200 de copii din Vrancea învaţă într-o şcoală care arată ca după război VIDEO

Aproape 200 de copii dintr-un sat din Vrancea sunt obligaţi să înveţe într-o clădire improprie, înghesuiţi şi în condiţii greu de imaginat. Şcoala a fost construită în urmă cu mai bine de 80 de ani, iar clasele sunt foarte mici. Din cauza lipsei de spaţiu, elevii învaţă cu schimbul, iar ora de curs a fost redusă la 45 de minute.
Romania TV
15 sept. 2012, 10:06
200 de copii din Vrancea învaţă într-o şcoală care arată ca după război VIDEO

Şcoala din satul Faraoanele, comuna Vârteşcoiu, este foarte veche, iar de cinci ani a început reabilitarea unui corp al clădirii şi nu s-a terminat nici până astăzi.

„Nu sunt bani. Problema este chiar delicată. Cei 200 de copii sunt obligaţi, datorită acestei situaţii, să înveţe înghesuiţi într-o grădiniţă veche de 80 de ani”, a declarat primarul comunei Vârteşcoiu.

Cu pereţii plini de crăpături şi geamuri sparte, şcoala arată ca după război. Toaleta şcolii datează din 1930 şi este un adevărat focar de infecţie.

În asemenea condiţii, cei 200 de elevii din comuna Vârteşcoiu nu vor putea începe noul an şcolar, aşa cum şi-ar dori. De altfel, părinţii au vrut să boicoteze începerea cursurilor. Decizia finală a conducerii şcolii a fost că cei 200 de elevi să fie înghesuiţi într-o grădiniţă, iar ora de curs să fie de 45 de minute ca să nu-i prindă pe copii noaptea în drum spre casă.

Anul acesta, şcoala a primit mobilier pentru clasa pregătitoare. Acesta a fost însă montat în sălile de clasă sinistre, pentru că nu sunt bani pentru renovare.

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Ce se întâmplă, de fapt, la Academia lui Gică Hagi. Secretul „Regelui” a fost dezvăluit: “Cel mai bun mereu
Capital.ro
Bani înainte de Paște pentru pensionari. Vor primi între 600 și 1.000 de lei. Florin Manole: Sunt 2,8 milioane de pensionari vizați
Playtech.ro
Două ţări europene caută muncitori pentru sezonul estival. Se dau salarii de 3.000 de euro, mesele şi cazarea fiind incluse
Adevarul
Destinația surpriză unde poți face o vacanță de o săptămână cu mai puțin de 300 de euro: atrage tot mai mulți turiști
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Unde a ajuns mama biologică a Măriucăi, fetița adoptată de Luminița Anghel. Dezvăluiri controversate făcute de David Pușcaș: „Cerșește la Unirii”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un copil de 10 ani și-a pierdut viața în Prahova, după ce mașina familiei s-a izbit violent de un TIR plin cu paleți
iamsport.ro
Incredibil! Ce i-a spus MM Stoica lui Gigi Becali după prima săptămână a lui Mirel Rădoi la FCSB: ”Gata, la revedere!”
MediaFlux
Donald Trump amenință statele NATO care nu îl ajută: „Laşi, ne vom aduce aminte!”
stirilekanald.ro
S-a dat lege! Miercuri e zi liberă!
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj