Criza nu se simte la stat. Instituţiile publice pot să-şi cumpere maşini noi

În şedinţa de miercuri, Guvernul a luat decizia ca instituţiile publice să îşi poată cumpăra maşini noi. Au fost puse însă şi câteva condiţii: autoturismele să nu aibă un motor mai mare de 1,6 litri şi să nu coste mai mult de 18.000 euro.
Romania TV
14 nov. 2012, 15:08
Criza nu se simte la stat. Instituţiile publice pot să-şi cumpere maşini noi

Instituţiile publice vor putea achiziţiona prin licitaţie publică maşini noi, începând cu anul 2013. ANRMAP va dubla pragul pentru licitaţii de cumpărare directă, urmând să se ajungă astfel la 30.000 de euro.

Această ordonanţă de urgenţă o anulează pe cea dată în 2009, atunci când Executivul a decis să împiedice instituţiile publice să cumpere maşini noi (cu achitare integrală sau în leasing) şi mobilier, timp de patru ani.

Ordonanţa aprobată miercuri se aplică atât instituţiilor, cât şi companiilor de stat şi regiilor autonome.