Iohannis laudă guvernul Orban: „Această linie de metrou risca să devină o legendă a amânărilor, dar a venit un guvern hotărât”

Preşedintele Klaus Iohannis a participat marţi la inaugurarea magistralei de metrou ce va deservi cartierul Drumul Taberei, alături de premierul Ludovic Orban, prilej cu care a susţinut o scurtă declaraţie de presă.
Romania TV
15 sept. 2020, 09:23
Iohannis laudă guvernul Orban:

„In primul rand, felicitari si Metrorex, ministerului Transporturilor, guvernului, care s-a implicat in mod exemplar in terminarea acestei investitii. Este o mare realizare, trebuie sa recunoastem, cea mai mare de dupa Revolutie.

Sigur, nu a fost usor, iar aceasta linie risca sa devina o legenda a amanarilor. Dar iata, a venit un guvern hotarat, care a dovedit ca si acest tip de lucrari pot fi duse la capat. Iata, se inaugureaza azi aceasta linie de metrou.

Oamenii isi doresc infrastructura, mobilitatea devine din ce in ce mai importanta, de aceea guvernul va trebui sa insiste si eu insist sa continuam sa dezvoltam infrastructura.

Important de mentionat este ca o mare parte din aceasta lucrare s-a realizat cu fonduri europene. Mai avem sume imense la dispozitie, deci putem sa continuam intr-un ritm alert.

Perioada este una complicata, si nu ma refer la complicatiile politice, ci la cele legate de pandemie, deci si pe aceasta linie este important sa ne protejam. Dragi bucuresteni, va rog sa nu uitati masca, distanta, igiena.

Domnule prim ministru, va asteapta multe lucrari, am discutat despre proiectele de extindere, deci va doresc mult succes, putere de munca si multa sanatate!”, a spus Klaus Iohannis la inaugurarea Magistralei 5 a metroului bucureştean.

Citeşte şi: Codrin Ştefănescu recţionează după înregistrarea cu Nicuţor Dan: „Realizaţi cât de mult rău au făcut personajele astea?”

DailyBusiness
Ministerul Energiei convoacă un comandament de urgență. Sistemul Energetic Național, monitorizat în plin val de caniculă
Spynews
Este oficial! Când începe Insula Iubirii - Reuniuni la Antena 1
Fanatik.ro
SuperLiga pe caniculă? Avertisment meteo de la specialişti pentru fotbalişti: „Risc maxim să jucaţi la ora 17 la peste 40 de grade!”
Capital.ro
Mașinile parcate ilegal vor fi ridicate în centrul Capitalei. Ce tarife vor plăti șoferii pentru a le recupera
Playtech.ro
Cât va ajunge Euro până la finalul lui 2026. Previziunile economiștilor pentru curs, inflație și prețuri
Adevarul
Țara care dă bani proprietarilor de mașini diesel în loc să le interzică. Combustibilul care înlocuiește motorina clasică
wowbiz.ro
„Am început să plâng!” Florin Prunea, mărturisire emoționantă despre întâlnirea cu Dan Petrescu
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Peste 1.300 de decese au avut loc în Europa, din cauza caniculei, dintre care 1.000 în Franța. Avertismentul făcut de OMS
iamsport.ro
Renovatio, ultimatum pentru Andrei Nicolescu! De ce depinde soarta președintelui lui Dinamo
MediaFlux
Tribunalul București a demontat, pas cu pas, planul Primăriei S1 de a executa Romprest. Motivarea hotărârii instanței: Abuz de drept cu privire la cererile de intervenție în cascadă
stirilekanald.ro
Probleme cu stomacul? Digestia dificilă...
Știi care sunt cele 7 aspecte care fac diferența atunci când alegi un salon de masaj în București?