Dorinţa elevei din Vaslui prinde contur. Peste 30 de elevi din localitate vor primi telefoane şi internet gratuit

O poveste impresionantă în plină pandemie de coronavirus vine dintr-un sat din Vaslui. O elevă de gimnaziu i-a tris primarului o scrisoare în care îl roagă să îi cumpere un telefon mobil. Fetița îi promite că în va da banii înapoi, în rate, din alocația sa.   
Romania TV
07 mai 2020, 07:17
Dorinţa elevei din Vaslui prinde contur. Peste 30 de elevi din localitate vor primi telefoane şi internet gratuit

Copila dorește să învețe și acum nu o poate face decât online. Ea și frații săi au primit telefoane de la oamenii din sat. Pentru că în localitate sunt și alţi copii în aceeași situație, grupul Digi România le va dărui 37 de telefoane inteligente şi internet gratuit.

Citește și: O elevă din Vaslui l-a rugat pe primar să-i cumpere un telefon. Cum intenţionează fata să-i plătească edilului gadgetul

Nevoită să își facă lecțiile online fără să aibă măcar un telefon inteligent, Gabriela și-a făcut curaj și i-a scris primarului.

„Am zis că nu se mai poate, aveam nevoie chiar foarte mare. M-am gândit că domul primar a ajutat atâta lume și m-ar putea ajuta și pe mine. Mi-aș dori un telefon pentru că nu avem cum să ne facem toți lecțiile. I-am zis că l-aș putea achita când iau alocația. Mi-a zis că îmi dă cu foarte mare drag”, spune Gabriela.

Primarul s-a emoționat în momentul în care a primit mesajul Gabrielei, iar toți frații elevi vor avea telefoane mobile prin grija unor localnici. 

„Am primit o scrisorică, pur și simplu m-a cutremurat, mai ales când mi-a spus că va plăti telefon din banii ei. Toți frații vor avea prin grija unor oameni telefoane, tablete. Sunt niște copii foarte buni. M-a și mișcat mesajul ei”, a spus Ciprian Tamaş, primarul comunei Șuletea.

Mama Gabrielei se afla în curte în momentul în care fata i-a scris primarului din localitate. 

„Eram în grădină, plantam răsaduri și ea a venit și mi-a spus că i-a scris o scrisoare domnului primar. Aloeu, cum ai făcut tu așa ceva. Dacă ne faci de râs. Ea mi-a spus: Mamă, eu am încercat.”

DailyBusiness
Alexandru Rafila: Amploarea și viteza cu care se răspândesc mesajele antivaccinare au devenit alarmante
Spynews
Alina Pușcaș s-a întors la facultate, la 41 de ani! Prezentatoarea TV va face un master. Ce specializare a ales
Bzi.ro
Imagini incredibile cu Andreea Esca în Grecia! Nimeni nu se aștepta să pozeze așa – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Top cele mai scumpe ceasuri purtate de tenismeni la US Open 2025. Jucătorul cu o ”bijuterie” de 430 de mii de dolari pe mână
Capital.ro
Călin Georgescu, direct în fața judecătorilor. Ce se întâmplă cu fostul candidat la prezidențiale
Playtech.ro
Ajutor de minimis 2025: schimbarea care îi vizează direct pe români
Adevarul
Palatul romilor, copie a Casei Albe, înnebunește Internetul. Doi vloggerii l-au prezentat lumii întregi
wowbiz.ro
Ioana Tufaru, la un pas de moarte. Soțul, Ionuț, a găsit-o leșinată pe jos în casă și s-a speriat teribil. ”Puteam să mă duc…dincolo”. Primele declarații sunt șocante
Economica.net
Anunţ-bombă de la Petrom. E jale
Prosport.ro
FOTO. Cum arată seducătoarea de fotbaliști: „Nu mi-am făcut nicio operație”
kanald.ro
El este bărbatul de 40 de ani care a murit ars de viu, după ce s-a prăbușit cu mașina de pe podul de pe Centura Capitalei. Ar fi suferit din dragoste
Cancan.ro
Daciana Sârbu are iubit ❤️ Primele imagini cu cei doi îndrăgostiți
iamsport.ro
Clubul din SuperLiga, ”țepuit” de noul transfer! Îi cumpărase biletul de avion, dar jucătorul nu a mai venit în România
MediaFlux
Al 13-lea salariu. Ce prevede Codul Muncii referitor la acest privilegiu
stirilekanald.ro
Cristian și Adelin au murit în accidentul de la Budeasa. Aveau 21 și 23 de ani și erau studenți cu planuri mari de viitor. O fată e în stare gravă: "Se ducea la facultate să dea examen"
substantial.ro
Știai că trezitul la ora 3 sau 4 dimineața este un semn clar de…