Bătaie politică între pisici de rang înalt

În Marea Britanie, politica ajunge la nivelul pisicilor.
Romania TV
16 oct. 2012, 15:34
Bătaie politică între pisici de rang înalt
Larry, motanul premierului britanic David Cameron, s-a bătut pentru supremaţie, pe scările din faţa celebrei reşedinţe din Downing Street nr. 10, cu Freya, pisica lui George Osbourne, vicepremierul britanic însărcinat cu Trezoreria, informează dailymail.co.uk, citat de Mediafax.
 
În timp ce David Cameron şi George Osbourne au declarat în repetate ocazii că relaţiile dintre ei sunt mult mai bune decât cele dintre precedenţii locatari de la numerele 10 şi 11 de pe Downing Street, Londra, o confruntare violentă pentru supremaţie a avut loc marţi dimineaţă între doi vecini de pe această stradă celebră, sub privirile indiferente ale poliţiştilor britanici.
 
Din fericire, „bătălia” s-a dat între Freya, pisica vicepremierului britanic George Osbourne, şi Larry, motanul premierului David Cameron. După această luptă, Larry s-a retras în intimitatea casei de la numărul 10 pentru a-şi linge rănile.
 
Relaţiile dintre cele două animale au fost tensionate încă de la bun început, după ce Larry şi-a pierdut statutul de „singura felină aflată la putere” în Marea Britanie.
 
Larry a fost adus în casa premierului britanic în ianuarie 2011, pentru a rezolva problema pe care reşedinţa din Downing Street nr. 10 o avea cu o invazie de şoareci, însă talentul lui de „vânător” nu s-a ridicat la înălţimea sarcinilor guvernamentale ce i-au fost trasate.
 
Larry a avut nevoie de şase luni pentru a prinde primul şoarece şi este văzut adeseori lenevind şi dormind pe un scaun confortabil.
 
Eşecul înregistrat de Larry în încercarea de a controla invazia de şoareci de pe Downing Street a devenit un subiect intens dezbătut în presa britanică. Invitat în emisiunea lui David Letterman din Statele Unite, luna trecută, David Cameron a spus că Larry este un „vânător de şoareci îngrozitor de lipsit de talent”.
 
Tot în septembrie, Larry a fost victima unei preluări de putere şi a fost „remaniat”. Se spune că premierul britanic l-a găsit pe Larry dormind pe scaunul său din reşedinţa de la numărul 10 de pe Downing Street, în timp ce un şoarece alerga prin cameră.
 
De atunci, Freya, animalul de companie al familiei Osbourne, a primit însărcinarea de a ţine şoarecii departe de casele de la numerele 10, 11 şi 12 de pe Downing Street.
 
Freya s-a întors la familia Osbourne după ce a fost dată dispărută vreme de trei ani. După ce a sosit pe Downing Street, ea a fost descrisă drept o pisică mult mai puternică şi cu un instinct accentuat de prădător.
Marţi dimineaţă, cele două feline s-au întâlnit pe scările din faţa reşedinţei de la Downing Street nr. 10 şi şi-au reglat conturile sub privirile impasibile ale unui poliţist.
 
După ce s-au învârtit puţin una în jurul celeilalte, Freya l-a atacat pe Larry în zona gâtului. În urma acestui atac fulgerător, motanul s-a refugiat în reşedinţa premierului britanic.
 
Ulterior, Larry a fost văzut lenevind în spatele unei ferestre de la nr. 10, în timp ce Freya se plimba foarte mândră pe strada din faţa casei.

DailyBusiness
Amendă record pentru o companie de ride-sharing din București: 32 de persoane lucrau fără forme legale
Spynews
Fetița bătută de mamă pe o stradă din Constanța și fratele ei au fost luați de Protecția Copilului. Ce se întâmplă acum cu mama. Decizie de ultimă oră!
Fanatik.ro
Avocatul lui Djokovic rupe tăcerea în scandalul pariurilor pe cartonaş galben: „O înscenare! CFR Cluj şi Neluţu Varga vor să-i rupă contractul? Damjan este nevinovat!” Exclusiv
Capital.ro
Regula RAR. Mașinile care pot pica ITP-ul. Ce șoferi trebuie să înlocuiască obligatoriu rezervorul după 10 ani
Playtech.ro
Ce fac grecii ca să scape de peștele-iepure. Măsura luată pentru protejarea turiștilor
Adevarul
SURSE Cine e premierul dorit de PSD și de Nicușor Dan. PNL, dispus să negocieze
wowbiz.ro
Armin Nicoară, filmat în timp ce încerca să sărute o altă femeie! Saxofonistul s-a ales cu un val de critici: „Să îți fie jenă!”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Ea este femeia din Tulcea care și-a găsit sfârșitul pe o bancă, după ce a fost acroșată de o mașină ajunsă pe trotuar. Șoferul ar fi vrut să evite un alt autoturism
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la Dinamo a semnat cu o nou-promovată
MediaFlux
Mai mulți bani la pensie. Cât se va plăti din luna iunie 2026
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Masaj de cuplu la Soul Masaj București: de ce aleg cuplurile experiențe la salon în locul unei seri acasă?