Care ar putea fi legătura dintre asasinarea afaceristului Ioan Crişan şi contrabanda cu ţigări

Un martor cu identitate protejată a vorbit despre o posibilă legătură între asasinarea afaceristului arădean Ioan Crişan şi confiscarea a 600 de baxuri de ţigări de contrabandă de către poliţiştii din Arad.
Oana Anghel
04 iun. 2021, 03:34
Care ar putea fi legătura dintre asasinarea afaceristului Ioan Crişan şi contrabanda cu ţigări

Legătura dintre asasinarea afaceristului Ioan Crişan şi contrabanda cu ţigări. După ce a fost lansată ipoteza că bomba pusă în mașina afaceristului arădean ar putea avea de-a face cu confiscarea celor peste 600 de baxuri de țigări de contrabandă de către polițiștii din Arad, un martor a explicat, pentru Antena 3, care ar putea fi această legătură.

Legătura dintre asasinarea afaceristului Ioan Crişan şi contrabanda cu ţigări

Există o ipoteză în acest sens, este cel puțin ciudat că șoferul camionului a fugit, polițiștii nu au schițat nici măcar cel mai mic gest să-l prindă și că a fost prins este mirare mare. Sunt presiuni foarte mari ca aceste cazuri, dacă au legături între ele, să fie rezolvate. Este cel puțin ciudat că tânărul șofer a optat să fie reprezentat de un avocat din Timișoara, un avocat cunoscut pentru onorariile destul de mari, un avocat de succes care l-a reprezentat și pe Nicolae Ioțcu”, a explicat martorul anonim.

Citeste si Interviu EXCLUSIV cu naşul afaceristului Ioan Crişan. Ce ştia familia despre afacerile controversatului milionar

Acesta susține că traficul de contrabandă nu ar fi posibil fără complicitatea persoanelor sus-puse mediul politic sau din poliție.

Asemenea trafic de contrabandă nu se poate face fără o susținere din mediul politic, polițienesc, în orice mediu în care sunt oameni cu influență. Nu se poate să intre în județul Arad camioane întregi cu țigări de contrabandă, în valoare de un milion de euro, cel puțin pentru un camion, și nimeni nu pare să știe de unde este firma, de unde vine șoferul, cine a comandat transportul, unde merge. Este un personaj foarte discret, nu pare să se afișeze în Arad, iar dacă se afișează este foarte rar văzut. Este tânăr, însă nu știm nimic despre activitățile lui”, a declarat martorul.

Reamintim că, pe 2 mai, peste 600 de baxuri de ţigări de contrabandă au fost confiscate de polițiștii arădeni, marfa fiind transportată cu un camion înmatriculat în judeţul Gorj, potrivit anchetatorilor. Pe moment, şoferul a reuşit să fugă, dar, la scurt timp, a fost identificat și audiat. Anchetatorii au verificat și o posibilă legătură a cazului cu asasinarea lui Ioan Crișan, în urma informațiilor apărute în presa locală.

Citeste si Gestul emoţionant al amantei lui Ioan Crişan. Ce a făcut Aurora Ardelean pentru afaceristul din Arad

Se vehiculează ideea că afaceristul Ioan Crişan ar fi vândut pontul cu transportul de ţigări oamenilor legii. Se speculează, totodată, şi că TIR-ul a oprit în curtea firmei lui Ioan Crişan. Ultima variantă are legătură cu o precizare a IPJ Arad pe tema ţigărilor confiscate de poliţişti, care făcea referire la faptul că autotrenul care transporta ţigările a fost mutat în curtea unei societăţi comerciale.

 

DailyBusiness
Cea mai ieftină chirie din România este de 500 de lei/ lunar. În ce oraș se află garsoniera
Spynews
Anca Lungu, schimbare de look! Cum arată acum fosta prezentatoare TV: "Noua mea coafură"
Fanatik.ro
Mirel Rădoi, scandal monstru cu Ştefan Baiaram înainte de Universitatea Craiova – Noah! Atacantul, exclus din lot înainte de meci. Exclusiv
Capital.ro
Se dă ceasul înapoi cu o oră! România trece la ora de iarnă. Ce trebuie să știe românii
Playtech.ro
Când ai voie să vinzi uscătoria blocului și ce condiții trebuie respectate. Ce spune legea
Adevarul
Cine este amanta propagandistului preferat al lui Putin. Câștigurile obținute din relația cu Vladimir Soloviov
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! A fost ucis pe loc! Autocar plin cu suporteri, atacat pe autostradă
Economica.net
Alertă în România după o mutare "perversă" a Rusiei
Prosport.ro
Ce a văzut toată lumea după ce prezentatoarea TV s-a întins prea tare. „Mi s-a rupt bluza”
kanald.ro
Care ar fi, de fapt, adevărul din spatele morții lui Tony și a Biankăi: „A fost ceva premeditat” Noi detalii ies la iveală
Cancan.ro
România, LOVITĂ de vortexul polar! Iarna 2025–2026, una dintre cele mai geroase din ultimii ani
iamsport.ro
Wow! Bernadette Szocs a explicat motivul pentru care nu vrea să-și facă un iubit
MediaFlux
Vârsta de pensionare peste 65 de ani. Ministrul Muncii, Florin Manole, anunță în ce condiții se va aplica
stirilekanald.ro
VIDEO Ei sunt tinerii găsiți morți într-o mașină, pe un drum forestier din Harghita. Bianka și Toni erau dați dispăruți de mai multe zile
substantial.ro
Igiena blănii la pisica senior – Ce schimbări apar şi cum le gestionezi