SCANDAL în PDL. Macovei nu mai vrea să se ocupe de candidaturi. Vezi lista celor RESPINŞI de comisie

Membrii comisiei de etică a ARD, conduse de către Monica Macovei, au decis să nu mai analizeze contestaţiile depuse la avizele negative ale comisiei, remiţându-le spre soluţionare co-preşedinţilor Alianţei. Membrii comisiei Macovei sunt nemulţumiţi că unii lideri au comentat deciziile luate şi, în anumite cazuri, au trecut peste ele.
Romania TV
25 oct. 2012, 12:57
SCANDAL în PDL. Macovei nu mai vrea să se ocupe de candidaturi. Vezi lista celor RESPINŞI de comisie

Nemulţumirea comisiei Macovei este că liderii PDL au ignorat opoziţia comisiei faţă de unele candidaturi precum ar fi cea a senatorilor Cristian Rădulescu şi Viorel Badea şi deputatului William Brânză.

„În şedinţa de miercuri, Comisia de etică a decis prin vot să transmită co-preşedinţilor Alianţei, spre soluţionare, contestaţiile depuse în ultimele zile, pentru că unii candidaţi cu aviz negativ au susţinut public, în mod eronat, că au primit aviz favorabil şi unii dintre co-preşedinţii ARD au avut intervenţii publice prin care au anunţat că analizează contestaţii ale candidaţilor cu aviz negativ din partea Comisiei de etică şi că au decis să îşi asume deja candidaturile unora dintre aceştia„, se arată într-un comunicat emis de către Monica Macovei.

Totodată, Macovei cere conducerii ARD să-şi asume întreaga responsabilitate pentru componenţa finală a listelor de candidaţi ai Alianţei.

Conducerea ARD trebuie să preia toate contestaţiile şi să îşi asume răspunderea pentru deciziile luate. Comisia de etică a decis dă nu mai primească noi dosare de candidatură începând de joi„, se mai spune în comunicat.

Anexată comunicatului este şi lista cu cei 36 de candidaţi cu aviz negativ primit de la comisia Macovei. Printre aceştia, se numără Cristian Rădulescu, Cristian Poteraş, William Brînză, Viorel Badea, Marinică Cazacu şi Mircia Munteanu:

1.      Pandele Andi Sorin – Arges

2.      Cocaina Mihai – Arges

3.      Rusu Mihai – Bacau

4.      Burca Eugen – Bacau

5.      Tirle Radu – Bihor

6.      Ghilea Gavrila – Bihor

7.      Iacob – Strugaru Stelica – Botosani

8.      Rebenciuc Neculai – Botosani

9.      Puchianu Ioan – Dumitru – Brasov

10.  Radulescu Cristian – Bucuresti

11.  Simion Florin – Bucuresti

12.  Budulan Pompiliu – Bucuresti

13.  Poteras Cristian – Bucuresti

14.  Negrila Corina Daniela – Bucuresti

15.  Anghel Nicolae – Constanta

16.  Gheorghe Florin – Constanta

17.  Brinza William – Diaspora

18.  Badea Viorel – Diaspora

19.  Stoica Stefan Bucur –Dolj

20.  Pasculescu Veta – Dolj

21.  Ardeleanu Valeriu – Galati

22.  Resmerita Dorulet – Galati

23.  Ciumacenco Nicusor – Galati

24.  Cazacu Marinica – Ialomita

25.  Munteanu Mircia – Hunedoara

26.  Branduse Aurica – Hunedoara

27.  Movila Petru – Iasi

28.  Cabalau Maria – Iasi

29.  Rusu Leonard – Iasi

30.  Surdu Gabriel – Iasi

31.  Bogaciu Ion – Ilfov

32.  Militaru Lucian – Teleorman

33.  Barbu Costel – Teleorman

34.  Radu Anisoara – Tulcea

35.  Oprescu Ion – Valcea

36.  Iacob Alexandru – Vaslui

Comisia de etică a Alianţei România Dreaptă a admis contestaţiile depuse de către cei doi parlamentari PDL, după ce comisia Macovei a dat, iniţial, un aviz negativ candidaturii celor doi.

„Am semnat listele pentru 36 de organizaţii, inclusiv pentru Diaspora. Pe liste sunt în proporţie de 70-75% oameni noi, tineri, buni profesionişti în zona respectivă”, a declarat preşedintele PDL Vasile Blaga.

Acesta a precizat că sunt 32 de persoane care au depus contestaţii la avizul negativ pe care l-au primit din partea comisiei de etică ce este condusă de către Monica Macovei.

„Au fost foarte multe contestaţii pentru că sunt colegi care se simt nedreptăţiţi”, a spus Blaga precizând că au fost admise contestaţiile depuse de către doi parlamentari PDL de Diaspora, William Brânză şi Viorel Badea, acestora imputându-se iniţial unele articole din presă care le erau defavorabile.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Ultimele imagini cu femeia dispărută după o intervenție chirurgicală! Doi bărbați au târât-o pe jos
Fanatik.ro
Fratele lui Nicușor Bancu, interviu emoționant: „E o minune! S-a apucat de fotbal la 18 ani. Tata ar fi vrut să vadă ziua asta”
Capital.ro
Traian Băsescu îl acuză pe Nicușor Dan că „târăște țara” în instabilitate politică: Este primul responsabil
Playtech.ro
Câți litri de alcool poţi produce în gospodărie fără să încalci legea. Noile limite propuse de Parlament, aşa nu vei plăti accize
Adevarul
Un membru al juriului din R. Moldova explică de ce România a primit doar 3 puncte la Eurovision: „Și juriile lor sunt incompetente?”
wowbiz.ro
Cazul morții medicului Cristian Staicu ia o turnură neașteptată. Ce au descoperit anchetatorii
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Tir făcut bucăți pe un drum din Republica Moldova. Doi români și-au pierdut viața în urma accidentului violent
iamsport.ro
Ilie Dumitrescu, atacat de un fost colaborator: ”Nu trebuia să aleagă FRF. A făcut un gest mârșav și laș”
MediaFlux
Întâlnire între Nicușor Dan și Donald Trump. Ultimele negocieri înaintea discuției din SUA
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi