Imagini şocante surprinse în Argeş. Un bărbat şi-a asmuţit câinele de luptă pe un alt căţel

Un tânăr din judeţul Argeş este cercetat după ce s-a filmat în timp ce îşi asmute câinele de luptă pe un alt căţel, legat de un gard, şi în timp ce loveşte cu picioarele în cap animalul care nu se poate apăra. Faptele au avut loc la începutul anului şi au fost sesizate la Poliţie în luna martie.
Filip Stan
08 iun. 2020, 05:08
Imagini şocante surprinse în Argeş. Un bărbat şi-a asmuţit câinele de luptă pe un alt căţel

Filmarea a fost făcută publică sâmbătă seară de către Tudor Ionescu, consilier în Consiliul General al Capitalei şi militant pentru drepturile animalelor.

Conform postării de pe pagina de Facebook a politicianului, cel care a realizat filmarea este din satul Hulubeşti, comuna Bughea de Jos, judeţul Argeş. Imaginile au fost surprinse  în luna februarie, iar câinele agresat avea stăpân care a şi depus plângere la Poliţie.

„Fapta se petrece undeva prin februarie, însă deşi s-a depus plângere la poliţie, încă nu s-au luat masuri‼️ Sunt luni de zile de atunci, iar individul este în libertate, şi comite mereu astfel de fapte din spusele vecinilor” susţine Ionescu, îndemnându-i pe cei care îl urmăresc să semneze o petiţie pe pagina de internet a Poliţiei Argeş.

După apariţia filmării în spaţiul public, IPJ Argeş a anunţat, duminică, faptul că tânărul în vârstă de 22 de ani s-ar fi filmat singur, posibil în cursul lunii ianuarie a acestui an.

„Fapta a fost sesizată în cursul lunii martie 2020, pe parcursul stării de urgenţă, de către proprietarul celuilalt câine care apare în filmare. În cauză se efectuează cercetări sub aspectul săvârşirii infracţiunii de ucidere a animalelor, cu intenţie, fără drept, faptă prevazută de Legea 205 din 2004, privind protecţia animalelor, cauză în care se desfăşoară cercetări sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Câmpulung”, anunţă IPJ Argeş.

Poliţiştii au constatat, în urma verificărilor, că tânărul nu mai deţine câinele din filmare, care ar fi fost înstrăinat anterior momentului la care poliţiştii au fost sesizaţi.

„De asemenea, de la momentul sesizării până în prezent, precum şi anterior momentului la care a fost formulată plângerea, nu au mai existat sesizari cu privire la alte fapte de asemenea natură care să îl privească pe tânărul în cauză”, menţionează oficialii Poliţiei Argeş.

Citeşte şi Un copil de doar 13 a ucis un câine cu o lopotă. Oamenii legii au deschis un dosar penal – FOTO

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Istvan Kovacs, delegare la meciul șoc din Liga Campionilor! Românul e candidat la premiul de “cel mai bun arbitru al anului”
Capital.ro
Ce făcea Ion Iliescu la 45 de ani. Ceaușescu n-a văzut cu ochi buni pornirile sale: Nu mai văzuse nimeni așa ceva!
Playtech.ro
Românii care au cumpărat locuințe prin legea din 1995 pot obține acum terenul aferent. Care sunt pașii legali
Adevarul
Reducerea trupelor americane în România aprinde spiritele pe Reddit: „Ca și cum România nici nu contează”
wowbiz.ro
Percheziții în lanț după moartea Ștefaniei Szabo! Anchetatorii au ridicat mașina doctoriței, dar și mai multe obiecte găsite în camera de gardă. Solicitarea importantă făcută de familia sa
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
kanald.ro
„Mi-e greu să cred că nu și-ar fi dorit să se mai trezească a doua zi”. Asta a fost ULTIMA DORINȚĂ a Ștefaniei Szabo! A apelat la un coleg cu doar câteva ore înainte să moară... mesajele au ieșit la suprafață!
iamsport.ro
Bölöni nu poate uita nedreptatea trăită la națională: ”Tâmpit! Un maghiar poate fi un foarte corect cetățean român. Mama era amenințată că nu se mai întoarce acasă copilul ei”
MediaFlux
Se dau bani pentru tinerii din România. Cine poate beneficia
stirilekanald.ro
Explozie într-un supermarket, soldată cu moartea a 23 de persoane, inclusiv copii, în Mexic! Zeci de persoane rănite
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai