Klaus Iohannis îl respinge pe Titus Corlăţean şi convoacă partidele la consultări după referendum

Klaus Iohannis a anunţat joi că a decis să convoace partidele parlamentare marţi şi miercuri la consultări pentru a pune în practică rezultatele referendumului pe justiţie. De asemenea, preşedintele a decis să respingă CATEGORIC nominalizarea lui Titus Corlăţean pentru postul de vicepremier. "Nu va fi ministru la nimic!"
Romania TV
30 mai 2019, 10:46
Klaus Iohannis îl respinge pe Titus Corlăţean şi convoacă partidele la consultări după referendum

UPDATE. La doar o oră de la anunţarea programului consultărilor cu partidele parlamentare, de la Cotroceni, Administraţia Prezidenţială transmite că întrevederea dintre preşedintele Iohannis şi delegaţia PSD se amână.

Astfel, dacă iniţial era programată marţi, 4 iunie, de la ora 13.00, întâlnirea lui Iohannis cu social-democraţii se amână pentru miercuri, 5 iunie, la ora 15.00. 

Noul program al consultărilor va fi următorul:

Marți, 4 iunie 2019

• Ora 12:00 – Partidul Naţional Liberal (PNL);

• Ora 13:00 – Uniunea Salvați România (USR); 

• Ora 14:00 – Uniunea Democrată a Maghiarilor din România (UDMR);

Miercuri, 5 iunie 2019

• Ora 11:00 – Partidul Mișcarea Populară (PMP);

• Ora 12:00 – Partidul Alianța Liberalilor și Democraților (ALDE);

• Ora 13:00 – Grupul parlamentar Pro Europa;

• Ora 14:00 – Grupul parlamentar al minorităților naționale.

• Ora 15:00 – Partidul Social Democrat (PSD);

Fiecare delegație poate fi formată din maximum 5 persoane.


UPDATE:Sunt bucuros să anunţ că peste 6 milioane de români au răspuns DA la referendum. Am decis să consult partidele parlamentare pentru punerea în practică a referendumului. Consultările vor avea lor săptămâna viitoare, marţi şi miercuri.

Președintele Klaus Iohannis e ferm convins că modificările privind justiția din România votate la referendum pot fi transpuse în Constituție fără probleme. „Nu cred că se va bloca nimic. Marea majoritate a politicienilor au spus că sunt de acord cu aceste schimbări, iar românii au votat în marea lor majoritate pro întrebărilor de la referendum.

Eu nu aș merge pe o modificare mai largă a Constituției. Data trecută aici s-au blocat lucrurile. Avem un referendum.  Avemu rezultat, aceste modificări sunt cât mai clare posibil”, a declarat Klaus Iohannis.

Klaus Iohannis a anunțat, joi seara, că Titus Corlățean va fi refuzat pentru portofoliul de vicepremier. Motivul: el a fost ministru de externe la votul din 2014, de la prezidențiale, din primul tur, când au fost probleme cu secțiile din străinătate.

„Am primit propuneri pentru miniștri. PSD a îndrăznit să mi-l propună pe artizanul catastrofei de la alegerile din 2014, de la prezidențiale. Nu e suficient că PSD și-a bătut joc de români în 2014, 2014, îndrăznește PSD să mi-l propună pe artizanul catastrofei din 2014. E o alegere total nepotrivită și pot să vă spun, la cald, că va fi clar, respinsă. Titus Corlățean nu va fi ministru la nimic.”, a declarat Klaus Iohannis.

Stirea initiala: Preşedintele Klaus Iohannis este aşteptat să anunţe dacă acceptă cele trei propuneri transmise de premierul Viorica Dăncilă. Pentru portofoliul de viceprim-ministru pentru implementarea parteneriatelor strategice ale României a fost propus Titus Corlăţean, pentru Ministerul Justiţiei Ana Birchall,  pentru Ministerul Fondurilor Europene a fost propusă Roxana Mânzatu, iar pentru Ministerul pentru Românii de Pretutindeni a fost nominalizată Natalia Intotero, care a mai deţinut acest portofoliu.

