Formula 1: Lewis Hamilton a câştigat al şaselea titlu de campion mondial

Următoarea etapă, penultima, Marele Premiu al Braziliei, va avea loc, la 17 noiembrie, la Sao Paulo. Sezonul se va încheia la Abu Dhabi, la 1 decembrie.
Filip Stan
03 nov. 2019, 21:08
Formula 1: Lewis Hamilton a câştigat al şaselea titlu de campion mondial

Pilotul britanic al echipei Mercedes, Lewis Hamilton, a câştigat al şaselea titlu de campion mondial în Formula 1, al treilea consecutiv, după ce a ocupat locul al doilea în Marele Premiu al SUA, desfăşurat, duminică, pe circuitul de la Austin. Cursa a fost câştigată de coechipierul său, Valtteri Bottas, plecat din pole position, iar al treilea a fost olandezul Max Verstappen (Red Bull), al treilea şi la start.

Hamilton, 34 de ani, a câştigat primul său trofeu mondial în 2008, când pilota pentru McLaren-Mercedes, apoi în 2014, 2015, 2017, 2018 şi 2019, ultimele cinci pentru Mercedes. Doar germanul Michael Schumacher are mai multe titluri de campion ca el, şapte.

Britanicul a fost aproape de a câştiga la Austin, după ce a plecat de pe locul 5 al grilei. Cu o strategie cu o singură oprire, Hamilton a condus mare parte din cursă, fiind întrecut de Bottas (două intrări la standuri), cu cinci tururi înaintea finalului. Verstappen, tot cu două opriri, a fost şi el aproape să-l întreacă pe Lewis Hamilton, dar nu a reuşit.

Charles Leclerc (Monaco) a fost singurul pilot Ferrari care a încheiat cursa americană, pe locul 4, pentru că germanul Sebastian Vettel, coechipierul lui, plecat de pe locul al doilea al grilei, a abandonat în turul 8/56, din cauza cedării unei suspensii.

Alexander Albon (Thailanda) de la Red Bull a trecut linia de sosire al cincilea, înaintea australianului Daniel Ricciardo (Renault), clasat al şaselea.

Pe locurile 7-10 s-au clasat în ordine britanicul Lando Norris (McLaren-Renault), spaniolul Carlos Sainz (McLaren-Renault), germanul Niko Hulkenberg (Renault) şi rusul Danil Kviat (Toro Rosso).

Cu două etape înaintea finalului sezonului, Lewis Hamilton are 381 de puncte (zece victorii în 2019 şi alte şase clasări pe podium, în 19 etape), fiind urmat de Bottas, cu 314 puncte, şi de Leclerc, cu 249 de puncte.

Sextuplul campion mondial are 248 de starturi în F1, câştigând 83 de grand prix-uri şi fiind de 150 de ori pe podium.

Considerat la începutul anului principalul rival la titlu pentru Hamilton, Vettel, doar al cincilea în clasamentul piloţilor, cu 230 de puncte, după Verstappen, 235 de puncte, l-a felicitat pe pilotul britanic după cursa de la Austin.

DailyBusiness
Sorin Grindeanu: „PNL dă premierul până în 2027. Noi ne ținem de protocol”
Spynews
Gina Chirilă, adevărul dureros despre divorțul de Bogdan Vlădău! Prin ce durere a trecut: "Spartă în bucăți..."
Fanatik.ro
FCSB, față în față cu coșmarul din 2005 în Cupa României Betano. Trupa lui Becali, eliminată atunci de Rapid II
Capital.ro
Sistemul de pensii din România, sub presiune majoră după 2030. Avertismentul lui Iancu Guda: Aici este provocarea României
Playtech.ro
Câte zile de preaviz trebuie să primești când ești concediat. Ce spune Codul Muncii
Adevarul
Un gigant american cu firme în România concediază 14.000 de angajaţi
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
Ministrul Muncii a anunțat majorarea tichetelor de masă. Guvernul urmează să decidă dacă și salariul minim va crește
iamsport.ro
Surpriză! Bölöni a numit ”cel mai inteligent” atacant din istoria României: ”Un om cu un alt caracter, altă viață, deosebit de valoros!”
MediaFlux
Google va solicita datele din cartea de identitate tuturor persoanelor care au un telefon Android!
stirilekanald.ro
Șocant ce au găsit polițiștii lângă trupul neînsuflețit al doctoriței Ștefania Szabo
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai