Ponta: Cum e să fii şeful unui stat şi să spui că acela nu mai e stat de drept? E un pic ridicol

Premierul Victor Ponta consideră că declaraţia preşedintelui Traian Băsescu privind raportul MCV este "un pic ridicolă", arătând că nu înţelege cum preşedintele unui stat poate afirma că acest stat nu este unul de drept.
Romania TV
13 nov. 2012, 12:05
Ponta: Cum e să fii şeful unui stat şi să spui că acela nu mai e stat de drept? E un pic ridicol

„Când preşedintele unei ţări spune că ţara pe care domnia sa o conduce nu mai este un stat de drept poate fi un raport dezastruos sau poate toată lumea nu îl ia în seamă. Cum e să fii şeful unui stat şi să spui că statul acela nu mai e stat de drept când tu eşti şeful acelui stat? E un pic ridicol, trebuie să recunoaştem. Nu ştiu dacă cei de la Comisie au acest simţ al ridicolului”, a spus Ponta, citat de Mediafax.

Ponta a adăugat că, aşa cum a fost convenit anterior, urmează să aibă o întâlnire cu preşedintele Traian Băsescu probabil miercuri, în care se va discuta despre bugetul UE pentru perioada 2014-2020, dar inevitabil se va discuta şi despre scrisoarea pe care a primit-o din partea şefului statului.

Preşedintele Traian Băsescu a precizat, luni, că i-a transmis premierului Victor Ponta o scrisoare în legătură cu cei patru membri ai Executivului acuzaţi de ANI de incompatibilitate, menţionând că viza „şi o eventuală remaniere”.

În conferinţa de presă susţinută luni la Palatul Cotroceni, preşedintele Băsescu a apreciat că raportul MCV, ce urmează să fie prezentat în decembrie sau ianuarie, va fi unul „dezastruos”.

„La Senat a existat o hotărâre definitivă a Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie prin care s-a constatat incompatibilitatea unui senator. Care a fost reacţia Senatului? Prin vot a înfrânt hotărârea definitivă a Înaltei Curţi de Casaţie. Aşa ceva demonstrează că România nu este stat de drept. La Camera Deputaţilor pentru doi foşti miniştri s-a cerut începerea urmăririi penale. Reacţia Camerei Deputaţilor a fost să nu încuviinţeze, să nu permită, prin vot, începerea urmăririi penale (…) Oriunde în lumea civilizată, când un ministru, un parlamentar este suspectat de eventuale acte de corupţie sau de incompatibilităţi sau de lucruri în neregulă, el demisionează. La noi, politicienii se solidarizează unii cu alţii. Or, asta demonstrează că nu suntem stat de drept. Iar efectele le vom vedea în raportul pe Mecanismul de Cooperare şi Verificare din luna decembrie sau ianuarie, când va fi emis”, a argumentat preşedintele.

El a arătat că toată deprecierea privind statul de drept a fost generată în ultimele şase luni. „Credeţi-mă, însă, că sunt un om care are experienţă şi percepţia corectă a modului cum se analizează lucrurile la Bruxelles şi ele se analizează în spiritul angajamentelor noastre şi al valorilor Uniunii Europene. Va fi un raport dezastruos. Nici măcar nu s-a negociat desemnarea unui Avocat al Poporului, aşa cum ne angajasem, să avem un nou Avocat al Poporului prin consens între forţele politice. S-au respins tot timpul acţiunile justiţiei împotriva oamenilor politici importanţi. Sunt elemente care nu pot caracteriza un stat de drept. Sunt elemente care ne trimit cu mulţi ani înapoi şi toată această depreciere este generată în ultimele şase luni”, a spus Băsescu.

DailyBusiness
Fructele au devenit un motiv major pentru care România a văzut o creștere a inflației în iulie
Spynews
Ce au făcut Alina Eremia și logodnicul ei, Edi Barbu, înainte de nuntă! Cum i-au surprins paparazzii
Bzi.ro
Andreea Marin arată fabulos la 50 de ani! Cum reușește vedeta să se mențină în formă! Face asta timp de 2 ore pe săptămână – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Un bărbat a făcut o descoperire unică. A găsit rămășițele unei creaturi care a trăit în urmă cu 26 de milioane de ani
Capital.ro
Băncile plătesc banii înapoi. Se returnează chiar și sume încasate 30 de ani. Clienții trebuie să depună cerere
Playtech.ro
O turistă a fost taxată cu 12 euro că și-a agățat geanta în cuier: „Surpriza a venit cu bonul” Fenomentul ia amploarea în destinațiile de vacanță
Adevarul
Reacție dură după decizia ca soldații americani să-i pună covorul roșu lui Putin: „Cel care a luat-o trebuie să suporte consecințele”
wowbiz.ro
Momente de panică pentru Elena Udrea! Fostul politician și familia sa au fost atacați de urs în vacanță. Ce se întâmplă cu ei în aceste momente: „Ne-a apărat...”
Evz.ro
Autostrada care taie Carpații. Imagini cu drumul de mare viteză ce va schimba România
Prosport.ro
Interzis cardiacilor! Cea mai frumoasă prezentatoare TV s-a filmat în timp ce făcea duș la piscină
kanald.ro
Concluziile summit-ului dintre Donald Trump și Vladimir Putin. Ce se va întâmpla cu războiul din Ucraina
Cancan.ro
Înmormântarea Prințesei Kate, plănuită în mare secret! Care a fost planul Palatului Buckingham
iamsport.ro
Românul care a făcut peste 1.000.000 de dolari în Bahamas nu are dubii: ”Imaginea lui Ion Țiriac nu o să o aibă niciun președinte al României în următorii 100 de ani”
MediaFlux
Anunț privind pensia pentru 4,7 milioane de pensionari! Majoritatea au primit 2.800 de lei, prin poștă sau pe card
stirilekanald.ro
Lanț uman în stațiunea Jupiter pentru salvarea a trei turiști, după ce a fost arborat steagul roșu. Cine este cel care a decedat
FURTUNĂ ELECTRICĂ în România. Se va răci brusc, vor fi furtuni puternice