Tăriceanu nu susţine TVA diferenţiat: Ştiu de la cine porneşte şi o face cu încăpăţânare

Introducerea cotei reduse de TVA pentru anumite produse nu va avantaja consumatorul, ci mai degrabă producătorii şi comercianţii, mai ales în pieţe puţin concurenţiale, şi va afecta bugetul, afirmă fostul premier liberal Călin Popescu Tăriceanu, adăugând că ştie cine susţine măsura cu "încăpăţânare".
Romania TV
29 nov. 2012, 11:57
Tăriceanu nu susţine TVA diferenţiat: Ştiu de la cine porneşte şi o face cu încăpăţânare

„Nu sunt adeptul TVA diferenţiat (…) Ştiu de la cine porneşte şi o face cu încăpăţânare, dar nu vreau să comentez”, a spus senatorul liberal, prezent la o dezbatere privind poziţiile partidelor faţă de măsurile de creştere economică organizată de Societatea Academică din România.

Tăriceanu a explicat că TVA redus într-o piaţă neconcurenţială duce exclusiv la majoarea ratelor de profit ale producătorilor, dar mai ales ale distribuitorilor şi comercianţilor şi încurajează evaziunea.

„A fost un sport practicat pe scară largă în România până s-a introdus o gamă largă de produse în acelaşi palier de TVA. Introducerea cotei unice a eliminat o componentă largă de corupţie din economia românească. Atenţie mare şi sper să nu mai facem astfel de greşeli”, a spus Tăriceanu.

În schimb, fostul premier a declarat că este de acord cu reducerea TVA de la 24% la 19% pentru toate produsele.

În vară, ministrul Agriculturii, Daniel Constantin, preşedintele Partidului Conservator, declara că bugetul pentru anul viitor va include „cu siguranţă” TVA de 9% la alimente, dacă această măsură nu va fi implementată din acest an.

Constantin spunea că scăderea TVA la pâine de la 24% la 9% nu va duce, poate, la diminuarea preţului, dar va micşora evaziunea ficală cu 15-20%.

Ministrul Finanţelor, Florin Georgescu, a anunţat însă recent că o eventuală reducere a taxei la alimente va fi decisă după alegeri.

Echipa de experţi ai FMI, condusă de şeful misiunii Fondului în România, Erik de Vrijer, care s-a aflat la Bucureşti în 6-14 noiembrie pentru discuţii cu autorităţile române, a respins propunerea Guvernului, iar discuţiile urmează să fie reluate în luna ianuarie 2013.

În Uniunea Europeană, doar Ungaria, Suedia şi Danemarca au cota TVA peste nivelul din România.

DailyBusiness
Vlăduța Lupău a făcut anunțul despre al treilea copil: „O să vă și arăt, ca să fie așa pe dovedite”
Spynews
Cristina Cioran, însărcinată pentru a treia oară? „Poate chiar acum am o veste”. Cum este viața ei cu doi copii
Fanatik.ro
Cine este deținutul-hacker care a reușit să spargă baza de date a penitenciarelor? ”Face parte din mafia italiană cibernetică”
Capital.ro
România e în doliu. S-a stins un mare jurnalist. A fost un nume emblematic: Un om absolut minunat, o enciclopedie
Playtech.ro
Suma maximă pe care o mai poţi plăti cu bani lichizi. Plata cash, limitată
Adevarul
Schimbare pe străzile din Iran: tot mai multe femei renunță la hijabul obligatoriu, în ciuda riscurilor. De la ce a pornit mișcarea națională
wowbiz.ro
Ea este mama ucisă pe trecerea de pietoni, în Berceni! Elena avea 35 de ani, iar acasă o mai aștepta un copil
Economica.net
Dispare o bancă cu zeci de mii de clienți în România. Ce se întâmplă mai departe
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea a pus furtunul cu apă pe ea și imaginile sunt hot
kanald.ro
Noi reguli pentru şoferi. MAI propune modificări majore la Codul Rutier
Cancan.ro
Adio, țigări cu filtru și electronice! Veste dură pentru fumătorii români
iamsport.ro
Victor Pițurcă a rupt tăcerea. Cum a numit-o pe soția sa, Maria
MediaFlux
Adio carne de porc, chiar de Crăciun! ANSVSA face anunțul îngrijorător
stirilekanald.ro
Mămica de 34 de ani a murit a doua zi după nașterea acasă, cu puțin timp înainte ca bebelușul să o însoțească la ceruri
substantial.ro
Când sunt Moșii de toamnă în 2025