Consiliul Local al Sectorului 1 a aprobat proiectul burselor pentru elevi, cu amendamentele PSD şi PNL care măresc sumele propuse iniţial

Consiliul Local Sector 1 a aprobat, in sedinta de joi, un proiect privind bursele pentru elevi, dupa modificarea sa prin amendamente aduse de PNL si PSD.
George Russo
22 iul. 2021, 12:18
Consiliul Local al Sectorului 1 a aprobat proiectul burselor pentru elevi, cu amendamentele PSD şi PNL care măresc sumele propuse iniţial

Proiectul privind bursele pentru elevi a fost adoptat în Consiliul Local al Sectorului 1 cu 17 voturi pentru si opt abtineri.

Amendamentul grupului PSD a fost la un articol din proiect care prevedea cuantumul unei burse sociale, diferentiat, in functie de temeiul acordarii, sumele trecute fiind de 300 lei/luna/elev, 150 lei/luna/elev si de 300 lei/elev in cazul celei de ajutor social ocazional. Potrivit amendamentului PSD, adoptat de Consiliul Local, cuantumul unei burse de ajutor social este de 350 lei/luna/elev, potrivit Ziare.com.

Amendamentul grupului PNL s-a aplicat unui articol care stipula un cuantum de 600 de lei/luna/elev al unei burse de performanta. Conform amendamentului PNL, adoptat in Consiliul Local, cuantumul burselor de performanta este urmatorul:

– burse de performanta pentru elevii care obtin rezultate la olimpiadele si concursurile nationale: pentru cei clasati pe locul I – 1.000 de lei/olimpic/luna, locul II – 800 de lei/olimpic/luna, locul III – 600 de lei/olimpic/luna;

– burse de performanta pentru cei care se califica la loturile de pregatire organizate de Ministerul Educatiei – 600 lei/luna/elev;

– burse de performanta pentru elevii care au obtinut rezultate la etapele nationale ale concursurilor cultural-artistice, cu caracter sportiv – locul I – 700 de lei, locul II – 650 de lei, locul III- 600 de lei.

Consiliul Local al Sectorului 1 a adoptat creşterea burselor, după amendamente depuse de PSD şi PNL

De asemenea, amendamentul PNL a vizat si cuantumul burselor de merit, acestea devenind:

– pentru elevii care au obtinut media intre 8,50 – 8,99 – 200 lei/luna/elev;
– pentru elevii care au obtinut media intre 9,00 – 9,49 – 300 lei/luna/elev;
– pentru elevii care au obtinut media intre 9,50 – 9,99 – 400 lei/luna/elev;
– pentru elevii care au obtinut media 10 – 500 lei/luna/elev;

– pentru elevii care obtinut la etapele judetene ale olimpiadelor si concursurilor organizate de Ministerul Educatiei locul I – 400 de lei, locul II – 350 de lei, locul III – 300 de lei;
– pentru elevii care obtinut la etapele judetene ale competitiilor, concursurilor cultural-artistice locul I – 400 de lei, locul II – 350, locul III – 300 de lei.

Hotararea prevede ca valoarea bursei de studiu pentru semestrul I al anului scolar 2020-2021 este de 300 de lei/luna/elev. Inainte de a se trece la vot si a se adopta amendamentele, consilierul local PNL Dan-Nicolae Podaru a declarat ca prevederi din proiectul de hotarare incalca Ordonanta 137/31 august 2000.

Primarul Sectorului 1, Clotilde Armand, a afirmat ca sistemul actual are doua defecte majore: privilegiaza cateva licee, unde toti elevii au burse, pe cand doar 10% dintre elevii altor unitati de invatamant iau burse.

Citeşte şi: Contractul individual de muncă a fost modificat. Care sunt noile obligaţii ale angajatorilor

DailyBusiness
EL PAÍS SUA: Un e-mail al Pentagonului indică posibilitatea suspendării Spaniei din NATO
Spynews
Premierul Ilie Bolojan a fost demis! Moțiunea a trecut
Fanatik.ro
Prima națională a României care merge să joace în Ucraina după începutul războiului. Andrii Șevcenko, șocat: „Alții s-au ferit să accepte! Le-a fost frică”. Exclusiv
Capital.ro
Se va suspenda permisul de conducere în 90 de zile. Sistemul nou de sancționare pregătit în România. Obligație la plată pentru șoferi
Playtech.ro
Ce se întâmplă cu pensiile și alocațiile copiilor în criza politică actuală. Veniturile românilor vulnerabili, afectate de moțiunea de cenzură
Adevarul
Fico s-a răzgândit: nu va participa la parada de Ziua Victoriei din Moscova. „Am programată o întâlnire scurtă cu Putin. Atât”
wowbiz.ro
Oana Lis este în doliu! Vedeta trece prin momente extrem de dificile: „S-a dus mamaie…Of”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Trafic blocat pe Autostrada A3, după o ciocnire în lanț cu 7 mașini
iamsport.ro
Un jucător de la Rapid se dă lovit pentru că Șucu încă nu i-a plătit prima de instalare! Situație neverosimilă: ”Oficial e accidentat”
MediaFlux
Guvernul Bolojan a fost demis oficial! UPDATE: Anunțul lui Sorin Grindeanu și al lui Cătălin Predoiu. Moțiunea de cenzură PSD – AUR a fost votată de 281 de parlamentari VIDEO
stirilekanald.ro
Moscova, sub asediul dronelor, cu câteva zile înainte de mega-parada lui Putin. O clădire de lux, lovită în plin
Răsturnare de situație. Decizia radicală a UDMR