Neţoiu, despre Dosarul Transferurilor: Nu poţi să dai 7-8 ani de închisoare fără probe

Fostul acţionar al cluburilor Dinamo şi Universitatea Craiova, Gigi Neţoiu, a declarat, la Dolce Sport, că sentinţele dictate luni, de Curtea de Apel Bucureşti în Dosarul Transferurilor, sunt exagerate şi nu se justifică pe baza probelor existente.
Romania TV
12 nov. 2012, 16:14
Neţoiu, despre Dosarul Transferurilor: Nu poţi să dai 7-8 ani de închisoare fără probe

Nu există nicio probă. Nu poţi să te joci cu asemenea lucruri şi să dai 7-8 ani de închisoare. De trei ani şi jumătate, nu au venit cu niciun fel de probă. Nu s-a demonstrat că au fost bani luaţi de vreo persoană, nu s-a făcut vreo plângere de către cluburi„, a spus Neţoiu, potrivit Mediafax.

Fostul acţionar al Dinamo şi Universitatea Craiova, Gigi Neţoiu, a fost condamnat, luni, de Curtea de Apel Bucureşti, la trei ani de închisoare şi doi ani de interzicere a unor drepturi, pentru înşelăciune, în Dosarul Transferurilor, decizie cu suspendare pentru o perioadă probatorie de cinci ani.

Tribunalul Bucureşti i-a achitat, în 3 aprilie, pe toţi cei opt inculpaţi din dosarul transferurilor de jucători, respectiv Ioan şi Victor Becali, George Copos, Mihai Stoica, Jean Pădureanu, Cristi Borcea, Gigi Neţoiu şi Gheorghe Popescu.

Decizia a fost contestată de procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie la Curtea de Apel Bucureşti, care iniţial trebuia să dea un verdict la 2 noiembrie, dar a amânat pronunţarea unei sentinţe pentru 12 noiembrie.

Procurorii Direcţiei Naţionale Anticorupţie i-au trimis în judecată, în 2 octombrie 2008, pe Gheorghe Copos, Ioan Becali, Victor Becali, Mihai Stoica, Jean Pădureanu, Gheorghe Popescu, Gheorghe Neţoiu şi Cristian Borcea, în legătură cu efectuarea de tranzacţii ilegale la transferurile unor fotbalişti către cluburi din străinătate, ceea ce a produs un prejudiciu total de aproape 1,5 milioane de dolari în dauna statului şi de peste 10 milioane de dolari în dauna a patru cluburi de fotbal.

În rechizitoriul DNA sunt prezentate 12 transferuri ale unor fotbalişti români efectuate de la cluburile Dinamo Bucureşti, Rapid Bucureşti, Gloria Bistriţa şi Oţelul Galaţi către cluburi din străinătate, în perioada 1999-2005.

DailyBusiness
Mihai Daniel Dragu, expert in drone, vine cu o ipoteză șocantă. Drona care a explodat în portul Constanța a fost permanent în controlul ucrainenilor
Spynews
Fostă concurentă de la Mireasa, mamă pentru a doua oară. Ce nume a ales pentru fiica ei
Fanatik.ro
Se va mai retrage Sorana Cîrstea? Anunțul momentului despre cea mai în forma sportivă a României
Capital.ro
Curs valutar joi, 11 iunie. Cât valorează astăzi euro, dolarul și francul elvețian. BNR a publicat datele oficiale
Playtech.ro
Ai RCA la firma bulgară rămasă fără licență? Ce se întâmplă cu despăgubirile și cum îți recuperezi banii
Adevarul
„Situația din Crimeea ajunge și la noi”. Mesaje de panică privind lipsa de combustibil puse de ruși pe internet
wowbiz.ro
Emil Gânj, condamnat definitiv la închisoare pe viață! Avocatul familiei victimei: „Despăgubirile vor fi imputate statului roman”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
BREAKING NEWS O mașină a fost cuprinsă de foc în parcarea unui bloc din Iași. Pompierii intervin de urgență
iamsport.ro
Un fost antrenor din SuperLiga, bătut în vestiar după ce i-a făcut avansuri unui jucător: 'Mi-a zis că este adevărat'
MediaFlux
ANRE, anunțul momentului. Sunt vizați toți românii care plătesc facturi
stirilekanald.ro
VIDEO PNL a decis să nu susțină guvernul Tomac. Ilie Bolojan: „Nu are puterea să continue reformele necesare”
Cupa Mondială 2026 – program, favorite, noutăți