Fifor: Dacă restructurarea Guvernului nu trece de Parlament, venim cu altă variantă până convingem că ţara trebuie să fie guvernată

Secretarul general al PSD, Mihai Fifor, spune că, dacă restructurarea Guvernului nu trece de Parlament, PSD va veni cu altă variantă până convinge Parlamentul că ţara trebuie totuşi să fie guvernată.
Filip Stan
10 sept. 2019, 06:41
Fifor: Dacă restructurarea Guvernului nu trece de Parlament, venim cu altă variantă până convingem că ţara trebuie să fie guvernată

„Vom merge săptămâna viitoare în Parlament să cerem votul pentru guvern. E prea mult spus un „vot de încredere pentru guvern”. Este un vot de calibrare şi validare pentru o nouă variantă a Cabinetului. Dacă nu trece, venim cu altă variantă până convingem Parlamentul că ţara trebuie totuşi să fie guvernată!”, a scris Fifor pe pagina sa de Facebook.

„Dar vă spun că votul va fi favorabil! Dovada e chiar incapacitatea cronică a partidelor din opoziţie de a strânge o majoritate şi de a propune o alternativă coerentă la actuala guvernare”, adaugă secretarul general al PSD.

Mihai Fifor menţionează că, dacă majoritatea nu este la partidele din opoziţie, „înseamnă că tot asediul acesta de mai bine de trei ani asupra guverării PSD nu este decât ipocrizie şi politicianism de duzină”.

„PSD este singurul partid care nu fuge de răspunderea guvernării şi care are soluţii reale pentru români! Vom continua să ne facem datoria faţă de această ţară, oricâte piedici ne vor pune Iohannis şi cei din opoziţia asta cheală!”, încheie secretarul general al PSD.

Premierul Viorica Dăncilă a anunţat, luni seară, după şedinţa Comitetului Executiv al PSD, că s-a discutat despre situaţia Guvernului şi s-a decis să se meargă pentru un vot în Parlament. ”Am spus de nenumărate ori că nu ne este teamă”, a afirmat Dăncilă. Senatorul PSD Paul Stănescu spune că dacă restructurarea Guvernului nu va trece de votul Parlamentului, atunci Executivul rămâne în actuala formulă, iar social-democraţii se vor aştepta la o moţiune de cenzură.

DailyBusiness
Pâinea, tot mai scumpă pe mesele românilor. Franzela albă rămâne soluția celor cu venituri mici
Spynews
Un bărbat din Brăila a murit după ce a mâncat brânză cumpărată de la magazin. A crezut inițial că are gripă
Fanatik.ro
Informații de ultimă oră despre starea de sănătate a lui Mircea Lucescu: „Pleacă în străinătate zilele următoare”. Exclusiv
Capital.ro
Doliu în lumea televiziunii. Un cunoscut actor a murit. A dus o luptă aprigă cu cancerul: A căutat mereu să aducă lumină
Playtech.ro
Amendă de 1.600 de lei pentru șoferii care ”uită” să dea jos zăpada de pe mașină. Sancțiunile din Codul Rutier în 2026 dacă circuli așa în trafic
Adevarul
Cu cât se scumpesc gazele de la 1 aprilie. Furnizorii au început să afișeze ofertele
wowbiz.ro
Mesajul pe care minorul de 13 ani l-ar fi trimis familiei lui Mario, la scurt timp după crimă. Plănuiesc sau nu părinții lui să îl scoată din țară: „Intenționează să ducă băiatul…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bărbat din Buzău a fost împușcat la... Vezi mai mult
iamsport.ro
Mircea Lucescu, transportat de urgență la spital după o vizită la dentist! Va merge în străinătate pentru investigații: ce decizie a luat în privința naționalei
MediaFlux
Decizie pentru 5 milioane de pensionari! Ce se întâmplă cu banii în februarie
stirilekanald.ro
VIDEO Cauza accidentului de la Lugojel. Un suporter a dezvăluit ce s-a întâmplat, de fapt, înainte ca microbuzul să intre în TIR: "S-a blocat volanul în depășire"
Top 5 sloturi Yggdrasil