Apare o nouă televiziune în România. În spatele afacerii este fostul boss de la Pro TV

Adrian Sârbu, fostul boss de la Pro TV, a obținut anul trecut licențe pentru trei televiziuni, Aleph Business (generalist), Aleph News (tematic informativ) și Aleph Comedy (tematic divertisment). Din cauza pandemiei de coronavirus, lansarea celor trei posturi TV a fost amânată.
Filip Stan
28 mai 2020, 17:40
Apare o nouă televiziune în România. În spatele afacerii este fostul boss de la Pro TV

Adrian Sârbu a anunţat deja că televiziunea de știri, Aleph News, va începe să emită în una iunie. Între timp, au avut loc și schimbări importante în acționariatul celor trei proiecte.

Adrian Sârbu şi Marius Tucă şi-au făcut televiziune. Smart TV, canal de jurnalism şi cultură urbană, a obţinut licenţa de la CNA

Adrian Sârbu a făcut un pas în spate, iar acționariatul majoritar a fost preluat de avocatul său, Andrei Sorescu, scrie MediaExpres. Avocatul de profesie a explicat că intră în acționariat printr-o „infuzie de capital”, iar banii ar fi câștigați din avocatură și alte investiții.

„Ideea a apărut la sfârșitul anului, a fost influențată direct de solvabilitatea mea, motiv pentru care domnul Sârbu a intuit în persoana mea un partener de nădejde pentru o infuzie de resurse în acest proiect. Deci nu am avut o altă înțelegere în cursul verii. Ideea asocierii prin infuzie de capital venită din partea mea a fost la sfârșitul anului”, a spus Andrei Sorescu, în ședința CNA.

CNA a aprobat prelungirea termenului de intrare în emisie cu șase luni pentru cele trei televiziuni pe care le pregătește Adrian Sârbu. În aceeași ședință, Adrian Sârbu a spus că Aleph Business va fi lansată până în septembrie.

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Igor Cuciuc a încercat să își dezgroape fiica! Momente cumplite pentru familia artistului
Fanatik.ro
„Opt jucători de la Rapid, afară!” Profetul Mitică Dragomir, soluție salvatoare: „Aduceți-l de urgență și vă bateți la titlu! M-ați înjurat când v-am zis că sunteți praf!”
Capital.ro
Plata pensiilor, alocațiilor și indemnizațiilor în luna mai. Calendarul oficial a fost dat peste cap de zilele libere
Playtech.ro
De ce se extind lanțurile de magazine în România într-un ritm atât de alert, deși este criză. Cum s-a schimbat mentalitatea românului privind cumpărăturile
Adevarul
Destinația unde o bere costă 1 euro și mâncarea 3 euro: „Capitala, un mini Dubai”
wowbiz.ro
Alex Marcu, mărturii tuburătoare la un an de la moartea Teodorei. Cât de greu îi este să treacă peste tragedie: „Lucrez cu doi psihologi”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Caz șocant în București. O femeie a ajuns în stare critică după un lifting facial: „Noi am pregătit acum, am luat sicriul, loc de veci..”
iamsport.ro
Cum a numit-o cel mai bogat om al planetei pe Nadia Comăneci! Legendara gimnastă a dezvăluit tot
MediaFlux
Rusia amenință din nou România după drona căzută la Galați: ”Să fie conştientă de posibile consecinţe ale acţiunilor sale”
stirilekanald.ro
Nicușor Dan a semnat demisia...
NEWS ALERT Un camion a fost cuprins de foc pe autostrada A1, în Hunedoara