Un alt caz de deces din cauza gripei! O femeia a murit la Spitalul din Sibiu. Alţi trei pacienţi sunt internaţi la Terapie Intensivă

Gripa a făcut încă o victimă! O femeie în vârstă de 90 de ani a murit în această dimineaţă la Spitalul din Sibiu după ce a fost diagnosticată cu gripă pe baza testului rapid. De asemenea, în unitatea medicală, pe Secţia Terapie Intensivă, mai sunt internaţi trei pacienţi cu infecţii respiratorii. 
Romania TV
30 ian. 2020, 08:58
Un alt caz de deces din cauza gripei! O femeia a murit la Spitalul din Sibiu. Alţi trei pacienţi sunt internaţi la Terapie Intensivă

„O pacientă în vârstă de 90 ani, diagnosticată pozitiv pe baza testului rapid de gripă, a decedat în data de 29 ianuarie în cadrul Secţiei Clinice de Anestezie Terapie Intensivă. Pacienta a fost internată ieri, după ce a fost adusă la Unitatea de primiri Urgenţe cu Serviciul de Ambulanţă. Femeia prezenta multiple comorbidităţi asociate vârstei, pneumonie severă şi era ventilată mecanic. Pacientei i s-au recoltat probe biologice pentru analize la Institutul Cantacuzino din Bucureşti”, a declarat pentru News.ro, Spitalul Judeţean Sibiu.

Citeşte şi: Numărul persoanelor care au murit de gripă a ajuns la nouă

Sursa citată a precizat că în cadrul Secţiei Clinice ATI se mai află internaţi trei pacienţi cu infecţii respiratorii. Este vorba despre un bărbat de 71 de ani cu suspiciune de gripă pe baza de test rapid, stabil, conştient şi sub tratament şi o femeie de 35 de ani, diagnosticată cu pneumonie masivă dreapta şi Infecţie Acută a Căilor Respiratorii Superioare, cu rezultat negativ pe baza testului rapid de gripă.

„Femeia a fost adusă de SMURD la UPU Sibiu în cursul zilei de 29 ianuarie. Pacientei i-au fost recoltate probe biologice pentru analize la Institutul Cantacuzino din Bucureşti. Aceasta este ventilată mecanic”, a mai transmis spitalul Sibiu.

Citeşte şi: Mama copilului de 11 luni ucis de gripă nu şi-a revenit nici azi după şocul suportat! Cristina nu găseşte puterea să treacă peste

De asemenea, este vorba despre un bărbat de 79 de ani, adus de la Spitalul de Pneumoftiziologie Sibiu, cu stop cardio-respirator, cu pneumonie interstiţială şi pneumopatie, ventilat mecanic, fără suspiciune de gripă în momentul de faţă.

„În prezent, în cadrul Secţiei Clinice Boli infecţioase mai sunt internate 14 cazuri de suspiciune de gripă pe baza testelor rapide şi pe baza diagnosticelor clinice. Pacienţii sunt stabili şi sub tratament, cu evoluţie favorabilă”, au mai transmis reprezentanţii spitalului.

DailyBusiness
Poliția Locală București îi avertizează pe șoferi: Nu mai dați bani parcagiilor de ocazie
Spynews
Andreea Popescu a confirmat că a plecat din penthouse-ul lui Rareș Cojoc! Unde locuiește după divorț
Fanatik.ro
„Domnu’ ăsta are o problemă cu FCSB!”. Mihai Stoica, atac la baionetă la antrenorul naționalei României de juniori
Capital.ro
Doliu în televiziune! A murit cea mai iubită actriță. Marea doamnă ne-a părăsit: A trăit cu pasiune
Playtech.ro
Pensionarii nu mai primesc ajutorul de la stat înainte de Paşte. Ar fi trebuit să li se ofere 200 de lei în plus
Adevarul
Putin clădește „Noua Rusie” în Ucraina ocupată: cum a integrat teritoriile anexate în economia rusă
wowbiz.ro
Codruța Filip, în brațele lui Valentin Sanfira. Imaginile emoționante care au făcut înconjurul internetului. Cum au fost surprinși la Sala Palatului, înainte să anunțe divorțul
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Mircea Lucescu, dus cu ambulanța la spital! Selecționerului României i s-a făcut brusc rău
iamsport.ro
A fost în TOP 30 tineri din Europa. Românul care a făcut furori la 20 de ani, în străinătate: 'Pentru ei, a fost cea mai mare sumă de transfer'
MediaFlux
Pensie anticipată 2026. Ce schimbări s-au adus anul acesta pentru milioane de români
stirilekanald.ro
NEWS ALERT: Farmaciștii...Vezi mai mult
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj