Surse: Celebra OUG 13 ar putea intra în vigoare înainte de Paşti

Ordonanţa de Urgenţă a Guvernului nr. 13/2017, prin care s-au modificat mai multe articole din Codul Penal şi care a generat proteste de amploare la începutului anului 2017 şi demisia lui Florin Iordache din funcţia de ministru al Justiţiei, are toate şansele să intre în vigoare în mai puţin de două luni.
Romania TV
26 feb. 2019, 07:33
Surse: Celebra OUG 13 ar putea intra în vigoare înainte de Paşti

Curtea Constituţională urmează să judece pe 28 martie excepţia de neconstituţionalitate a OUG 14/2017, act normativ care a abrogat OUG 13/2017 înainte de intrarea în vigoare. Odată intrată în vigoare, OUG 13/2017 ar deveni lege penală mai favorabilă, putând fi invocată în numeroase dosare.

OUG 13/2017 a fost cunoscută în principal pentru că stabilea un prag al prejudiciului de 200.000 de lei pentru infracţiunea de abuz în serviciu şi reducea pedeapsa. Pe lângă această prevedere, ordonanţa mai modifica câteva articole precum: favorizarea făptuitorului nu mai era infracţiune dacă era făcută pentru afini până la gradul II, neglijenţa în serviciu era dezincriminată, denunţul putea fi depus doar în termen de 6 luni de la data comiterii faptei.

Deşi publicată în Monitorul Oficial, OUG 13/2017 avea prevăzut un termen de 10 zile înainte de intrarea în vigoare. În urma protestelor de stradă, Guvernul Grindeanu a adoptat o a doua ordonaţă de urgenţă, OUG 14/2017, care a abrogat OUG 13/2017 înainte de intrarea în vigoare. Ordonanţa de abrogare a fost însă contestată de numeroşi inculpaţi, care au cerut în instanţe sesizarea CCR.

După doi ani, pe 28 martie 2019, CCR are programat primul termen pentru mai multe excepţii de neconstituţionalitate pentru OUG 14/2017. Astfel, CCR va lua în discuţie excepţiile invocate în patru procese separate, de Traian Oprea, fost şef Hidroelectrica, Irinel Cocuz, Chivu Aurel, Ion Alexandru şi Jan Bâra. Surse judiciară au explicat pentru STIRIPESURSE.RO că excepţiile de neconstituţionalitate au toate şansele să fie admise, CCR urmând să argumenteze că procedura prin care o ordonanţă a fost abrogată printr-o altă ordonanţă nu este constituţională.

Odată intrată în vigoarea OUG 13/2017, ar exista numeroşi beneficiari, atât din perspectiva pragului de 200.000 de lei pentru abuzul în serviciu, cât şi ca urmare a prescrierii faptelor, generată de scăderea pedepselor prevăzute de legea penală mai favorabilă.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Tzancă Uraganu, ironizat de propriul frate. Ce a avut de spus Miraj Tzunami la adresa lui: „I-a fost rușine”
Fanatik.ro
Gafă impardonabilă la VAR în Dinamo – Metaloglobus: „centralul”, chemat eronat la monitor! Ce spune regulamentul
Capital.ro
Ambasada Rusiei la București a trimis condoleanțe. Românii nu se așteptau la acest mesaj: Împărtășim durerea voastră!
Playtech.ro
Închirierea în regim hotelier fără acordul vecinilor: riscuri, amenzi și alternative
Adevarul
Iarna de la vârful puterii: Ceaușeștii și vacanțele luxoase în România înghețată. Istoric: „Nici fetele lui Dej, nici copiii lui Ceaușescu nu-l mai așteptau pe Moș Crăciun“
wowbiz.ro
Soțul Teodorei Marcu nu mai e om, la jumătate de an de când tânăra a fost ucisă! Ce se întâmplă cu el. Dezvăluiri cutremurătoare: „Din ce în ce mai greu…”
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Noi întreruperi ale curentului electric în București, Ilfov și Giurgiu. Zonele unde alimentarea cu energie va fi oprită temporar
iamsport.ro
Fostul apropiat al lui Becali, atac necruțător: ”Gigi, nu pot să țin cu tine cât trăiesc, îți bați joc de oameni, ești hoț, pușcăriaș, ai furat țara! Pentru mine ești zero, nimic”
MediaFlux
Tranzitele lui Venus și Jupiter. Cine atrage prosperitate înainte de sărbători
stirilekanald.ro
VIDEO El este bărbatul găsit carbonizat într-o mașină din Oradea. Polițiștii iau în calcul varianta sinuciderii
Certificat de Reputație în Afaceri – de ce merită să ai grijă din timp de reputația online