Se înăspresc măsurile de prevenire a infecţiei cu coronavirus. Masca, obligatorie şi în cafenele şi restaurante

Începând de sâmbătă este valabilă o măsură suplimentară de prevenţie în lupta cu COVID-19, conform declaraţiei primului-ministru Sophie Wilmes 
Romania TV
24 iul. 2020, 12:56
Se înăspresc măsurile de prevenire a infecţiei cu coronavirus. Masca, obligatorie şi în cafenele şi restaurante

PANDEMIE CORONAVIRUS. Ţinând cont de creşterea cazurilor de COVID-19 în rândurile populaţiei belgiene, premierul Sophie Wilmes a anunţat joi seara că începând de sâmbătă purtarea măştii în „orice loc care este foarte frecventat”. Astfel sunt vizate pieţele, hotelurile, restaurantele, cafenelele şi marile spaţii comerciale.

Obligativitatea purtării măştii era valabilă din 11 iulie în anumite spaţii comune închise, precum cinematografe, lăcaşuri de cult, muzee şi biblioteci. Măsurile sunt asemănătoare cu cele din ţara noastră în ceea ce priveşte comunicarea unui număr de telefon sau a unei adrese de e-mail, astfel încât clientul să poată fi contactat în caz de contaminare. În schimb, clienţii hotelurilor, restaurantelor şi cafenelelor nu sunt obligaţi să poarte masca la masă. 

Saloanele şi târgurile îşi vor relua activitatea cel mai probabil din toamnă, luându-se în calcul reluarea activităţii acestora începând cu 1 septembrie, sub rezerva unei monitorizări stricte, după cum declară Sophie Wilmes.  

Socializarea este permisă cu până la 15 persoane pe săptămână, dar acest fapt depinde de rata infectărilor cu noul coronavirus, menţinerea acestei regului putând fi modificată.  

Activitatea magazinelor de noapte este limitată, activitatea acestora fiind permisă până la ora 22, deoarece „am constatat dificultăţi în ceea ce se întâmplă în jurul acestor magazine de noapte”, declară primul-ministru, încercînd astfel evitarea formării grupurilor mari de persoane.

Rata infectărilor cu noul coronavirus în Belgia a înregsitrat o creştere alarmantă în ultima săptămână, 91%, cu o medie de 193 de cazuri depistate pe zi, comparativ cu 101 săptămâna precedentă. 

Belgia se află pe locul 34 în lume în ceea ce priveşte numărul cazurilor de infectări, cu 64.627 de cazuri înregistrate de la începutul pandemiei şi 9.808 decese.

Sophie Wilmes precizează că această creştere era previzibilă în urma adoptării unor măsuri de relaxare şi că nu are trebui să producă panică, dar acest fapt trebuie tratat în continuare cu maximă seriozitate. 

„Contrapartida regăsirii libertăţilor noastre este prudenţa absolută. Altfel, ne luăm riscul de a fi nevoiţi să reintroducem măsuri extrem de dure”, a mai subliniat ea.

Raportul deceselor din Belgia, 85 la 100.000 de locuitori, este unul dintre cele mai mari, astfel fiind motivate noile măsuri adoptate de statul belgian. 

Bilanţul realizat de autorităţile belgiene cu decesele legate de coronavirus este unul dintre cele mai exhaustive din lume, deoarece sunt integrate şi decesele potenţiale legate de virus fără ca acest lucru să poată fi dovedit printr-un test.

DailyBusiness
Daniel David NU crede profesorii că vor boicota activitatea didactică! „Ce vor să facă?”
Spynews
Vremea se schimbă radical în aproape jumătate de țară. Furtuni violente lovesc România | HARTA
Bzi.ro
Imagini rare cu fiul lui Mircea Badea și Carmen Brumă. Vlad, în vârstă de 11 ani, surprins în vacanța din Tenerife
Fanatik.ro
Cât costă rochia roz îmbrăcată de Aryna Sabalenka, după câștigarea US Open 2025. Sportiva nu a cheltuit mulți bani
Capital.ro
Anunțul MAI despre cărțile de identitate electronice. Ce se întâmplă cu românii care au depus deja cerere
Playtech.ro
Care este cel mai mic copac din lume? E cât un telefon mobil şi rezistă la cele mai dure condiţii
Adevarul
Scene bizare la o grădiniță din Satu Mare: Copiii, îmbrăcați în uniforme de Șoimi ai Patriei și Pionieri. Cum răspunde instituția
wowbiz.ro
ULTIMĂ ORĂ! Un bărbat a tras cu arma pe terasa unui restaurant! Peste 6 victime până în acest moment! Atacatorul nu a fost prins! Primele detalii despre ucigaș și incident
Economica.net
O nouă eră pentru Dacia electrică
Prosport.ro
FOTO. Maria Sharapova şi-a înnebunit fanii cu apariția în costum de baie
kanald.ro
Criză politică în Franța, după ce Guvernul Francez a căzut
Cancan.ro
Elena Udrea se angajează! Unde va activa fosta blondă de la Cotroceni, la 2 luni după ce a fost eliberată din penitenciar
iamsport.ro
Radu Banciu, necruțător: ”Cea mai proastă națională de când există fotbalul! O echipă tâmpă și mizerabilă, el e un fel de Lăcătuș, cel mai prost antrenor”
MediaFlux
Tara care a devansat, prin decret, Crăciunul. Sărbătoarea va fi pe 1 octombrie
stirilekanald.ro
VIDEO Criză politică în Franța, după ce Guvernul a rămas fără susținere în Parlament. Emmanuel Macron va numi un nou prim-ministru "în următoarele zile”
substantial.ro
În sfârșit! O tehnică unică, capabilă să te ajute pentru totdeauna cu durerile de spate și chinuitorul nerv sciatic. Asta chiar nu stiam!