Tăriceanu: Comisia Europeană intră într-o zonă politică. Rezoluţia PE este un document total dezechilibrat şi subiectiv

Călin Popescu Tăriceanu, preşedintele Senatului, a declarat, marţi, că, prin raportul MCV, Comisia Europeană intră într-o zonă politică. Tăriceanu a mai spus că În Bulgaria nu e corupţie pentru că nu se vorbeşte despre corupţie, iar despre rezoluţia PE a spus că este un document total dezechilibrat şi subiectiv.
Romania TV
13 nov. 2018, 16:57
Tăriceanu: Comisia Europeană intră într-o zonă politică. Rezoluţia PE este un document total dezechilibrat şi subiectiv

”Comisia Europeană intră într-o zonă politică care nu e justificată, pentru că raportul e unul cu precădere tehnic. Am văzut o serie de abordări politice care pun sub semnul întrebării modul în care CE lucrează cu statele membre”, a afirmat Tăriceanu.

El a criticat şi adoptarea rezoluţiei PE privind statul de drept în România, precum şi conţinutul acesteia.

”Această rezoluţie analizează dintr-o perspectivă eminamente politică o serie de evenimente, fără ca să existe o informare echilibrată, fără nicio singură menţiune la poziţia oficială a autorităţilor române – Guvern, Parlament – şi acest lucru este cu totul şi cu totul nefiresc. este un document pe care am avut ocazia să îl analizez înainte şi este total dezechilibrat, este subiectiv şi pe mine mă dezamăgeşte profund”, a spus preşedintele Senatului.

Tăriceanu a precizat că le va trimite colegilor săi din ALDE o scrisoare faţă de poziţia pe care unii dintre membrii grupului au adoptat-o.

”La punctul 4 era o referire expresă – ridică problema legitimităţii protocoalelor semnate între serviciile de informaţii şi unele instituţii din justiţie. Această formulare care era marcată cu litere bolduite în proiect a dispărut. (…) Stimabilul Parlament European se face că închide ochii şi trece mai departe”, a mai spus el.

Întrebat despre declaraţiile prim-vicepreşedintelui CE privind regresul reformelor în domeniul justiţiei în România, preşedintele Senatului a declarat: ”Aceste declaraţii care sunt eminamente politice, care sunt foarte direct legate de apropiatele alegeri europene când fiecare are propriul interes individual ca să îşi promoveze propria agendă, eu am să ridic o singură întrebare: ni se poate indica în mod concret care este prevederea din legile justiţiei care poate să fie chestionabilă. Afirmaţiile la modul general sunt mai mult anecdotice. Eu vreau să ştiu care sunt concret prevederile care fac Comisia să creadă că România a făcut paşi înapoi”.

Tăriceanu a spus că nu crede că se va îmbunătăţi colaborarea autorităţilor române cu actuala Comisie.

El a spus că în planul imaginii lucrurile afectează România, ceea ce va fi folosit de opoziţie.

Citeşte şi: Raportul MCV: România a înregistrat un regres regretabil în domeniul Justiţiei. Bulgaria ar putea scăpa de MCV în 2019

DailyBusiness
FMI și Banca Mondială revizuiesc drastic prognozele pentru România. Creștere economică aproape înjumătățită în 2026
Spynews
Meko, acuzat că a furat mașina pe care i-o vânduse unui băiat! Declarații halucinante
Fanatik.ro
Dezvăluiri scandaloase din cazul profesorului din Bihor care ar fi agresat elevi chiar în școală. Cum îl apără primarul pe cadrul didactic, în ciuda evidențelor: „A rezolvat problema”. Reacțiile instituțiilor vizate
Capital.ro
Călin Georgescu a fost exclus! AUR exclude un guvern de reconciliere națională cu PSD și PNL
Playtech.ro
Au început înscrierile pentru voucherele de 200 de euro. Elevii și studenții pot primi bani pentru calculatoare
Adevarul
Acuzații grave la un liceu din Scornicești. Inspectoratul Școlar și Poliția desfășoară anchete. Sesizarea, de la „Justițiarul de Berceni”
wowbiz.ro
Ultimul mesaj transmis de designerul Eugen Olteanu. Ce se ascunde în spatele morții fulgerătoare la doar 42 de ani: „Ai zis că o să învingi și asta”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Final tragic pentru o tânără de 30 de ani din București, după o ceartă cu iubitul de 86 de ani. A sugrumat-o cu bastonul
iamsport.ro
Antrenorul român, distrus în direct: ”Dacă eram patronul echipei, îl dădeam afară imediat, mă face de râs!”
MediaFlux
Sfântul Gheorghe 2026. Ce este interzis să faci joi, 23 aprilie. Tradiții și obiceiuri la români
stirilekanald.ro
Doliu în rândul medicilor. Doctorița care a salvat mii de copii a murit
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara