Natura se însănătoşeşte. Revenire spectaculoasă a tigrilor, populaţiile s-au dublat în unele zone

Thailanda şi-a dublat populaţia de tigri sălbatici în ultimii şapte ani, care a crescut de la 60 la 80 în 2013, ajungând la 160 de exemplare ale acestei specii în pericol de extincţie în 2020, au anunţat surse guvernamentale miercuri când se sărbătoreşte Ziua Internaţională a Tigrului. La nivel global, se estimează că există aproximativ 3.900 de tigri în sălbăticie, incluzând aici speciile bengalez şi siberian.
Filip Stan
30 iul. 2020, 07:59
Natura se însănătoşeşte. Revenire spectaculoasă a tigrilor, populaţiile s-au dublat în unele zone

Potrivit, secretarului pentru resurse naturale şi mediu, Pongboon Pongthong, creşterea populaţiei acestor feline se datorează eforturilor intense ale paznicilor forestieri, echipelor de cercetare ale organizaţiilor implicate şi dedicaţiei acelor persoane interesate în conservarea acestei specii.

Tigrii sălbatici sunt foarte apreciaţi în ţări precum China, unde sunt utilizaţi pentru elaborarea de medicamente tradiţionale, iar traficul ilegal cu aceste exemplare în Asia constituie una dintre marile ameninţări la conservarea speciei.

Se estimează că India găzduieşte aproximativ 70 la sută din populaţia mondială a acestor feline care trăiesc şi în ale ţări asiatice, deşi în Laos, Myanmar, Cambodgia sau Vietnam tigrii sălbatici practic au dispărut. India şi Nepalul au lansat şi ele scheme ambiţioase de dublare a populaţiei de tigri până în 2022, după ce în ultimii zece ani au avut aple programe de conservare a tigrilor.

Citeşte şi Un îmblânzitor de animale sălbatice a fost atacat şi ucis de patru tigri

Proiectele miniere masive, construirea de baraje sau distrugerea habitatelor pentru crearea de terenuri agricole ameninţă existenţa tigrilor. Braconajul, comerţul ilegal cu blană, carne, colţi, oase, cât şi pierderea habitatului sunt principalele ameninţări ale acestor feline mari.

Organizaţia ecologistă WWF a publicat la începutul lunii iulie un raport în care denunţa utilizarea de capcane, al căror număr se estimează la cel puţin 12 milioane, de către vânători ilegali sau braconieri în mai multe ţări din Asia de Sud-Est, ca principală ameninţare pentru tigrii din regiune.

DailyBusiness
Locuințele din București, mai scumpe cu 43% față de ultimii doi ani. Capitala, devansată de Cluj și Brașov
Spynews
Raluca Ropotan, despre relația cu tatăl ei, Stelian Ogică. Ce relație au, în prezent, cei doi: "Noi tot timpul..." 
Fanatik.ro
Ce riscă, de fapt, Toto Dumitrescu după accidentul în care a fost implicat. Comparația cu Mario Iorgulescu. De ce e mai gravă fuga de la locul accidentului decât omorul din culpă
Capital.ro
România, provocată direct de Rusia. Traian Băsescu, avertisment privind planul Moscovei: Nu suntem pregătiți!
Playtech.ro
Trebuie să plătești TVA la vânzarea unui apartament vechi? Totul despre noul regim fiscal
Adevarul
Îngrijorare în primării. „N-am avut destul oameni care nu știau să apese pe butoane? Am adus din privat și-mi spui să plece?”
wowbiz.ro
Doliu imens în lumea manelelor! A murit Ionuț Americanu. Cornelia, dansatoarea maneliștilor, a făcut publică vestea tristă
Economica.net
Oraşul din România care e pe harta străinilor, alături de New York şi alte atracţii turistice
Prosport.ro
FOTO. Blonda râvnită de bogătașii din toată lumea: „Cea mai drăguță”
kanald.ro
Doi părinți din Iași, condamnati la închisoare cu executare după ce bebelușul lor de 4 luni a murit din cauză că nu și-au dorit scaun special în mașină
Cancan.ro
Gafă grosolană a lui Donald Trump la întâlnirea cu Prințul William și Kate Middleton. Ce i-a făcut Melaniei, în fața tuturor
iamsport.ro
Jannik Sinner s-a dus la Ion Țiriac și i-a spus 7 cuvinte în italiană: ”Acum își ridică pălăria în fața mea”
MediaFlux
O cunoscută cântăreață prinsă la furat alături de soțul ei. Parfumuri și elastice de păr
stirilekanald.ro
Destin negru pentru doi tineri care se iubeau încă din copilărie. Ambii parteneri s-au sinucis, după o eroare a poliției
substantial.ro
O noua tragedie zguduie România. Accident îngrozitor