Victor Ciutacu, reacţie excepţională pe marginea scandalului de la Spitalul Foişor: „Mă mir că nu i-au amendat pe bolnavii evacuaţi, că erau afară după ora 20”

Victor Ciutacu a taxat ironic evacuarea pacienților de la Spitalul Foișor în toiul nopții. Într-o postare pe Facebook, jurnalistul reamintește de restricțiile de deplasare, care vineri au intrat în vigoare la ora 20.
Daniel Spătaru
10 apr. 2021, 15:34
Victor Ciutacu, reacţie excepţională pe marginea scandalului de la Spitalul Foişor:

„Încă mă mir că nu i-au amendat pe bolnavii scoși pe tărgi că au umblat noaptea, de nebuni, pe străzi în stare de alertă. N-ar fi trebuit să fie la ora 20 în incintă? Cred că jandarmeria a pactizat cu zădărnicitorii”,  a scris Victor Ciutacu, pe Facebook.

Asemenea reacţiei lui Victor Ciutacu, mai multe reacţii ale unor personalităţi din spaţiul public au fost postate sâmbătă, pe reţelele de socializare, după scandalul de la Spitalul Foişor, unde bolnavii au fost evacuaţi în miez de noapte.

Citeşte şi Andrei Caramitru îi cere demisia lui Vlad Voiculescu: „Ar trebui să lase pe altcineva, altfel pică toată şandramaua”

Preşedintele Colegiului Medicilor din Municipiul Bucureşti, Cătălina Poiană, consideră că situaţia pacienţilor evacuaţi în noapte de la Spitalul Foişor reprezintă un caz extrem de regretabil.

În opinia acesteia, chiar dacă contextul epidemiologic din Bucureşti a impus această decizie dificilă, este „anormal” ce s-a întâmplat, iar această situaţie reprezintă „o pată pe sistemul de sănătate” şi sporeşte neîncrederea românilor în sistemul spitalicesc şi în sistemul sanitar în general.

Citeşte şi Preşedintele Sanitas îi cere demisia lui Vlad Voiculescu, după scandalul cu evacuarea Spitalului Foişor: „Opriţi-vă! Aşa nu se mai poate!”

În acelaşi timp, vicepreşedintele PNL Ben Oni Ardelean a declarat că va solicita premierului Florin Cîţu, în cadrul Biroului Politic Naţional al partidului, demiterea de urgenţă a ministrului Sănătăţii, Vlad Voiculescu. „În calitate de vicepreşedinte al Partidului Naţional Liberal, voi solicita premierului Florin Cîţu, în cadrul Biroului Politic Naţional, demiterea de urgenţă a ministrului Sănătăţii, Vlad Voiculescu. Tot circul, bâlbâiala şi bătaia de joc la adresa pacienţilor de la Spitalul Foişor a umplut paharul. Pacienţii cu diferite boli nu mai pot fi ignoraţi şi daţi la o parte în detrimentul pacienţilor infectaţi cu COVID. Chiar dacă managementul Spitalului Foişor s-a opus transformării în unitate COVID-19, printr-o scenă similară cu prelungirea carantinării Timişoarei, s-a dat un ordin – ignorând voinţa şi argumentele celor de acolo – prin care au fost evacuaţi în toiul nopţii zeci de pacienţi”, a scris Ardelean pe Facebook.

DailyBusiness
Plafonarea gazelor expiră de la 1 aprilie. Bogdan Ivan: „Nu ar trebui să existe scumpiri, avem mecanisme de protecție”
Spynews
Ionuț Cercel este un soț strict! Ce i-a interzis partenerei sale să facă
Fanatik.ro
Salariile angajaților Nordis, plătiți dintr-un fond administrat de stat. De unde provin banii
Capital.ro
Fidelis 2026. Românii pot câștiga bani mai mulți decât la bancă. Statul nu le ia impozit
Playtech.ro
Singura literă din alfabet cu care nu se încheie niciun cuvânt în limba română. Nu este vorba despre w sau y
Adevarul
Avionul lui Netanyahu părăsește Israelul, iar SUA evacuează o bază militară din Orientul Mijlociu . „Intervenția militară” a lui Trump în Iran este „posibilă în următoarele 24 de ore”
wowbiz.ro
Medicii au făcut anunțul despre Sofia Vicoveanca, după ce artista a suferit un infarct! Ce se întâmplă cu ea în aceste momente?
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Veronica si Dorobațu sunt câștigătorii „Casa iubirii” sezonul patru. Primele declarații după ce au intrat in posesia marelui premiu
iamsport.ro
Nicu Gheară a dat ordinul: ”Te duci și faci echipă acolo. Răspund pentru tot”. Fostul jucător de la FCSB și Dinamo s-a conformat: ”Gata, tată!”
MediaFlux
Cât vrea să plătească Trump pentru Groenlanda. Oferta de cumpărare pentru cea mai mare insulă a lumii UPDATE: Concluzia întâlnirii cu oficialii din Danemarca și Groenlanda
stirilekanald.ro
Mama lui Sergiu Țârnă, sfâșiată de durere după moartea tânărului. Mesajul dureros transmis polițistului criminal: ”Mi-au rupt sufletul”
Superliga 2025 – runda finală: FCSB vs Rapid și alte 2 meciuri de top în weekend