Ţi s-au întâmplat aceste lucruri în timp ce dormeai? Cele mai bizare senzaţii din timpul somnului!

Sunt momente cand somnul se transforma intr-un moment agitat si, in loc sa te odihnesti, te trezesti mai obosit decat te-ai culcat.
Filip Stan
02 mai 2019, 03:24
Ţi s-au întâmplat aceste lucruri în timp ce dormeai? Cele mai bizare senzaţii din timpul somnului!

Iata cele mai bizare senzatii din timpul somnului. Ti s-au intamplat si tie?

1. Iti explodeaza capul

Te-ai trezit vreodata peste noapte cu senzatia ca-ti explodeaza capul? Senzatia este insotita si de un bazait sau flash-uri de lumina. Fenomenul nu este periculos, insa multa lume se sperie si crede ca a suferit un accident vascular.

Explicatia: Se pare ca aceasta senzatie apare din cauza unei activitati intense in timpul somnului in zonele din creier responsabile cu procesarea sunetelor. Cateodata acest sindrom este asociat cu insomnia.

2. Apnee in somn

Daca suferi de apnee in somn, respiratia ti se poate intrerupe pe perioade care variaza intre cateva secunde si cateva minute. In lipsa oxigenului, creierul nu functioneaza corespunzator, corpul nu se odihneste, tensiunea arteriala fluctueaza si pot aparea si probleme cardiovasculare.

Explicatia: In timpul somnului, muschiul farinx se relaxeaza si conduce la blocarea cailor respiratorii. Obezitatea, fumatul, varsta inaintata sporesc riscul aparitiei apneei in somn.

3. Parasirea corpului

Acest fenomen neuropsihologic se caracterizeaza prin senzatia de parasire a corpului fizic si urmarirea actiunii din exterior. Pentru multa lume aceasta este dovada suprema a existentei sufletului.

Explicatia: Acest fenomen este dificil de studiat, iar oamenii de stiinta sunt siguri ca nu este decat o iluzie. Cu toate acestea, sunt oameni care spun ca pot realiza acest lucru constient, cu ajutorul abilitatilor paranormale.

Citeste continuarea pe SFATULPARINTILOR.RO.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Thomas Neubert a adus în România un echipament revoluţionar inventat de NASA: „L-au folosit şi au intrat în Liga Campionilor!”. Video
Capital.ro
EXCLUSIV. Dezvăluiri despre Călin Georgescu. Adevărul de la prezidențiale. Crin Antonescu: M-am speriat!
Playtech.ro
Orașul european superb care oferă bani celor care renunță la autoturism. Şoferii primesc peste 1.200 de euro
Adevarul
Cum este văzută reforma AEP care presupune concedieri masive, noi legi pentru partide și reguli dure pentru publicitatea politică
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Șoferul unei basculante a trecut pe roșu și a lovit putenic o mașină, în Chitila. Bărbatul din autoturism este în stare gravă
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Prognoza meteo 20 mai. Vremea se strică în toată țara. Zonele lovite de ploi și grindină
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi