Teodor Meleşcanu nu vrea să audă de demisie: Nu e corect ca pentru o problemă cu nişte sincope să renunţ la proiectele mari

Ministrul de Externe, Teodor Meleşcanu, a declarat că niciun moment nu şi-a pus problema demisiei în urma problemelor de la vot în Diaspora şi că nu este corect din partea lui ca pentru o problemă în care a avut „nişte sincope” să renunţe la proiectele mari, potrivit news.ro. Declaraţia ministrului de Externe vine în contextul cererii preşedintele Iohannis de demitere imediată a miniştrilor de la MAI şi MAE după problemele la votul din Diaspora din data de 26 mai. 
Romania TV
30 mai 2019, 11:11
Teodor Meleşcanu nu vrea să audă de demisie: Nu e corect ca pentru o problemă cu nişte sincope să renunţ la proiectele mari

„Niciun moment nu mi-am propus acest lucru (demisia – n.r.). În calitatea mea de ministru de Externe, am nişte obiective foarte importante. Sigur, şi alegerile sunt unul din aceste obiective importante. Nu am crezut că este corect din partea mea ca pentru o anumită problemă în care am avut nişte sincope să renunţ la obiectivele mari pe care le am. Sigur, în cazul în care doamna prim-ministru, partidul meu vor dori să mă înlocuiască voi fi întotdeauna gata să-l ajut pe cel care va veni în locul meu”, a afirmat Teodor Meleşcanu, la Digi24.

Întrebat dacă premierul Viorica Dăncilă i-a reproşat ceva, Meleşcanu a răspuns: „Nu, niciodată. Dimpotrivă, m-a încurajat să fac această anchetă să văd care au fost cauzele reale, după care să putem să discutăm despre funcţionarea alegerilor în acest an”.

Klaus Iohannis, discuţii cu Viorica Dăncilă, la Cotroceni. Preşedintele a cerut demiterea a doi miniştri. Ce răspuns a dat premierul

Preşedintele Klaus Iohannis a cerut miercuri demiterea ministrului de Externe, Teodor Meleşcanu, şi a ministrului de Interne, Carmen Dan, pentru modul în care au fost organizate alegerile europarlamentare, mai ales în străinătate, unde mii de oameni au stat la coadă pentru a vota. 

DailyBusiness
Scandal în Parlament pe legea integrității. USR, PSD și PNL și-au aruncat acuzații dure în plen
Spynews
Raluca Pastramă a dezvăluit că a slăbit 5 kilograme. Cum arată acum: „Mă laud singură”
Fanatik.ro
Huiduit, Ștefan Baiaram a facut o criză de nervi pe bancă și l-a lovit cu sticla în cap pe magazioner: „Sunt foarte supărat și dezamăgit”
Capital.ro
Dieta lui David Popovici ascunde un detaliu surprinzător. Ce aliment a eliminat complet
Playtech.ro
Ce înseamnă de fapt „vedere la mare” când rezervi un hotel. Diferența dintre sea view și side sea view
Adevarul
Testul auto care a împărțit internetul. „Să le suspende permisele celor care au greșit!” Care este ordinea corectă de trecere
wowbiz.ro
„Am intrat în metastază” Alina Pușcău, anunț cutremurător înainte să intre în operație! Vedeta a transmis un mesaj emoționant fanilor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un oraş din România va rămâne 24 de ore fără apă! Seceta aduce o nouă situație de criză
iamsport.ro
Dezvăluiri uluitoare ale unui fost fotbalist din SuperLiga: ”Jucătorii nu erau plătiți de 3-4 luni și patronul a venit cu Bentley la club. Un coleg și-a pierdut mașina”
MediaFlux
Lovitură pentru Putin! Ucraina i-a afectat grav locuința de la Marea Neagră
stirilekanald.ro
UPDATE Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Fostul candidat la prezidențiale află dacă va fi judecat pentru tentativă de lovitură de stat