Trump vrea să declare urgenţă naţională. Sunt şi migranţi ROMÂNI la frontiera SUA – Mexic

Preşedintele american Donald Trump a ameninţat că va recurge la prerogative speciale de urgenţă pentru a ocoli votul Congresului, care refuză să aprobe fondurile cerute de şeful statului pentru construirea unui zid împotriva imigraţiei ilegale la frontiera cu Mexicul, relatează vineri Reuters.
Iulian Tudor
11 ian. 2019, 11:40
Trump vrea să declare urgenţă naţională. Sunt şi migranţi ROMÂNI la frontiera SUA - Mexic

Trump a lansat acest avertisment joi în cursul unei vizite în oraşul texan McAllen, la graniţa dintre SUA şi Mexic, sub ochii vigilenţi ai ofiţerilor de frontieră americani, veniţi la lucru deşi nu mai sunt plătiţi din cauza blocajului guvernamental creat de disputa dintre preşedinte şi Congres.

„Putem declara stare de urgenţă naţională. N-ar trebui să facem asta. E o chestiune de bun simţ”, a declarat presei liderul de la Casa Albă.

Trump insistă ca legea bugetului să cuprindă şi 5,7 miliarde de dolari pentru un zid-barieră la graniţa cu Mexicului, una din cele mai vechi promisiuni ale sale de campanie, dar căreia democraţii din Congres i se opun. Confruntarea a dus la paralizarea a circa un sfert din instituţiile guvernamentale şi circa 800 de mii de angajaţi guvernamentali nu mai sunt plătiţi de aproape trei săptămâni, informează Agerpres.

Donald Trump susţine că valuri de imigranţi clandestini şi droguri ilegale intră în SUA pe la graniţa cu Mexicul. Un responsabil al patrulelor de graniţă locale, Raul Ortiz, i-a spus joi lui Trump în timpul vizitei la McAllen că 133 de oameni proveniţi din alte ţări decât Mexic sau alte ţări latino-americane, originari inclusiv din India, Pakistan, China şi România, au fost reţinuţi în apropiere de oraşul texan de la graniţa americano-mexicană, menţionează Reuters.

Preşedintele republican şi-a anunţat deplasarea la Forumul economic mondial de la Davos, în Elveţia, prevăzut să înceapă la 22 ianuarie, semn că este pregătit pentru prelungirea crizei.

Şeful statului a explicat că avocaţii săi i-au spus că are dreptul să recurgă la prerogativa declarării unei urgenţe naţionale pentru a-şi finanţa zidul. „Am dreptul absolut de a declara urgenţă naţională. Nu sunt gata să fac acest lucru, dar dacă va trebui o voi face”, a afirmat Trump în faţa presei la Casa Albă, potrivit Agerpres.

Senatorul Joe Manchin, un democrat moderat a menţionat în faţa reporterilor că declararea stării de urgenţă naţională ar fi „o greşeală, dar probabil ar fi singura cale de ieşire” din impas a preşedintelui. Dacă Trump va face acest lucru, a apreciat Manchin, Senatul va adopta imediat legislaţia necesară finanţării agenţiilor federale care au fost închise.

În cursul vizitei în Texas, Trump a ascultat relatările unor localnici care au povestit despre membri de familie ucişi de imigranţi ilegali şi i-au fost arătate pungi cu heroină şi marijuana, arme şi o geantă plină cu bani confiscate de agenţii de frontieră.

DailyBusiness
Sorin Grindeanu: „PNL dă premierul până în 2027. Noi ne ținem de protocol”
Spynews
Gina Chirilă, adevărul dureros despre divorțul de Bogdan Vlădău! Prin ce durere a trecut: "Spartă în bucăți..."
Fanatik.ro
Haos! UEFA, o nouă decizie bizară în războiul FCSB – Steaua! Unde a ajuns Cupa Campionilor Europeni
Capital.ro
Sistemul de pensii din România, sub presiune majoră după 2030. Avertismentul lui Iancu Guda: Aici este provocarea României
Playtech.ro
Cât de des ar trebui să golești boilerul (rezervorul de apă caldă) – și de ce este atât de important
Adevarul
Un gigant american cu firme în România concediază 14.000 de angajaţi
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Ministrul Muncii a anunțat majorarea tichetelor de masă. Guvernul urmează să decidă dacă și salariul minim va crește
iamsport.ro
Surpriză! Bölöni a numit ”cel mai inteligent” atacant din istoria României: ”Un om cu un alt caracter, altă viață, deosebit de valoros!”
MediaFlux
Voucherele de vacanță nu sunt dorite de angajați. Condiția care îi nemulțumește pe cei din turism
stirilekanald.ro
Șocant ce au găsit polițiștii lângă trupul neînsuflețit al doctoriței Ștefania Szabo
substantial.ro
Confidențialitate și profesionalism în activitatea unui detectiv Timișoara