Canada refuză a doua oară să îi ofere lui Charles Puigdemont intrarea în această ţară

Canada a refuzat din nou, marţi, să îi permită intrarea liderului separatist catalan Carles Puigdemont, a anunţat avocatul acestuia, citat de AFP. Fostul premier al provinciei spaniole Catalonia fusese invitat de o organizaţie separatistă din Quebec.
Iulian Tudor
30 oct. 2019, 09:48
Canada refuză a doua oară să îi ofere lui Charles Puigdemont intrarea în această ţară

Pentru a onora invitaţia Societăţii Saint-Jean Baptiste (Sf. Ioan Botezătorul) din Montreal (SSJB), Puigdemont ar fi avut nevoie de o autorizaţie electronică de călătorie (AVE), necesară la intrarea în Canada.

„Astăzi a căzut securea. Agentul (serviciului de imigrări) ajunge la concluzia că, ţinând seama de acuzaţiile în curs împotriva dl. Puigdemont în Spania, există motive să se creadă că acestuia i-ar putea fi interzisă prezenţa pe teritoriul Canadei. Şi din acest motiv, refuză să elibereze AVE”, a explicat agenţiei France Presse avocatul canadian Stephane Handfield, care îl reprezintă pe fostul oficial catalan, informează Agerpres.

Străinilor care nu au nevoie de viză li se solicită AVE la sosirea în Canada cu avionul. Autorizaţia se obţine online, iar procedura de eliberare durează de obicei doar câteva minute, potrivit site-ului Ministerului canadian pentru Imigrare.

Citeşte şi Nou mandat de arestare european pe numele liderulul catalan Carles Puigdemont

Puigdemont locuieşte în Belgia după eşecul proclamării independenţei Cataloniei faţă de Spania, în 2017. El a fost urmărit internaţional pe baza unui mandat de arestare emis de autorităţile spaniole, pentru „revoltă şi deturnare de fonduri publice”. Avocaţii săi au contestat marţi, în Belgia, o cerere de extrădare din partea Madridului, iar termenul de audiere în cauză a fost amânat de instanţă până pe 16 decembrie, potrivit Agerpres

În Canada, Handfield intenţionează să formuleze la Curtea Federală o plângere împotriva refuzului guvernului de a emite autorizaţia de călătorie solicitată de clientul său încă din 3 mai. Avocatul apreciază că, dacă plângerea este acceptată, audierea pe fond va avea loc probabil la primăvară.

Premierul statului canadian Quebec, Francois Legault, a declarat că este uimit de decizia guvernului federal de a nu-i permite intrarea lui Puigdemont. „Aş dori ca guvernul Canadei să ne explice de ce refuză să acorde această viză”, a declarat el presei.

DailyBusiness
Salariile președintelui și premierului României ar putea crește MULT odată cu noua lege a salarizării
Spynews
Cristina Pucean, gest sfâșietor de 1 Iunie la mormântul nepoțelului. Cele mai emoționante imagini
Fanatik.ro
Cum a reacționat Ion Țiriac după ce Sorana Cîrstea a pierdut în 57 de minute la Roland Garros. Miliardarul a văzut meciul de pe Philippe-Chatrier
Capital.ro
A murit un actor celebru din serialul Twin Peaks. Avea doar 44 de ani: O pierdere ce va fi resimțită de foarte mulți oameni
Playtech.ro
Cât plătești statului când cumperi o locuință în România. Diferențele față de Germania, Franța și Spania
Adevarul
Tipurile de cancer strâns legate de consumul de alcool. Nu există o „cantitate sigură”, iar mitul „unui pahar pe zi” este fals
wowbiz.ro
EXCLUSIV | Un an fără Teodora Marcu. Imaginile care sfâșie sufletul de la mormântul tinerei ucise. Ce a făcut familia în locul în care timpul pare că s-a oprit
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
O familie din Moldova, spulberată în drum spre o nuntă. Cinci persoane și-au pierdut viața, printre care și doi copii
iamsport.ro
Cum arată Mircea Sandu după ce s-a confruntat cu noi probleme de sănătate. Apariție la Tribunalul București: ”Burleanu și FRF au deschis o acțiune împotriva mea”
MediaFlux
Nicușor Dan pregătește anunțul cel mare! Decizie importantă a președintelui privind Guvernul
stirilekanald.ro
(P) Fibre și bacterii bune: care este diferența și cum le alegi corect pentru tranzitul intestinal  
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți