Intrarea României în Schengen va suferi cel mai probabil o nouă amânare

Decizia de acceptare a României în spaţiul Schengen ar putea fi amânată din nou. Hotărârea a fost deja întârziată de mai multe ori şi ar trebui să fie luată în martie 2013. Dar surse diplomate citate de Gândul susţin că în Comisia Europeană s-au pregătit deja pârghiile pentru ca aderarea să nu aibă loc mai devreme de toamna anului viitor.
Romania TV
04 dec. 2012, 06:25
Intrarea României în Schengen va suferi cel mai probabil o nouă amânare

Subiectul aderării României şi Bulgariei la Schengen nu se află pe ordinea de zi a Consiliului JAI, programat pe 6-7 decembrie la Bruxelles, a confirmat pentru Gândul Nikos Christodoulides, purtătorul de cuvânt al Preşedinţiei cipriote a UE.

Pe agenda Consiliului JAI apare însă Raportul semestrial de funcţionare a spaţiului Schengen în ansamblu, după monitorizarea statelor între 1 martie şi 31 octombrie 2012.

Surse diplomatice au explicat pentru Gândul că în acest raport apare şi un paragraf în care sunt menţionate Bulgaria şi România. Acesta face trimitere la o serie de măsuri suplimentare convenite în martie cu Consiliul European, concluzia Comisiei Europene fiind că monitorizarea acestora va continua, fără a preciza o dată la care va înceta.

Această prevedere oferă un nou pretext statelor membre să blocheze intrarea României în Schengen.

DailyBusiness
Cluj: Aproximativ 1.700 de posturi ar putea fi reduse în administrațiile locale
Spynews
Oana Ciocan nu-l mai vrea pe Jador în viața ei? Mesaj cu subînțeles: „Am renunțat...”
Fanatik.ro
Diana Şucu nu a ştiut când soţul ei a intrat în fotbal: “A venit să îmi spună că va lua acţiuni la Rapid! Când am auzit de Genoa, îmi spuneam că nu e adevărat”
Capital.ro
Profeția lui Călin Georgescu a devenit realitate? Dan Andronic spulberă speranțele românilor naivi: Și-a amintit ce au spus alții
Playtech.ro
Când se plantează, de fapt, roșiile. Greșeala pe care mulți o fac primăvara
Adevarul
Electrocutați și forțați să lupte între ei până la moarte. Noi dovezi arată cum comandanții lui Putin își torturează propriii soldați
wowbiz.ro
Elena Gheorghe a anunțat despărțirea în lacrimi! Artista trece prin momente dificile: „Astăzi ne luăm rămas-bun”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
ULTIMĂ ORĂ! Toate zborurile au fost ANULATE până la Paște... Vezi mai mult
iamsport.ro
Ce secret din cariera de jucător încă ascunde Gică Hagi. Fostul său coleg: ”Eu știu ce s-a întâmplat atunci!”
MediaFlux
La ce alimente a renunțat Andreea Esca pentru a se menține în formă. Prezentatoarea Știrilor PRO TV dezvăluie secretul siluetei sale
stirilekanald.ro
Rusia ar fi vrut să orchestreze o tentativă de asasinat asupra lui Viktor Orban pentru a-l ajuta să câștige alegerile
Va reuși CFR Cluj a patra victorie consecutivă în Superliga? Cum arată cotele pentru FCSB vs CFR Cluj