Potrivit unor surse citate de România TV, după ce miercuri s-a spus că şeful statului nu-l vrea pe Titus Corlăţean, astăzi, în urma discuţiei cu premierul, şeful statului l-ar accepta pe acesta cu condiţia ca alţi doi miniştri din Guvern să fie demişi. Mai exact, preşedintele Klaus Iohannis a cerut demiterea lui Carmen Dan, ministrul Internelor, şi a lui Teodor Meleşcanu, de la MAE, pentru modul în care au gestionat organizarea alegerilor în Diaspora la data de 26 mai.

Viorica Dăncilă cere raport de la MAI şi MAE privind procesul de vot din 26 mai. Ce spune despre discuţia cu Klaus Iohannis

 

DailyBusiness
România atinge pragul critic de 60% datorie publică. Guvernul promite măsuri drastice: „Facem curățenie în sinecuri și cheltuieli discreționare”
Spynews
Legătura între coșmaruri și riscul de deces precoce. Sfaturi pentru gestionarea stresului
Bzi.ro
Ce a făcut Mihai Leu chiar înainte să moară, deși era în comă profundă. Soția sportivului a oferit detalii dureroase
Fanatik.ro
Filmul de pe Disney care este pe prima poziție. E o poveste captivantă la care se pot uita copiii, dar și adulții
Capital.ro
Schimbare pentru românii cu buletin! Se aplică în toată UE începând de anul viitor
Playtech.ro
Schimbare importantă pentru locatarii de blocuri: Cum vor fi convocați de acum proprietarii la ședințele asociației
DailyBusiness
RAR publică date oficiale privind consumul și emisiile de CO2 ale autoturismelor înmatriculate în România. Ce trebuie să știe șoferii
Adevarul
Mărturia unui mercenar cubanez care a dezertat din armata rusă: „Ne loveau pentru a scoate frica din noi”
wowbiz.ro
Anna, soția lui Mihai Leu, interviu în lacrimi: „I-am spus să se odihnească… și el mi-a răspuns cu o lacrimă, deși era în comă profundă”. Ultimele clipe ale campionului povestite în exclusivitate
Spynews
Scene dureroase la înmormântarea lui Mihai Leu. Soția lui, Anna, a plâns în hohote lângă sicriul marelui sportiv | FOTO
Spynews
Ultima postare a motociclistului italian, înainte să moară! Bărbatul era fascinat de urșii din România | FOTO
Evz.ro
Când râsul provoacă haos. Gluma care a declanșat criza hârtiei igienice
Ego.ro
Ion Iliescu NU a purtat niciodată verighetă! Secretele căsniciei cu Nina Iliescu FOTO
Prosport.ro
FOTO. Frumoasa iubită a milionarului român din Rusia a spus „Da”
kanald.ro
Accident naval în Tulcea, pe brațul Sulina! Cinci persoane au ajuns la spital, după ce o barcă a intrat în mal
Cancan.ro
BREAKING! Ilie Bolojan taie pensiile speciale: Vor fi ATACATE! A făcut anunțul bombă în urmă cu puțin timp
Playsport.ro
Marius Baciu i-a atras atenția lui Vlad Chiricheș, după gafele comise de veteran, în meciul cu CFR: ”Se vedea că...
Capital.ro
Marea actriță ne-a părăsit. Era cea mai frumoasă: A devenit o stea pe cer
StirileBZI
Câți bani pot să scoată românii de la bancomat în 2025. Băncile au impus noi limite!
Prosport.ro
FOTO. Arată ca un manechin, dar a fost livratoare de mâncare
stirilekanald.ro
O fetiță de 9 ani a îndurat șase ore de chin până când a murit. Propria mamă a lăsat-o în mașină, în soare, cât ea era la muncă
Primul semn neobișnuit de cancer de colon, potrivit medicilor
MediaFlux
A crescut vârsta de pensionare din iulie 2025! Lovitură dură pentru seniori
Shtiu.ro
CE ASCUNDE ultima CIFRA a CNP-ului? Dacă ai 3 sau 8 însemană că...
Puterea.ro
Pion într-un joc diplomatic controversat. Ce s-a întâmplat cu femeia vândută de Nicolae Ceușescu unui canibal african