Bilanţul exploziei de la o uzină chimică din estul Chinei a urcat la 78 de morţi

Bilanţul exploziei de la o uzină chimică din estul Chinei a urcat luni la 78 de morţi, au anunţat autorităţile, care încă încearcă să identifice cauzele acestui accident industrial, unul dintre cele mai grave din istoria ţării, transmite AFP.
Alina Costache
25 mart. 2019, 11:58
Bilanţul exploziei de la o uzină chimică din estul Chinei a urcat la 78 de morţi

Catastrofa, care s-a produs joi la Yancheng, provincia Jiangsu, a distrus clădiri industriale din apropiere, a fisurat pereţi şi a spart geamurile unor imobile situate la mai mulţi kilometri în jur.

În total sunt încă internate 566 de persoane, dintre care 66 rănite grav, iar 13 în stare de urgenţă absolută, a anunţat într-o conferinţă de presă Cao Lubao, primarul oraşului.

Dintre cele 28 de persoane date anterior dispărute, trei au fost în cele din urmă găsite în viaţă, iar decesul celorlalte 25 a fost confirmat în baza testelor ADN, a precizat municipalitatea pe reţeaua socială Weibo.

Deflagraţia a fost atât de violentă încât a fost nevoie de analize biologice pentru a putea fi identificate rămăşiţele umane, conform presei chineze.

Explozia, a cărei origine nu este cunoscută încă, a provocat o enormă minge de foc de zeci de metri înălţime.

Municipalitatea din Yancheng a indicat totodată luni că 89 de imobile avariate şi care nu mai pot fi locuite vor fi dărâmate, iar locuitorii vor fi relocaţi.

Biroul de mediu al provinciei a menţionat luni prezenţa într-un râu din apropiere a unor produse toxice cu o concentraţie de până la 111 ori mai mare decât normele în vigoare la nivel naţional.

Totuşi instituţia nu a precizat clar dacă prezenţa acestor elemente poluante constituie o consecinţă directă a exploziei sau respectivele substanţe se înregistrau şi în trecut.

DailyBusiness
Traian Băsescu îl sfătuiește pe Ilie Bolojan în relația cu PSD. „Să vedem cine va îndrăzni să pice Guvernul”
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
S-a aflat cine moștenește averea de peste 40 de milioane de euro a marelui campion de box Ricky Hatton
Capital.ro
Război hibrid împotriva României. Ce interes are Rusia prin Călin Georgescu. Băsescu: Ne consideră dușmani
Playtech.ro
Cum obții certificatul de atestare a domiciliului dacă ai buletin electronic. Pașii pe care trebuie să îi urmezi și de ce ai nevoie de el
Adevarul
Cea mai amplă misiune secretă a Mossad în Iran: „O mică armată” de peste 100 de agenți infiltrați înaintea atacurilor aeriene
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Oraşul din România care e pe harta străinilor, alături de New York şi alte atracţii turistice
Prosport.ro
FOTO. Blonda râvnită de bogătașii din toată lumea: „Cea mai drăguță”
kanald.ro
Doi părinți din Iași, condamnati la închisoare cu executare după ce bebelușul lor de 4 luni a murit din cauză că nu și-au dorit scaun special în mașină
Cancan.ro
Gafă grosolană a lui Donald Trump la întâlnirea cu Prințul William și Kate Middleton. Ce i-a făcut Melaniei, în fața tuturor
iamsport.ro
S-a aflat după 38 de ani: Gino Iorgulescu a jucat pentru Inter Milano! A stat 3 luni în Italia, dar Ceaușescu l-a adus înapoi: ”Nicu insista să mă întorc, mă gândeam la pușcărie”
MediaFlux
Va fi blackout în România. Singurul mod în care putem evita o pană totală de curent
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor