Lucian Bute rupe tăcerea după scandalul din „Gala Bute”: „A fost cel mai greu moment”

Lucian Bute a vorbit pentru prima dată despre cel mai mare scandal din boxul românesc "Gala Bute". Fostul sportiv a vorbit despre cum l-a urmărit acel scandal în care au mai fost implicaţi fostul ministru al Dezvoltării Regionale şi Turismului, Elena Udrea, şi fostul preşedinte al Federaţiei Române de Box, Rudel Obreja.
Filip Stan
17 iun. 2019, 06:51
Lucian Bute rupe tăcerea după scandalul din

Gala Bute i-a dat fiori celui mai bun pugilist român din ultimii ani. „Momentul meu cel mai greu, stând şi gândindu-mă acum, a fost cel după declanşarea scandalului cu Gala Bute. M-a măcinat, m-am tot gândit, ce nevoie aveam eu de treaba asta? Dacă aş fi ştiut că iese nebunia care a ieşit, nu aş fi venit niciodată la Bucureşti. Am venit cu inima deschisă, pentru români. Numele meu a fost terfelit. Când zici «Gala Bute» sunt eu, Lucian Bute, nu? Elena Udrea, Rudi Obreja au intrat la puşcărie din «Gala Bute». Gala s-a numit «Campion pentru România», nu «Gala Bute». Asta m-a deranjat. Dar încă o dată, cei care au organizat gala, cred că au avut intenţii bune. Am avut şansa să vin în România. Sunt totuşi lucruri care se bat cap în cap. Nu m-a întrebat nimeni niciodată nimic”, a declarat Bute pentru Gsp.ro.

Înalta Curte sesizează CJUE în dosarul în care Elena Udrea cere anularea condamnării în dosarul Gala Bute şi suspendă procesul

„Niciodată, niciun cuvânt (n.r. – întrebat dacă a fost chemat să dea declaraţii la DNA)! Eu am avut un contract strict, s-a respectat, am plătit taxe la fiscul românesc, mi s-a dat certificat fiscal. Am fost apoi în Canada şi am declarat banii, că sunt nivele de impozitare diferite. La mine a fost totul deschis, banii prin transfer bancar. Îmi pare rău că au ajuns să sufere unele persoane, şi mă refer aici şi la Rudel, şi la Elena Udrea”, a adăugat fostul boxer pentru sursa citată. 

DailyBusiness
Încă un trend ucigaş ia amploare în mediul online. „Mukbang”, fascinaţia pentru cantităţile uriaşe de mâncare
Spynews
Top 5 cele mai sigure locuri în care te poți muta dacă izbucnește al Treilea Război Mondial. De ce sunt ele recomandate
Fanatik.ro
„Rădoi a comis-o grav! Cum să te iei de Lucescu?! Eu era să mă bat cu el”. Fostul președinte LPF, verdict dur
Capital.ro
Călin Georgescu e desființat. Ministrul Apărăii Naționale: Se crede mare lider, dar folosește replici din Stăpânul Inelelor, spuse pe un ton grav
Playtech.ro
Cum verifici dacă angajatorul ți-a declarat corect grupa de muncă la Casa de Pensii
Adevarul
O expresie fără sens a cucerit generația Alpha: „6-7! este ca o plagă, un virus care le-a acaparat mințile”
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! A fost ucis pe loc! Autocar plin cu suporteri, atacat pe autostradă
Economica.net
Tancuri noi pentru România şi o scurtă istorie a tancului românesc TR-85M1 BIZONUL - Ce este programul "Tanc principal de luptă"
Prosport.ro
FOTO. Sabalenka și Badosa, în costum de baie, au încins imaginația fanilor
kanald.ro
Noi detalii despre starea de sănătate a lui Doru Octavian Dumitru. Anunțul făcut de familia actorului
Cancan.ro
Ce s-a găsit în apartamentul Vasilicăi Enache, avocata moartă în explozia din Rahova. OBIECTUL care dă ancheta peste cap!
iamsport.ro
Suma pe care MApN i-a cerut-o lui Gigi Becali pentru a-i vinde Steaua București
MediaFlux
Prins între fotbal și afaceri cu mobilă, Dan Șucu găsește mereu timp pentru soție. Fie doar și pentru un prânz rapid la mall FOTO și VIDEO
stirilekanald.ro
De ce s-a anulat întâlnirea dintre Trump și Putin de la Budapesta. Duș rece pentru președintele SUA
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi