Avertisment pentru restanţierii de la bloc. Nu plăteşti întreţinerea, pierzi şi maşina!

2.150 de piteșteni vor fi executați silit pentru datoriile pe care le au la firma furnizoare de căldură și apă caldă în oraș. Cei care nu au nici acum suma, vor rămâne fără bunuri, anunță firma, iar primul care a plătit în acest fel este un bărbat rămas fără autoturism. Sechestrul pe mașină a fost pus la o zi după ce i-a expirat termenul de plată a debitului, iar acum cei de la societate au cerut ajutorul poliției ca să urmărească autoturismul în trafic și să îl oprească.
Romania TV
23 iul. 2019, 06:06
Avertisment pentru restanţierii de la bloc. Nu plăteşti întreţinerea, pierzi şi maşina!

Datoriile piteștenilor pentru căldură și apă caldă se ridică la aproape 1.300.000 de lei, adică aproximativ 280.000 de euro.

Dosarele care îi lasă pe piteștenii datornici fără bunuri au început să fie adunate acum doi ani. De atât timp a fost nevoie pentru ca reprezentanții societății furnizoare de căldură și apă caldă să adune hârtii pe care să le depună la instanță și să se ajungă apoi la o decizie definitivă.

Este pentru prima dată când furnizorii de astfel de servicii au acces la baza de date în care sunt trecute bunurile persoanelor și pot pune sechestru pe mașini sau imobile, pentru că li se permite acum prin lege. Normele Legii 225, cea a serviciilor de utilitate publică, spun că factura are titlu executoriu. În tot acest timp, cei de la firmă afirmă că au trimis mai multe somații către asociațiile cu datorii, dar oamenii au început să apară și să întrebe ce se întâmplă abia când au primit hârtiile de la executor. Adică, atunci când le-au văzut pe cele scrise direct pe numele lor și nu pe al asociației de locatari.

Administratori cu dosare pentru delapidare

Mulți susțin că le-au dat banii administratorilor și că nu își explică cum de au ajuns în această situație. „Foarte mulți piteșteni au venit la noi în această situație, pentru că noi executăm persoanele. Spun că au plătit și că administratorii au furat banii, iar asta au declarat și la Poliție. Sunt şase administratori cu plângeri penale pentru delapidare și, pentru asociațiile conduse de ei, le-am confirmat organelor de anchetă că banii nu au ajuns la noi”, ne-a declarat Viorel Deonise, purtătorul de cuvânt al societății furnizoare de apă caldă și căldură.

Ancheta a fost confirmată și de către reprezentanții Poliției Argeș. „În prezent, se fac cercetări ale mai multor secții de poliție din Pitești sub aspectul săvârșirii infracțiunii de delapidare. Urmează ca totul să urmeze cursul legal și, după finalizare, dosarele să fie trimise pentru rezoluție unui procuror al Parchetului de pe lângă Judecătoria Pitești”, a declarat Florin Popa, purtătorul de cuvânt al Poliției Argeș.

La sfârșitul lunii iunie, societatea avea de adunat din datorii 2.365.733 de lei, iar două săptămâni mai târziu, pe 15 iulie, situația arată cu un milion de lei în minus. „Urmare a demersurilor făcute privind recuperarea creanțelor, s-a ajuns la un grad de încasare de 85 la sută din facturile curente. Judecătoria Pitești, în baza Articolului 666, Cod de procedură civilă, a dispus încuviințarea executării silite, fiind declanșată urmărirea silită împotriva unor debitori pentru recuperarea creanțelor datorate, prin toate modalitățile prevăzute de lege, succesiv ori simultan”, a mai spus Viorel Deonise.

„Persoana căreia i s-a pus sechestru pe autoturism va fi oprită în trafic de agenții de poliție oriunde s-ar afla și, astfel, va fi aplicat sigiliul, iar firma își va recupera banii prin scoaterea la licitație”, a precizat Viorel Deonise.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Imagini de la priveghiul interlopului Ilie Bălăceanu, pe lux și opulență! Casa lui, plină ochi
Fanatik.ro
”Când a venit Ganea la Craiova s-a făcut liniște în oraș”. Episod incredibil cu fostul mare atacant în prim-plan: ”I-a dat un voleu în gură de a mâncat cu paiul o săptămână”
Capital.ro
Românii ar putea economisi diferit pentru pensii. Cum funcționează PEPP. Are deja avantaje fiscale în România
Playtech.ro
Poți închiria, modifica sau vinde un imobil dacă ai doar drept de folosință? Ce prevede legea în România
Adevarul
Răsturnare de situaţie în cazul copilului de 2 ani mort lângă un tobogan gonflabil. Care este, de fapt, cauza decesului
wowbiz.ro
Primele măsuri după ce o dronă s-a prăbușit în Galați, anunțate de Nicușor Dan: „Consulul Rusiei de la Constanţa a fost declarată persoană non grata, iar consulatul se va închide”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
El este băiețelul care și-a pierdut viața în timp ce se afla pe un tobogan gonflabil, în Satu Mare. Părinții sunt devastați
iamsport.ro
Cristi Chivu este supărat pe un antrenor român: ”Nu uită chestia asta!”
MediaFlux
Cum arată și ce cursuri face fiica Andei Adam, la doar 10 ani: „Acesta este viitorul!”
stirilekanald.ro
Ce sunt bacteriile bune și cum le alegi
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți