Proteste anunţate ale sindicaliştilor de la penitenciarele Mărgineni şi Târgu Mureş

Sindicaliştii de la penitenciarele Mărgineni (Dâmboviţa) şi Târgu Mureş au anunţat că vor protesta, miercuri, în faţa unităţilor de detenţie, revendicările fiind condiţii mai bune de lucru şi demiterea ministrului Justiţiei, Tudorel Toader, potrivit unui comunicat al Federaţiei Sindicatelor din Administraţia Naţională a Penitenciarelor.
Romania TV
12 sept. 2018, 05:49
Proteste anunţate ale sindicaliştilor de la penitenciarele Mărgineni şi Târgu Mureş

„Sindicaliştii din penitenciare continuă protestele împotriva indolenţei guvernanţilor în a soluţiona problemele acestei instituţii. Solicităm rezolvarea urgentă a revendicărilor ce ţin de îmbunătăţirea condiţiilor de lucru şi de respectarea drepturilor salariaţilor, dar şi demiterea ministrului Tudorel Toader pentru incompetenţă”, se menţionează în comunicat.

Federaţia Sindicatelor din Administraţia Naţională a Penitenciarelor a mai organizat pe 7 septembrie un protest similar la penitenciarul din Botoşani, iar astfel de acţiuni sunt programate a avea loc şi la celelalte unităţi de detenţie din ţară până la finalul acestei luni, pentru 3 octombrie intenţionându-se organizarea unui miting în faţa Ministerului Justiţiei.

Lista de revendicări cuprinde, printre altele: condiţii de lucru mai bune, plata orelor suplimentare restante (sunt peste 1 milion de ore suplimentare restante neplătite), stoparea împuternicirilor ilegale, eliminarea discriminărilor salariale, aprobarea Statutului poliţistului de penitenciare, încetarea abuzului asupra pensionarilor (eliminarea din legislaţie a „scamatoriei” legislative prin care, începând cu 15 septembrie 2017, au fost reduse cu peste 30%, prin ordonanţă de urgenta, pensiile angajaţilor din penitenciare, poliţiştilor şi militarilor), plata integrală a orelor suplimentare curente etc.

„În paralel, Federaţia Sindicatelor din Administraţia Naţională a Penitenciarelor continuă acţiunile în justiţie împotriva ministrului Tudorel Toader şi a directorului general al ANP, Marian Dobrică, pentru abuz în serviciu în legătură cu semnarea unor ordine şi decizii ilegale”, se precizează în comunicat.

Sindicaliştii avertizează că, dacă în urma acestor acţiuni de protest în strada autorităţile nu vor reacţiona, vor lua în calcul blocarea activităţii penitenciarelor urmare a refuzului angajaţilor de a lucra în condiţiile oferite de angajator în ceea ce priveşte siguranţa personală şi respectarea standardelor de personal în raport cu misiunile de îndeplinit.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Mirel Rădoi a plecat la vestiare înainte de finalul derby-ului U Craiova – Rapid 2-2. După ce s-a întors, antrenorul a oferit imaginile serii. Foto
Capital.ro
Reguli pentru românii cu casa la curte. Lege pentru gard și pomii din curtea vecinului. Se poate dispune executare silită
Playtech.ro
Ajutor de încălzire 2025–2026. Cât timp vor primi românii bani pentru căldură
Adevarul
De ce suntem percepuți ca fiind mai atractivi atunci când mâncăm usturoi? Ce alimente produc cele mai puțin sexy mirosuri
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Dezlănțuit! Fostul fotbalist de la Dinamo l-a numit ”sluga securiștilor” pe jucătorul care s-a îmbogățit după retragere: ”Mai bine sărac ca mine decât milionar ca el!”
MediaFlux
Alocații și indemnizații noiembrie 2025. Când intră banii pentru milioane de persoane
stirilekanald.ro
„Am probleme mari!” Ștefania Szabo ascundea un secret care i-a adus moartea! Un preot i-a spus-o direct: „Tu nu prinzi sfârșitul anului!”
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai