Schimbări importante pe Android pentru utilizatorii din Europa. Ce a decis Google, de frica amenzilor

Google a luat recent o serie de decizii importante cu privire la utilizatorii de Android din Europa, în urma schimbării legislaţiei cu privire la marii giganţi IT şi rolul lor în modelarea internetului.
Romania TV
19 apr. 2019, 05:55
Schimbări importante pe Android pentru utilizatorii din Europa. Ce a decis Google, de frica amenzilor

Google permite utilizatorilor de dispozitive cu sistem de operare Android din Europa să îşi aleagă browserul şi motoarele de căutare din cinci opţiuni, începând de joi, a declarat un director al Google, companie care încearcă să calmeze îngrijorările antitrust ale Uniunii Europene şi să prevină impunerea unor noi amenzi, transmite news.ro, care citează Reuters.

Afectată de o amendă de 4,34 de miliarde de euro care i-a fost impusă anul trecut pentru că s-a folosit de poziţia dominantă pe piaţă pentru a bloca accesul companiilor concurente pe pieţe precum cea a browser-elor de internet, Google, divizie a grupului Alphabet, trebuie să vină cu o propunere care să ofere rivalilor săi şanse egale.

Comisia Europeană a ajuns la concluzia că Google a beneficiat de un avantaj incorect prin preinstalarea browserului Chrome şi a aplicaţiei Google search pe smartphone-urile şi notebook-urile care funcţionează cu sistemul de operare Android.

Compania a anunţat în martie că va permite utilizatorilor Anroid să îşi aleagă browserul şi motorul de căutare, dar nu a oferit detalii.

Utilizatorii de Android din Europa care vor accesa magazinul de aplicaţii Google Play vor vedea ferestre noi cu opţiunea de a descărca diferite aplicaţii de căutare şi browsere, a anunţat Paul Gennai, directorul pentru managementul produselor al Google, într-o postare pe blog.

„Sunt afişate două ferestre, una pentru aplicaţiile de căutare şi una pentru browsere, fiecare conţinând cinci aplicaţii, inclusiv cele care sunt deja instalate”, a spus Gennai.

Cele cinci aplicaţii sunt selectate în funcţie de popularitatea lor, care este stabilită în funcţie de datele din industrie şi numărul de descărcări din fiecare ţară. Acestea sunt afişate într-o ordine aleatoare.

Noile opţiuni apar atât pe telefoanele existente cât şi pe cele noi cu sistem Android din Europa.

Google riscă o amendă de până la 5% din cifra de afaceri medie obţinută la nivel global de Alphabet, acă nu va respecta ordinul UE de a pune capăt practicilor anticoncurenţiale.

Investigaţia UE a fost declanşată în urma unei plângeri făcută de organizaţia de lobby FairSearch.

„FairSearch respinge ca insuficientă introducerea de către Google a unei ferestre cu opţiuni pentru Android, pentru că nu face nimic pentru a corecta o problemă centrală, aceea că aplicaţiile Google vor fi în continuare preinstalate pe toate dispozitivele cu Android”, se arată într-un comunicat al organizaţiei.

Organizaţia Initiative for a Competitive Online Marketplace (ICOMP) a exprimat acelaşi punct de vedere.

„Nu există niciun motiv pentru care Google search este preinstalat pe majoritatea browserelor web şi chiar pe produsele Apple”, a declarat preşedintele FairSearch, Michael Weber.

Operatorul motorului de căutare rus Yandex a apreciat că anunţul Google este un pas în direcţia bună. Yandex a devenit cel mai popular motor de căutare din Rusia după ce autoritatea anti-monopol din această ţară a luat o măsură similară împotriva Google în urmă cu doi ani.

DailyBusiness
Vlăduța Lupău a făcut anunțul despre al treilea copil: „O să vă și arăt, ca să fie așa pe dovedite”
Spynews
Triunghi amoros cu final tragic în Sibiu! Un bărbat a fost ucis și îngropat de femeia căreia îi era amant. Ea l-a omorât împreună cu concubinul ei
Fanatik.ro
Salariile uriașe ale conducerii Autorității de Supraveghere Financiară, luate în vizor de Parlament. Cum au reacționat șefii ASF
Capital.ro
Călin Georgescu nu se ascunde. Persoana cu care a fost surprins. A stat non-stop lipit de el, chiar și în Biserică
Playtech.ro
Cele mai mari pensii din România, pe regiuni ale țării. Diferențele ajung și la 1.300 de lei de la un oraș la altul
Adevarul
Costul vieții în 2025: cele mai accesibile și cele mai scumpe țări din lume. Cât te costă să trăiești în România
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă pe trecerea de pietoni, în Berceni! Elena avea 35 de ani, iar acasă o mai aștepta un copil
Economica.net
Ce se va întâmpla cu preţurile - Anunţ pentru toţi românii
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
kanald.ro
Tatăl Elenei, femeia lovită mortal pe o trecere de pietoni din București, rupe tăcerea. Unde se grăbea aceasta, împreună cu fiica sa: „Doi copii au rămas fără mamă”
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță o lună noiembrie istorică în România. Temperaturi ciudate în București
iamsport.ro
Nedreptatea trăită la Mondial de ”cel mai bun număr 9” al României! Ar fi fost ignorat pentru ca Răducioiu să fie vândut: ”Acela a fost interesul”
MediaFlux
Se schimbă complet vremea! Anunțul ANM
stirilekanald.ro
Doliu în lumea bisericească! Părintele Ciprian Necula a încetat din viață: „A fost cunoscut și iubit pentru blândețea și lumina pe care le răspândea în jurul său”
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025