Coronavirusul nu a crescut rata mortalităţii. INS: În primele opt luni din 2020 au murit mai puţini români decât în 2019

Potrivit datelor de la Institutul Naţional de Statistică, în primele opt luni ale anului au murit mai puţine persoane decât anul trecut. Din luna martie şi până în prezent cele mai multe decese au fost din cauza tumorilor şi a bolilor respiratorii. 
Filip Stan
28 oct. 2020, 07:30
Coronavirusul nu a crescut rata mortalităţii. INS: În primele opt luni din 2020 au murit mai puţini români decât în 2019

Potrivit datelor transmise de INS, la solicitarea Hotnews, în primele opt luni ale anului 2020 au murit 176362 de persoane, comparativ cu aceeaşi perioadă a anului 2019 când numărul deceselor era de 176745. 

Pe cauze de deces (codificarea cauzelor de deces s-a facut conform Clasificării Internaţionale a Maladiilor – Revizia a X-a OMS – ICD 10), datele arată ca mai jos:

 (w500) Tabel cauz

Mai jos aveți diferența dintre numărul deceselor din perioada martie- august 2020 față de 2019 pentru câteva cauze de deces.

(w500)

Potrivit Grupului de Comunicare Strategică, până pe 27 octombrie, 6.574 de persoane diagnosticate coronavirus au decedat. În intervalul 26.10.2020 (10:00) – 27.10.2020 (10:00) au fost raportate 104 decese (56 bărbați și 48 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Argeș, Bacău, Bihor, Bistrița-Năsăud, Botoșani, Brăila, Brașov, Buzău, Călărași, Caraș-Severin, Constanța, Covasna, Galați, Giurgiu, Gorj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mureș, Olt, Prahova, Sibiu, Suceava, Timiș, Tulcea, Vâlcea, Vaslui, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 5 decese au fost înregistrate la categoria 40-49 de ani, 10 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 25 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 34 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 30 decese la categoria de peste 80 de ani.

100 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar pentru 4 pacienți decedați nu au fost raportate comorbidități până în prezent.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 10.758. Dintre acestea, 824 sunt internate la ATI.

Citeşte şi Guvernele europene au luat noi măsuri restrictive pentru a ţine sub control răspândirea rapidă a noului coronavirus

OMS: Decesele zilnice cauzate de COVID-19 în Europa au crescut cu 40% într-o săptămână

Potrivit Organizaţiei Mondiale a Sănătăţii, decesele zilnice provocate de coronavirus au crescut cu aproape 40% comparativ cu săptămâna precedentă. Franţa, Spania, Marea Britanie, Olanda şi Rusia au înregistrat majoritatea cazurilor, care au crescut în Europa cu o treime, potrivit Mediafax.

„Îngrijorarea este că unităţile de terapie intensivă din spitale încep acum să se umple de oameni foarte bolnavi”, a avertizat purtătorul de cuvânt al OMS,

Belgia se află în pragul unui dezastru. Un oficial de top din domeniul sănătății a avertizat că ţara ar putea rămâne fără paturi de terapie intensivă în doar două săptămâni.

Ţara cu 11,5 milioane de persoane a raportat în medie peste 13.000 de cazuri pe zi în ultima săptămână, potrivit institutului naţional de sănătate publică Sciensano. Focarul COVID-19 din Belgia este al doilea cel mai grav din Europa în ceea ce priveşte noile cazuri pe cap de locuitor, după Republica Cehă.

Yves Van Laethem, purtătorul de cuvânt al grupului de luptă împotriva coronaviruslui din Belgia, a avertizat că, dacă belgienii nu îşi schimbă comportamentul, unităţile de terapie intensivă vor atinge capacitatea de 2.000 de pacienţi în 15 zile.

Citeşte şi Alexandru Rafila, avertisment despre criza COVID-19. „Această creştere va continua. Anumite măsuri au fost foarte târziu luate”

DailyBusiness
Ramona Olaru, dezvăluiri despre relațiile din trecut. Cum a reușit celebra asistentă TV să evolueze pe plan personal
Spynews
Diandra Doris, fosta ispită de la Insula Iubirii, pe mâna esteticianului! La ce intervenție a apelat
Bzi.ro
Gina Pistol a pozat goală pe plajă! Imaginile au stârnit reacții aprinse! – GALERIE FOTO
Fanatik.ro
Cât cheltuie lunar Cristi Borcea pentru a-i întreține pe cei nouă copii ai săi. Suma plătită de fostul şef de la Dinamo e una uriașă
Capital.ro
Traian Băsescu avertizează: Pe 28 septembrie, Putin și ai lui pot fi la granița României
Playtech.ro
Ce conţine brânza telemea Milbona din Lidl? Ingredientele surpriză: 'Mi s-a zburlit pielea pe mine'
Adevarul
Val de reacții după ce o femeie a fost agresată verbal în Cluj pentru că vorbea în maghiară la telefon
wowbiz.ro
El este Răzvan, băiatul de 13 ani care a murit în fața școlii. Martorii povestesc cum au decurs ultimele clipe din viața sa
Economica.net
Când se schimbă banii în România?
Prosport.ro
Imaginile cu cea mai frumoasă hocheistă au stârnit controverse. „Abia dacă acoperă ceva”
kanald.ro
Filmul măcelului din Craiova. De la ce ar fi pornit bătaia mortală. Martorii fac declarații șocante: „Este plin de sânge”
Cancan.ro
O nouă tragedie în clanul Pian! Lider Nicușor a murit în Penitenciarul Rahova, la doar 42 de ani
iamsport.ro
Dani Coman a sărit să bată un președinte de club: ”Am zis să văd dacă e greu biroul și dacă stă bine pe el”
MediaFlux
Vacanța de iarnă din anul școlar 2025-2026. Surpriză pentru elevi și profesori 
stirilekanald.ro
(P) Ghidul rebelului energetic: cum să îți reduci factura fără să renunți la Netflix și aer condiționat
substantial.ro
Angajații de la stat vor lucra mai mult în 2026! Zilele libere legale care ar putea fi eliminate de anul viitor