Legea pe care o aşteptau toţi părinţii. Sancţiuni DRASTICE pentru cine va mai face aşa ceva în ŞCOLI

Un nou proiect de lege a primit vot favorabil în Camera Deputaţilor. Acesta vizează fenomenul "bullying". Se doreşte interzicerea comportamentelor de violenţă psihologică în unităţile de învăţământ şi în spaţiile destinate educaţiei şi formării profesionale.
Iulian Tudor
01 nov. 2018, 08:33
Legea pe care o aşteptau toţi părinţii. Sancţiuni DRASTICE pentru cine va mai face aşa ceva în ŞCOLI

Noul proiect de lege va interzice violenţa psihologică – bullying – în toate unităţile de învăţământ şi în toate spaţiile destinate educaţiei şi formării profesionale, scrie a1.ro. Pentru a elimina violenţa psihologică – bullying – se vor organiza sesiuni de informare, cursuri de perfecţionare, având ca scop identificarea acesteia şi aplicarea unor strategii educaţionale adecvate.

Citeşte şi Bătaie ca în Vestul Sălbatic într-un bar din Gorj. 9 dintre combatanţi au fost reţinuţi, 2 au ajuns la spital VIDEO

Fenomenul „bullying” este definit ca: „acţiunea sau seria de acţiuni fizice, verbale, relaţionale şi/sau cibernetice, într -un context social dificil de evitat, săvârşite cu intenţie, în mod constant şi repetat, care implică un dezechilibru de putere, au drept consecinţă atingerea demnităţii ori crearea unei atmosfere de intimidare, ostile, degradante, umilitoare sau ofensatoare, îndreptate împotriva unei persoane sau grup de persoane şi vizează aspecte de discriminare şi excludere socială, care pot fi legate de apartenenţa la o anumită rasă, naţionalitate, etnie, religie, categorie socială sau la o categorie defavorizată ori de convingerile, sexul sau orientarea sexuală, caracteristicile persoane, acţiune sau serie de acţiuni, comportamente ce se desfăşoară în unităţile de învăţământ şi în toate spaţiile destinate educaţiei şi formării profesionale.”

Cei doi deputaţi, iniţiatorii proiectului de lege, vor ca orice formă de violență psihologică, discriminare sau hărțuire, atât în școli, cât și la locul de muncă, să fie sancţionată:

„Niciun părinte nu dorește să audă că propriul lui copil a fost amenințat, agresat verbal, exclus, hărțuit sau bătut. Nimeni nu vrea să fie insultat, denigrat la locul de muncă. Completările au chiar acest scop: să protejeze copiii sau adulții de orice fel de violență. Ele sunt rezultatul unei realități care afectează drepturi și libertăți constituționale, precum dreptul la viață și la integritate fizică și psihică, libertate individuală, protecția copiilor și a tinerilor, pe scurt, drepturile omului”, spunea Petre Florin Manole, unul dintre inițiatori.

DailyBusiness
La București începe Forumul NATO al Industriei de Apărare. Secretarul general al NATO, Mark Rutte, vine special în România
Spynews
Explozia din Dej ar fi fost provocată de victimă! Bărbatul care a murit ar fi suferit din cauza divorțului de fosta soție
Fanatik.ro
După ce Emeric Ienei a murit, maghiarii și-au adus aminte de mandatul regretatului antrenor la naționala Ungariei: „Plecarea sa era deja anticipată”
Capital.ro
Planul lui Călin Georgescu pentru părăsirea României. Cum ar fi plănuit să plece în Viena: L-a angajat în mod fictiv
Playtech.ro
Ce este încălzirea stratosferică timpurie. Fenomenul rar aduce frig extrem
Adevarul
Bărbat din Bihor condamnat la 12 ani de închisoare pentru că și-a lovit vecinul cu mașina, în timp ce acesta ținea în spate copilul de 2 ani
wowbiz.ro
„25 de morți” pe Aeroportul Cluj. Este știrea momentului
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Incendiu la un azil de bătrâni! Cel puțin 11 persoane au MURIT
iamsport.ro
Mesajul transmis de Ionel Ganea, eroul de la Euro 2000, după dispariția lui Emeric Ienei
MediaFlux
ANAF vinde case, apartamente și mașini! Iată cum le poți cumpăra la prețuri mici
stirilekanald.ro
Cine e de fapt Mihaela, tânăra care l-a umilit și scuipat pe livratorul sri lankez! E fiica unui afacerist
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai