Primarii din patru ţări se unesc împotriva populiştilor aflaţi la putere

Budapesta, Varşovia, Praga şi Bratislava sunt cele care au luat astfel de hotărâri, unindu-se împotriva populiştilor aflaţi la putere în cele patru ţări şi a strânge relaţiile cu Uniunea Europeană (UE), relatează AFP.
Iulian Tudor
16 dec. 2019, 15:48
Primarii din patru ţări se unesc împotriva populiştilor aflaţi la putere

Primarii progresişti din Budapesta, Varşovia, Praga şi Bratislava au încheiat luni un ”Pact al oraşelor libere”, cu scopul de a exercita presiuni asupra populiştilor aflaţi la putere în cele patru ţări şi a strânge relaţiile cu Uniunea Europeană (UE), relatează AFP.

O ceremonie la care s-au reunit conducătorii celor patru capitale s-a desfăşurat la Budapesta, unde noul primar de centru-dreapta Gergely Karacsony a obţinut în octombrie o victorie-surpriză împotriva candidatului puterii, care conducea oraşul de nouă ani.  Karacsony se afişează de când a fost ales ca opozant de prim-plan al premierului naţionalist Viktor Orban, potrivti news.ro.

La Varşovia, primarul Rafal Trzaskowski (centru), victorios în 2018 în faţa candidatului conservator naţionalist, este de asemenea o figură emblematică a opoziţiei. ”Populismul este un răspuns greşit şi simplist la probleme”, a declarat într-o conferinţă de presă primarul Pragăi Zdenek Hrib, ales de 38 de ani, afiliat Partidului Piraţilor şi un critic al premierului ceh Andrej Babis, un om de afaceri.

Al patrulea semnatar al ”pactului” este Matus Vallo, primarul Bratislavei, care provine din rândul activiştilor locali şi care nu este afiliat politic într-o ţară condusă de stânga populistă slovacă.

În Declaraţie, ei îşi iau angajamentul comun de a promova ”libertatea şi demnitatea umane, democraţia, egalitatea, statul de drept, justiţia socială, toleranţa şi diversitatea culturală”, potrivit news.ro.

 Primarul Budapestei, în vârstă de 44 de ani, vede în această alianţă ”un nou capitol”, care permite ”protejarea a ceea ce există bun în apartenenţa europeană”, în contextul în care guvernele celor patru ţări din Europa de Est întreţin relaţii agitate cu instituţiile comunitare de la Bruxelles în subiecte ca migraţia, justiţia sau corupţia, potrivit news.ro.

Alianţa celor patru aleşi speră să poată dialoga în mod direct cu instanţele UE în obţinerea unor fonduri europene în beneficiul marilor oraşe, ocolind administraţiile centrale.
Între priorităţile celor patru capitale se află de asemenea politicile în lupta împotriva modificărilor climatice, în contextul în care guvernele Poloniei, Ungariei şi Cehiei au fost cele mai reticente în adoptarera obiectivului european al neutralităţii carbonului în 2050.

DailyBusiness
O nouă campanie de propagandă a Moscovei în România: „Rusia nu este dușmanul meu”. Mesajul a ajuns și în alte țări europene
Spynews
Hidrologii anunță prăpăd în mai multe zone din România! A fost emis cod portocaliu de inundații. Unde vor lovi puhoaiele
Bzi.ro
Testul sigur al femeii de 55 de ani pentru a descoperi dacă un bărbat e bun la pat. La ce îi supune modelul de fitness
Fanatik.ro
Cum poți să vezi, totuși, la TV meciul Aberdeen – FCSB. Acesta este postul de televiziune străin care transmite partida
Capital.ro
Lege pentru românii care stau la casă. Vecinul te filmează în curte? Ce trebuie să știi
Playtech.ro
Apa de ploaie, taxată în România: De ce și cum se aplică această măsură
Adevarul
Momentul în care un turc trage 6 focuri de armă în Centrul Vechi din București. Bărbatul a fost reținut
wowbiz.ro
El este băiatul care s-a aruncat alături de iubita lui în fața TIR-ului, pe A1! Cătălin plecase de acasă pentru a-i duce un cadou Giorgianei
Evz.ro
Găinile, la numărat! Guvernul limitează numărul păsărilor în curțile oamenilor
Prosport.ro
FOTO. Controversata Marina, renumită pentru imaginile ei cel puțin îndrăznețe, a fost prinsă! A primit pedeapsă de 4 ani
kanald.ro
Cine este bărbatul care a deschis focul în Centrul Vechi al Capitalei! Acesta nu ar fi primul atac pe care l-a pus la cale
Cancan.ro
Mama lui Cătălin, adolescentul care s-a aruncat în fața TIR-ului cu iubita lui, face dezvăluiri tulburătoare: 'Mă amenința!' 😲
iamsport.ro
Un controversat politician îl acuză pe patronul FCSB: ”Gigi Becali, jură-te că n-ai trăit cu Tania Budi!”
MediaFlux
Când vine pensia în septembrie prin poștă și pe card! Casa de Pensii respectă datele pentru banii pensionarilor pentru luna septembrie 2025
stirilekanald.ro
Mihai și-a dat ultima suflare sub ochii soției sale, în timp ce încerca să salveze de la înec un bărbat. Femeia a văzut totul: „Omul acela l-a tras de picior și l-a băgat la fundul apei”
Cursul valutar BNR miercuri, 20 august 2025: Prețul gramului de aur se află în scădere