Pentru prima dată în 7 luni, Australia nu mai suferă! Incendiile s-au oprit definitiv

Autorităţile au anunţat oficial că incendiul din Australia, care a ucis cel puţin 33 de oameni şi miliarde de animale, a fost în sfârşit stins. 
Romania TV
02 mart. 2020, 15:33
Pentru prima dată în 7 luni, Australia nu mai suferă! Incendiile s-au oprit definitiv

Pentru prima dată în 240 de zile, nu mai există niciun focar care să pună viaţa cetăţenilor australieni în pericol. Apocalipsa a luta sfârşit după ce milioane de hectare de vegetaşie au fost distruse de flăcări, cel puţin 33 de oameni au murit şi miliarde de animale au fost ucise. 

Citeşte şi: Furtuni de praf şi grindină în Australia

Incendiile au început în luna iulie 2019, stârnind cel mai crud atac de flăcări, însă cu multă muncă din partea autorităţilor şi a voluntarilor, dar şi datorită ploilor abudente flăcările au fost în sfârșit oprite. 

Serviciul de pompieri rurale NSW, o agenție de combatere a pompierilor bazată pe voluntari, care a fost esențială în eforturile de ușurare din ultimele luni, a confirmat miracolul pe Twitter azi, 2 martie.

Contul a scris: „Pentru prima dată de la începutul lunii iulie 2019, în prezent nu există nicio vegetaţie în flăcări în #NSW . Asta înseamnă mai mult de 240 de zile de activitate de incendiu pentru stat.” 

Pe 13 februarie, la începutul acestui an, comisarul adjunct RFS, Rob Rogers, a confirmat că toate incendiile arzând la acea vreme au fost stinse, „a fost un sezon cu adevărat devastator pentru atât pentru vegetaţie, cât şi pentru pompieri și pentru rezidenți, care au suferit atât de mult”.

Citeşte şi: Avertizare NASA: Fumul de la incendiile de vegetaţie din Australia face „turul complet” în jurul lumii

Fără incendii la activ în oraşele atacate din Australia, autorităţile se străduiesc acum să-i ajute pe cei afectaţi să-şi refacă viaţa. 

 

DailyBusiness
Alexandru Rafila: Amploarea și viteza cu care se răspândesc mesajele antivaccinare au devenit alarmante
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Imagini incredibile cu Andreea Esca în Grecia! Nimeni nu se aștepta să pozeze așa – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Legenda care și-a vândut medaliile de aur olimpice și casa, ca să se mute definitiv din țară. Destinația spectaculoasă aleasă pentru a începe o nouă viață
Capital.ro
Trecerea la ora de iarnă 2025. Când se dau înapoi ceasurile din casă. Nu toată lumea e obligată să schimbe ora
Playtech.ro
Cum verifici câți bani ai strâns la pensia privată – pașii de urmat
Adevarul
Locul sacru unde Moise ar fi primit Cele Zece Porunci, transformat într-un mega-resort de lux. Au fost mutate morminte pentru a face loc unui parc auto
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
FOTO. Corina Caragea, răvăşitoare în costum de baie în Bora Bora
kanald.ro
El este bărbatul de 40 de ani care a murit ars de viu, după ce s-a prăbușit cu mașina de pe podul de pe Centura Capitalei. Ar fi suferit din dragoste
Cancan.ro
Evenimentul anului! Moștenitorul Cris Tim a scris istorie în lumea bună! Timiș Jr., botez de 1 mil. € pentru Adam Ştefan!
iamsport.ro
E revoltat că fiul său e numit ”nepotul lui Ilie Balaci”. Tiradă uluitoare: ”E băiatul meu! Sunt lucruri foarte grave, mă dor”
MediaFlux
Lista românilor scutiți de plata CASS!
stirilekanald.ro
Cristian și Adelin au murit în accidentul de la Budeasa. Aveau 21 și 23 de ani și erau studenți cu planuri mari de viitor. O fată e în stare gravă: "Se ducea la facultate să dea examen"
substantial.ro
Știai că trezitul la ora 3 sau 4 dimineața este un semn clar de…