Alimentele din România sunt cele mai ieftine din UE, iar românii sunt cel mai prost plătiţi din Europa

România are printre cele mai mici preţuri la produse din Uniunea Europeană, conform datelor Eurostat, publicate la finalul săptămânii trecute, citat de zf.ro.
Romania TV
22 iun. 2020, 11:00
Alimentele din România sunt cele mai ieftine din UE, iar românii sunt cel mai prost plătiţi din Europa

În 2019, nivelul preţurilor produselor alimentare din România era cel mai mic din întreaga Uniune, adică 65,1% din media UE, cel mai mare fiind în Danemarca (129% din media UE). La băuturile alcoolice şi tutun, România avea un nivel al preţurilor cu 25,5% mai mic faţă de media UE, astfel fiind de 74,5% din media UE, pe ultimele locuri fiind Polonia (73,8% din media UE) şi Bulgaria (61,8%).

În ceea ce priveşte hainele şi încălţămintea, acestea au avut în 2019 un nivel al preţurilor în România cu 18,4% mai mic decât media Uniunii Europene. Astfel, preţurile produselor de îmbrăcăminte şi încălţăminte au fost în 2019 la 81,6% din media Uniunii, pe ultimul loc fiind Bulgaria cu 76,2% din media UE.

Citeşte şi: Veşti bune! Categoria de români care va primi sute de euro din partea statului

DailyBusiness
Israelul și Libanul semnează un acord-cadru pentru o retragere minoră a IDF, după 4 zile de discuții la Washington
Spynews
Ce mesaj a lăsat Mihaela, românca din Italia care și-a ucis fiica și apoi s-a sinucis. Dezvăluirile făcute de fratele femeii
Fanatik.ro
David Popovici, legendă la Settecolli! Cu ce record apare pe „panoul” campionilor
Capital.ro
Serviciul militar obligatoriu ar putea reveni din 2027. Guvernul ia în calcul o decizie istorică. Cine sunt cei vizați
Playtech.ro
Ce trebuie să faci dacă primești o amendă în străinătate. Mulți șoferi români nu cunosc procedura
Adevarul
Cum a fost pregătit Pogromul de la Iași din 1941. Drumul de la ură la unul dintre cele mai mari masacre din istoria României
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS Avion făcut bucăți, după ce a lovit cel mai înalt zgârie-nori din Beijing! Câte persoane erau la bord
iamsport.ro
Fostul mare atacant de la Dinamo, la un pas de tragedie: ”Am văzut luminița de la capătul tunelului”
MediaFlux
Îl mai recunoști? În anii 2000, era cel mai râvnit bărbat din telenovelele de pe Acasă TV, însă astăzi arată așa. Puțini și-au dat seama cine e
stirilekanald.ro
Sorin Grindeanu premier, în locul lui Veștea
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?