Daniel Tudorache critică dur concursul „cine dă mai multe amenzi” în starea de urgenţă

Primarul Sectorului 1 cere să nu se emai de amenzi aberante sub umbrela stării de urgenţă decretată în România.
Filip Stan
23 apr. 2020, 16:51
Daniel Tudorache critică dur concursul

Daniel Tudorache  a postat pe facebook un mesaj dur la adresa premierului Ludovic Orban, a președintelui Klaus Iohannis și a ministrului Afacerilor Interne, Marcel Vela. Edilul Capitalei scrie că asistăm, în ultima perioadă, la concursul „Cine dă mai multe amenzi” în timpul stării de urgență, iar valoarea amenzilor este „aberant de mare”.

Daniel Tudorache: „Un copac nu se va mai tăia în Pădurea Băneasa!”

Daniel Tudorache consideră să s-a declanșat un adevărat concurs al „amenzilor aberante”, iar cei care au de suferit sunt chiar cetățenii. Primarul Sectorului 1 semnalează că, de la decretarea stării de urgență pe teritoriul României, s-a ajuns în situații de-a dreptul aberante, una dintre ele fiind aceea în care doi membri ai aceleiași familii au fost amendați cu 20.ooo de lei.

„#StopAmenzilorAberante. Am luat cunoștință din spațiul public despre faptul că, de la debutul stării de urgență, a început un adevărat concurs „Cine dă mai multe amenzi”, ajungându-se la situații aberante în care doi membri ai aceleiași familii din nordul României au fost amendați cu câte 20.000 lei! Oameni buni, unde am ajuns? În primul rând, valoarea amenzilor este pur și simplu ABERANT de mare! Majoritatea cetățenilor României câștiga 20.000 de lei într-un an! În al doilea rând, cei care au dat un asemenea ordin – actualii guvernanti PNL – de a aplica cât mai multe amenzi, au uitat să fie oameni și au uitat cu desăvârșire promisiunile făcute atunci când își doreau puterea! PNL nu a spus românilor că se va căuta nod în papură să le ia banii!”, a scris Daniel Tudorache la începutul mesajului postat pe pagina de socializare.

DailyBusiness
OpenAI pregătește lansarea unei versiuni ChatGPT pentru adulți. Ce caracteristici va avea noul model de chatbot
Spynews
Ce este "Sindromul Grinch" și cum se manifestă. Cum au ajuns mulți români să urască Crăciunul
Fanatik.ro
Donald Trump a interzis fanilor din încă două țări să intre în SUA pe durata Cupei Mondiale 2026. Ce alte națiuni au ajuns pe lista roșie
Capital.ro
Călin Georgescu a primit decizia definitivă privind controlul judiciar. Este și bun de plată. Ce sumă îl obligă Tribunalul București să achite
Playtech.ro
Ce venituri urmărește ANAF cel mai atent. Când apare riscul unui control
Adevarul
O fotografie cât o mie de cuvinte, cu Maia Sandu. Detaliul surprins la plecarea din Grecia spre Olanda
wowbiz.ro
Veștile de care românii se temeau! Legea tocmai a fost publicată în Monitorul Oficial. Taxele și impozitele vor exploda începând cu ianuarie 2026
Economica.net
"Anomalia" din magazinele LIDL. Ce produs e mai ieftin în Germania decât în România
kanald.ro
Un ciclon puternic amenință Europa! Cum se va manifesta fenomenul și ce țări vor fi afectate
iamsport.ro
Fostul fotbalist de la FCSB a câștigat 330.000 de euro la pariuri sportive: ”S-a terminat istoria! De atunci nu am mai jucat”
MediaFlux
Avertismentul economiștilor: România se îndreaptă spre o criză economică și socială uriașă
stirilekanald.ro
VIDEO Dezastru pe autostradă! 13 persoane au murit și peste 150 au fost rănite
TRAGEDIE! A MURIT! Florin Piersic: „Dumnezeu sa te aiba in paza”