Discursul Papei Francisc la slujba de Înviere: „Întunericul şi moartea nu au ultimul cuvânt. Nu cedaţi în faţa fricii””

"Întunericul şi moartea nu au ultimul cuvânt" a asigurat Papa Francisc în omilia rostită sâmbătă seara cu ocazia Vigiliei Pascale, subliniind că sărbătoarea Învierii lui Iisus Hristos reprezintă "un anunţ al speranţei", informează AFP, citată de Agerpres.
Romania TV
12 apr. 2020, 05:59
Discursul Papei Francisc la slujba de Înviere:

„Totul va fi bine, spunem cu tenacitate în aceste săptămâni, agăţându-ne de frumuseţea umanităţii noastre şi spunând din inimă cuvinte de încurajare. Dar, odată cu zilele care trec şi cu fricile care cresc, chiar şi cea mai îndrăzneaţă speranţă se poate evapora”, a admis Suveranul Pontif. A subliniat însă că „putem şi trebuie să sperăm” în pofida „zilelor triste”.

Papa Francisc a făcut o comparaţie între relatarea din Evanghelie a femeilor care au găsit mormântul lui Iisus gol în ziua învierii şi starea de incertitudine a lumii din cauza pandemiei noului coronavirus. „Şi atunci a existat frică în ceea ce priveşte viitorul şi tot ceea ce trebuia reconstruit. O amintire dureroasă, o speranţă ucisă. Pentru ei, ca şi pentru noi, a fost cel mai întunecat ceas”.

Sfântul Părinte s-a alăturat recent apelului lansat de ONU în favoarea unei încetări imediate a conflictelor pe glob, cu scopul protejării populaţiei civile vulnerabile din ţările pe teritoriul cărora au loc conflicte.

„Să reducem la tăcere strigătul morţii, ajunge cu războaiele! Să înceteze producerea şi vânzarea de arme, pentru că de pâine avem nevoie şi nu de arme” a susţinut Papa Francisc în Bazilica Sfântul Petru, în prezenţa câtorva persoane.

„Să înceteze avortul şi uciderea de vieţi nevinovate. Fie ca inimile celor care au destul să fie deschise spre umplerea mâinilor goale ale celor care nu au necesităţile de bază” asigurate, a a îndemnat Sfântul părinte.

Din cauza pandemiei COVId-19, nu s-a săvărşit niciun botez în timpul acestei slujbe tradiţionale, care are loc în Sâmbăta Mare.

Papa va acorda binecunoscuta sa binecuvântare „Urbi et orbi” din Duminica Paştelui tot din Bazilica Sfântul şi nu în aer liber, aşa cum se întâmplă de obicei. Anul trecut 70.000 de credincioşi au venit să îl salute şi să îl asculte pe şeful Bisericii Catolice în piaţa din faţa bazilicii.

Citeşte şi: Greta Thunberg, mesaj de ultimă oră în plină pandemie de COVID-19. Cum s-a pozat activista la izolare FOTO

DailyBusiness
Cinci membri ai echipajului, salvați, după ce un elicopter și un avion de vânătoare ale Marinei SUA s-au prăbușit în Marea Chinei de Sud
Spynews
Halloween 2025: Idei de costume, decorațiuni și cum să organizezi o astfel de petrecere acasă
Fanatik.ro
Ce nu s-a văzut la TV după Rapid – Slobozia. Digi și Prima TV nu mai transmiteau de pe Giulești. Costel Gâlcă a reacționat imediat
Capital.ro
Adevărul despre apariția lui Călin Georgescu. Traian Băsescu l-a „citit” instant: Încerca de atunci să-și facă loc
Playtech.ro
Ce poți să faci dacă îți întârzie salariul la locul de muncă. Ce drepturi ai, cum poți sancționa angajatorul cu amenzi
Adevarul
Apariție misterioasă la Cernobîl: câini cu blană albastră rătăcesc prin zona de excludere
wowbiz.ro
AVEM PRIMA REACȚIE a lui Irinel Columbeanu după ce Monica Gabor s-a întors în România: „Nici nu m-a...”
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, irezistibilă în noua reclamă! S-a încins atmosfera când a apărut în costum de baie
kanald.ro
A murit tatăl lui Andrei Ștefănescu! „Dumnezeu să te odihnească, eroul meu!”
Cancan.ro
Ce a făcut mulțimea când Principesa Margareta și Principele Radu au ajuns la sfințirea Catedralei Mântuirii Neamului
iamsport.ro
Uluitor! ”Singurul reproș” al lui Prunea pentru Gâlcă după victoria clară a Rapidului: ”De ce nu?”
MediaFlux
Vești bune pentru toți românii care reciclează! Vor putea primi mai mulți bani!
stirilekanald.ro
Câtă durere! Alina a murit în urma unei crize de astm bronșic. Tânăra de 30 de ani era mama unei fetițe de 7 ani: „Oamenii ca ea nu se uită ușor”
substantial.ro
Confidențialitate și profesionalism în activitatea unui detectiv Timișoara