini cu ea în costum de baie din vacanță
kanald.ro
O persoană și-a pierdut viața și alte două au fost rănite într-un teribil accident rutier, în Timiș. O mașină a fost prinsă între două TIR-uri
Cancan.ro
Cum arată acum Kelly, adolescenta frumoasă din Salvați de Clopoțel, la 32 de ani de la terminarea serialului
Playsport.ro
Cine este omul din umbra lui Selly, co-organizator la “Beach, Please”, cu care a făcut 10 milioane de euro. George...
Capital.ro
Verdict pentru Călin Georgescu. Decizia pe care o așteaptă toată România
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
Prințesa Kate Middleton a purtat, la câțiva metri de Simona Halep, o bijuterie primită cadou de la Prințul William acum 11 ani
stirilekanald.ro
VIDEO „Ne dă în cap și pleacă!” Emil Gânj a amenințat familia Andei. Criminalul din Mureș a băgat frica în localnici: „A spus că mai are încă două persoane de achitat”
Horoscop zilnic pentru toate zodiile – 13 iulie 2025. O zi de duminică plină de surprize
MediaFlux
Pensionarii de până la 70 de ani, rechemați în activitate
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Cea mai îngustă mașină din lume are lățime de doar 50 cm. A fost proiectată de un mecanic din Italia