Băsescu vrea măsuri ferme: „Ca să determini oamenii să respecte măsurile, le iei mijloacele cu care îşi manifestă libertăţile”

Traian Băsescu este categoric: acolo unde oamenii refuză să respecte regulile, îi constrângi să o facă. Invitat în emisiunea lui Cosmin Prelipceanu de la Digi24, fostul preşedinte a sugerat câteva măsuri ferme de limitare a răspândirii coronavirusului. 
Romania TV
05 nov. 2020, 19:42
Băsescu vrea măsuri ferme:

Europarlamentarul PMP este de părere că ar trebui mărită capacitatea de testare la 100.000 de teste pe zi.

Două lucruri sunt esenţiale: mărirea capacităţii de testare şi comandă unică. România ar trebui să ajungă la 100.000 de testări zilnic. Al doilea lucru esenţial este comanda unică. Nu împingem la administraţiile locale nişte berbecuţi care nu au experienţă. Comanda trebuie să fie unică, să existe centralizarea totoală a informaţiilor. Una dintre cele mai neinspirate decizii care s-au luat a fost aceea că dacă rata de infecatre este sub 3, lăsăm şcolile, restaurantele, teatrele să funcţioneze. Păi aşa creezi condiţii să ajungi la 3 la mie„, spune fostul preşedinte. 

Citeste si Băsescu: „Să fâţâi funcţionărimea în transportul public e o crimă! Transportul în comun e un ventilator de răspândire a virusului”

Acesta a dat exemplul premierului israelian, Benjamin Netanyahu, care a adoptat aceleaşi măsuri la care a făcut referire.

Uite un şef de guvern care a ştiut ce are de făcut. Netanyahu a impus măsurile despre care v-am vorbit mai sus şi a ajuns în câteva săptămâni de la 6 la mie incidenţă la 1,5 la mie„, a exemplificat Traian Băsescu.

Europarlamentarul s-a declarat adeptul măsurilor dure. Dacă oamenii nu respectă de bunăvoie măsurile, trebuie să fie constrânşi.

Poporul nu poartă mască, îi iei transportul public. Poporul nu poartă mască şi nu se spală pe mâini, îi iei transportul feroviar. Ca să îl determini să respecte măsurile, îi iei mijloacele cu care îşi manifestă libertăţile”, a conchis fostul preşedinte.

DailyBusiness
Bolojan răspunde criticilor PSD: „Mi-am respectat mandatul și programul de guvernare”
Spynews
O asistentă de 23 de ani a fost găsită moartă în timpul turei, într-un spital privat din Constanța. Tânăra abia venise la serviciu
Fanatik.ro
Ce rutină are Horia Tecău, la 5 ani de la retragerea din tenis. Obiceiul pe care-l păstrează încă din copilărie
Capital.ro
Reguli ITP 2026. Obligatoriu pentru românii cu mașini mai vechi de 12 ani. Șoferii riscă amenzi de până la 8.100 de lei
Playtech.ro
Câţi bani primeşte Marius Urzică de la stat: Renta viageră pe care o încasează fostul campion este maximul oferit prin lege
Adevarul
Moartea lui Jeffrey Epstein, anunțată pe un forum de discuții cu 38 de minute înainte de anunțul oficial. FBI caută de peste șase ani autorul postării
wowbiz.ro
Pensia neîncasată înainte de deces în România. Ce se întâmplă cu banii și cine poate intra în posesia lor
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Alertă la granița României! O dronă rusească a pătruns în spațiul aerian românesc, la nord de Sulina
iamsport.ro
Dinamovistul nelipsit de la meciurile ”câinilor” a ajuns să lucreze într-o fabrică din Anglia după ce a fost arestat de DIICOT: ”Acolo se injecta carnea cu steroizi”
MediaFlux
Oficialul român care l-a sfidat pe Putin, chiar la Moscova. Gestul făcut pe un pod din Rusia
stirilekanald.ro
(P) Importanța farmacistului în alegerile informate pentru sănătatea inimii
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj