Un canadian, condamnat la moarte în China pentru trafic cu droguri

Canadianul Robert Lloyd Schellenberg, condamnat deja la 15 ani de închisoare în China, a fost condamnat luni la moarte în legătură cu un trafic de droguri, în cadrul unui nou proces, în contextul unor relaţii tensionate între China şi Canada, relatează AFP şi Reuters.
Iulian Tudor
14 ian. 2019, 14:33
Un canadian, condamnat la moarte în China pentru trafic cu droguri

”Nu sunt un traficant de droguri. Am venit în China să fac turism”, a dat el asigurări la finalul procesului.

Robert Lloyd Schellenberg este suspectat că a făcut parte dintr-o reţea internaţională de trafic de droguri. Condamnat, în primă instanţă, pe 20 noiembrie, la Dalian, în nordul Chinei,  la 15 ani de închisoare şi plata unei amenzi în valoare de 150.000 de yani (19.000 euro), Schellenberg a făcut apel. Însă acest demers s-a întors împotriva sa, iar Înalta Curte din provincia Liaoning (nord-est) a apreciat că verdictul este prea ”indulgent” şi a dispus, în decembrie, un nou proces.

Robert Schellenberg a declarat luni, la bară, că a venit în China după ce a călătorit în Laos, Myanmar, Malaysia, Singapore şi Thailanda. El a spus că un prieten i-a recomandat un taducător turistic, un chinez, pe nume Xu Qing, potrivit news.ro.

Canadianul declară că a fost implicat, apoi, fără să ştie, într-o reţea internaţională de trafic de droguri. ”Acest caz îl priveşte pe Xu Qing. Este un traficant internaţional de droguri şi un mincinos”, a declarat Robert Lloyd Schellenberg la bară.

Noul proces se concentrează asupra amplorii implicării acuzatului în traficul cu stupefiante.

Robert Schellenberg spune că şeful reţelei este Khamla Wong, un canadian arestat în 2016 în Thailanda şi suspectat de trafic de droguri.

Procurorii chinezi îl acuză pe Robert Lloyd Schellenberg că făcea parte dintr-o grupare internaţională care intenţiona să trimită 222 de kilograme de metamfetamină în Australia, în pastile de plastic ascunse în pneuri, potrivit news.ro

Infracţiunile cu privire la droguri sunt foarte aspru pedepsite în China, unde un britanic condamnat după ce a fost găsit vinovat de contrabandă cu heroină a fost executat în 2009.

Treispreze cetăţeni chinezi au fost arestaţi în China după reţinerea, la începutul lui decembrie, în Canada, la solicitarea Statelor Unite, a directoarei financiare a gigantului chinez în domeniul telecomunicaţiilor Huawei, anunţa în urmă cu zece zile Guvernul canadian.

DailyBusiness
Isărescu avertizează: Tensiunile din Orientul Mijlociu cresc riscurile pentru economia României
Spynews
Probleme în Misiunea Artemis II! Ce s-a întâmplat la câteva ore după ce a decolat spre Lună
Fanatik.ro
Povestea militarului care a stat în comă 10 zile după ce a fost lovit în plin de un șofer cu permisul suspendat și cu alte 5 dosare penale pe rol. ”Mi s-a prăbușit toată lumea”
Capital.ro
Călin Georgescu a scăpat! Instanța i-a ridicat măsura controlului judiciar. E liber să plece din România
Playtech.ro
Programul mall-urilor de Paște 2026. Unde poți face cumpărături chiar pe 12 aprilie
Adevarul
„Indiana Jones al lumii artei”, omul-cheie în recuperarea Coifului de la Coțofenești: „Nu o fac pentru bani. Este o parte din sufletul României”
wowbiz.ro
Mircea Lucescu a făcut infarct! Familia ar fi cerut transferul la Viena: „Pacientul este…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O tânără însărcinată și-a pierdut viața în Câmpina, după ce a intrat cu mașina într-un copac. Avea doar 28 de ani
iamsport.ro
Banciu cere desființarea unei echipe din SuperLiga: ”O chestiune de prioritate națională, ai dovada clară!”
MediaFlux
Fără amenzi pentru șoferi. Permisul auto și talonul ar putea să nu mai fie prezentate fizic
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj