Tot mai multe DOSARE PENALE pentru românii care nu se izolează după ce au revenit din zone afectate de coronavirus

Încălcarea măsurilor de precauție, în plină pandemie de coronavirus, nu rămâne nepedepsită. În doar câteva zile au fost deschide aproape 100 de dosare penale pentru incinștienții care au fugit din carantină ori au ieșit la plimbare deși trebuiau să stea în izolare la domiciliu.
Romania TV
21 mart. 2020, 07:46
Tot mai multe DOSARE PENALE pentru românii care nu se izolează după ce au revenit din zone afectate de coronavirus

Autorităţile române deschis tot mai multe dosare penale pe numele românilor care nu respectă carantina sau izolarea la domiciul la revenirea din zone afectate de coronavirus. 

Procurorii din Călăraşi au deschis dosar penal pe numele unui bărbat infectat cu COVID-19 care îl loc să stea în autoizolare la domiciliu, a mers la sediul unei societăţi comerciale de pe raza municipiului Călăraşi, unde a luat contact cu un număr de cel puţin alte cinci persoane. În aceeaşi zi, persoana respectivă a fost internată la Spitalul Judeţean Călăraşi, iar la data de 20.03.2020, au fost obţinute rezultatele analizelor de sânge, confirmându-se că acesta este infectat cu virusul COVID-19.

Parchetul de pe lângă Judecătoria Călărași îl cercetează acum pentru infracţiunea de zădărnicire a combaterii bolilor.

De asemenea, Parchetul de pe lângă Judecătoria Brezoi a deschis un dosar penal pentru comiterea infracțiunii de zădărnicire a combaterii bolilor pe numele unei femei, care deși cunoștea faptul că soțul său s-a aflat pe teritoriul Italiei, într-una din zonele de risc de infectare cu coronavirusul SARS-CoV-2, de unde a revenit la domiciliul comun în data de 09.03.2020, a ascuns această stare de fapt, nu a respectat măsurile de autoizolare la domiciliu și s-a deplasat în perioada 09.03.2020 – 20.03.2020 în diferite locuri publice, precum și la sediul unor instituții publice.

 

Dosare penale pentru doi bărbaţi care au minţit că revin în ţară din zone neafectate de COVID-19

La data de 20.03.2020, la Parchetul de pe lângă Judecătoria Fălticeni a fost înregistrată o cauză penală având ca obiect săvârşirea a două infracţiuni de fals în declaraţii, cu privire la care organele de cercetare penală din cadrul Poliţiei Municipiului Fălticeni s-au sesizat din oficiu, la aceeaşi dată.
În cauză s-a dispus începerea urmăririi penale cu privire la cele două fapte, reţinându-se, potrivit actului de sesizare, că la data de 14.03.2020 două persoane de sex masculin, domiciliate pe raza de competenţă teritorială a Parchetului de pe lângă Judecătoria Fălticeni, la aterizarea pe aeroport în România, au declarat în fals că se întorc dintr-o ţară cu privire la care nu era instituită obligaţia de carantină sau de autoizolare, deşi proveneau dintr-o ţară cu privire la care exista obligaţia de carantină.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Vica Blochina, apariție incendiară! Cum arată în lenjerie intimă după ce a slăbit
Fanatik.ro
Cum a reușit, de fapt, Zeljko Kopic să le bată pe FCSB, Rapid și pe toți greii din Superliga. Programul secret și pasiunile de la care nu se abate antrenorul lui Dinamo
Capital.ro
Schimbare importantă pentru clienții ING. Noua funcție care simplifică transferurile. Ce pot face acum utilizatorii
Playtech.ro
Noile titluri de stat TEZAUR versus depozite bancare. Tabelul care îți arată cât câștigi în plus pe an
Adevarul
„Litoralul pentru toți” 2026 a început, românii se decid mai greu. „Sunt niște prețuri incredibile, nu le găsești nicăieri în jur”
wowbiz.ro
Acuzații explozive în cazul crimei din Bihor! Mesaj dur al mamei elevei ucise în Bihor: „Nu voi lăsa adevărul să rămână ascuns”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă pentru milioane de români care merg în Grecia! O dronă încărcată cu explozibili a fost găsită pe o insulă populară
iamsport.ro
A anunțat numele noului antrenor al Rapidului: ”400% e făcut!”
MediaFlux
Caz de hantavirus confirmat și în Franța! Virusul, prezent și la granițele României
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
PSG – Bayern și Atletico – Arsenal se joacă azi și mâine. Cote 1×2, antepost și ponturi