Băsescu: Conştiinţa democratică a lui Timmermans şi-a terminat gazul! Bietul cabotin stă pitit în birou

Fostul preşedinte Traian Băsescu afirmă că, după ce a fost bătut măr de candidatul PPE, Frans Timmermans, pe care îl numeşte "bietul cabotin", stă pitit In birou si se face ca nu vede lovitura de stat aplicată de oligarhul Vlad Plahodniuc statului de drept în Republica Moldova, ţară asociată Uniunii Europene. "Conştiinţa democratică a lui Timmermans şi-a terminat gazul!", conchide Băsescu.
Romania TV
11 iun. 2019, 05:00
Băsescu: Conştiinţa democratică a lui Timmermans şi-a terminat gazul! Bietul cabotin stă pitit în birou

„Constiinţa democratică a lui Timmermans şi-a terminat gazul! În timpul campaniei pentru Parlamentul European, în speranţa că va câştiga competiţia pentru a deveni preşedinte al Comisiei Europene, olandezul Franş Timmermans îşi rupea hainele de pe el de grije statului de drept din ţări precum Polonia, Ungaria sau România, hiperbolizând sau inventând pericole majore de derapaje în aceste state, altfel destul de solid aşezate pe drumul democraţiei. Azi, după ce a fost bătut măr de candidatul PPE, bietul cabotin stă pitit În birou şi se face că nu vede lovitură de stat aplicată de oligarhul Plahodniuc statului de drept În Republica Moldova, ţară asociată Uniunii Europene”, a transmis Băsescu pe Facebook.

„Ce ţi-e şi cu demagogii ăştia profesionişti căţăraţi în vârful instituţiilor europene”, continuă el.

El constată ironic că, în fond, pentru Timmermans, campania s-a terminat.

„Va vorbi din nou despre statul de drept şi îl va apăra cu frenzie în următoarea campanie. Până atunci, Republica Moldova poate să mai astepte”, afirmă fostul preşedinte, acum europarlamentar PMP.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Orașul din România numit ”Happening City” de către Nadia Comăneci: ”Lumea investește enorm de mult în sport, în educația copiilor”
Capital.ro
Tăierile de salarii din ANRE, ASF și ANCOM ajung pe masa Comisiei Europene
Playtech.ro
Cum ajunge ANAF să verifice averea unei persoane. Diferențele dintre venituri și cheltuieli care pot ridica semne de întrebare
Adevarul
Băsescu apără decizia lui Nicușor Dan de a-l desemna pe Veștea premier, dar îi reproșează o greșeală. Ce îi transmite lui Bolojan
wowbiz.ro
Ultimele imagini cu saxofonistul Memiș Selciuc în viață! Ce a apucat să spună înainte să se prăbușească: „Cine știe când…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ștefan este tânărul șofer de TIR care și-a pierdut viața pe o autostradă din Cehia, alături de un coleg de breaslă: „Vei rămâne mereu în inimile noastre”
iamsport.ro
”Finanțarea este oprită!”. Clubul de tradiție din fotbalul românesc, într-o situație critică
MediaFlux
Lovitură pentru români! Adio, pensii și salarii!
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți