Unde s-au scurs banii Oltchim. Lista firmelor-CĂPUŞĂ care au lucrat cu combinatul

Premierul Victor Ponta a afirmat că Guvernul va sesiza DNA pentru a găsi vinovaţii de creşterea datoriilor combinatului Oltchim. În ultimii zece ani, Oltchim a făcut o serie de împrumuturi de la mai multe  bănci, în special la Eximbank, iar banii ar fi dispărut într-o mulţime de firme căpuşă.
Romania TV
25 sept. 2012, 19:05
Unde s-au scurs banii Oltchim. Lista firmelor-CĂPUŞĂ care au lucrat cu combinatul

În emisiunea „Ultima oră” de la România TV a fost prezentată, marţi seară, o listă a firmelor căpuşă către care Oltchim a virat bani.

Pe listă se regăsesc firme ale mai multor apropiaţi ai fostului director de la Oltchim, Constantin Roibu, dar şi ale unor politicieni.

Iată mai jos lista firmelor-căpuşă care au colaborat cu Oltchim:

– PROTECTCHIM (Nicolae Enache, fost subaltern şi asociat al lui C. Roibu)

– MENTCHIM S.A (Veronel Lungu, partener de afaceri al lui Alexandru Roibu, fiul lui C. Roibu)

– DESIGNRO S.A. (C. Roibu – membru în C.A.)

– OLTGROUP PVC (director – Gheorghe Roibu, fratele lui C. Roibu)

– AMITRANS SRL (deţinută de fiul şoferului lui C. Roibu)

– CHEMPRO CHEMICALS (acţionar – Alexandru Roibu, fiul lui C. Roibu)

– COMCHIM CHEMICAL (deţinută de Constantin Neagoie, fost angajat Oltchim)

– ARDAVA (deţinută de Constantin Vlăduţu, fost angajat Oltchim)

– TOPANEL (firma fraţilor Sorin şi Cristian Boureanu)

– RAMPLAST (firma fraţilor Sorin şi Cristian Boureanu)

Deputatul PDL Cristian Boureanu a declarat la România TV că firmele sale doar a cumpărat un anumit produs de la Oltchim.

„Când noi am început să producem, fabrica de la Oltchim era închisă de ani de zile. Pe fiul domnului Roibu cred că l-am văzut de două ori în viaţa mea şi am aflat întâmplător cine este. Nu lucrează şi nu a lucrat la noi niciodată. N-am avut nicio treabă cu ei. Nu am lucrat cu marele combinat Oltchim. Noi am cumpărat nişte chestiuni pe care le fac ei şi care nouă ne trebuie”, a spus Boureanu.

El a recunoscut că într-una din firmele pe care le-a fondat împreună cu fratele său este angajat şi finul lui Constantin Roibu, dar a explicat că acesta nu mai lucra „de ani de zile” la Oltchim. „Eu nici nu am ştiut până acum că e finul lui Roibu”, a precizat Cristian Boureanu.

Săptămâna trecută, în plin scandal privind privatizarea Oltchim, fostul director al combinatului, Constantin Roibu, s-a întâlnit cu democrat-liberalii Adriean Videanu şi Cristian Boureanu.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Fosta jucătoare de Top 10 WTA și-a făcut cont pe o aplicație de dating și a spus ce tip de bărbat caută. „Dacă ai de gând să faci asta, nu-mi scrie”. Foto
Capital.ro
Călin Georgescu a anunțat decizia. Lovitură pentru AUR și POT: Nu le-am cerut să vorbească!
Playtech.ro
Tabel actualizat 2025: la ce vârstă se pensionează militarii, polițiștii și angajații SRI
Adevarul
Noul Donbas al Ucrainei. Cum se transformă Transcarpatia, regiunea de la granița cu România unde trăiesc și mulți etnici români, într-un centru industrial
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Accident CUMPLIT! Un autocar cu 50 de pasageri s-a răsturnat într-o prăpastie. Toți erau studenți
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Bani în plus pentru pensionari! Suma intră direct pe card. Cine se bucură de ajutor înainte de Crăciun
iamsport.ro
Lucian Burdujan, zărit ”într-o stare deplorabilă”. A plecat departe de Capitală: ”Părea că se ascunde”
MediaFlux
Viitorul primar al Bucureștiului! Ce spun sondajele
stirilekanald.ro
„Am probleme mari!” Ștefania Szabo ascundea un secret care i-a adus moartea! Un preot i-a spus-o direct: „Tu nu prinzi sfârșitul anului!”
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai