A murit Romulus Budura, fostul ambasador al României în China. A fost unul dintre cei mai mari sinologi ai ţării noastre

Romulus Ioan Budura, fost ambasador al României în China, şi vicepreședinte al Asociației Ambasadorilor și Diplomaților de Carieră din România, a încetat din viaţă.
Daniel Spătaru
25 iul. 2021, 19:22
A murit Romulus Budura, fostul ambasador al României în China. A fost unul dintre cei mai mari sinologi ai ţării noastre

Romulus Ioan Budura a murit la vârsta de 90 de ani. El a fost ambasador al României la Beijig şi un sinolog care a studiat limba și cultura chineză încă din anii ’50. De altfel, redacţia în limba română de la Radio China Internaţional i-a adus un omagiu marelui diplomat.

„China Media Group (CMG) este alături de familia Budura, marea familie de sinologi și de prieteni ai Chinei, la momentul trecerii în neființă a Excelenței Sale Ambasador Romulus Ioan Budura (1931-2021).

Prieten al poporului chinez, Romulus Ioan Budura va rămâne pentru totdeauna unul dintre fondatorii prieteniei China – România, una dintre personalitățile care au adus o contribuție uriașă la dezvoltarea prieteniei și cooperărilor bilaterale, dedicație care a fost transmisă în cadrul familiei, de la o generație, la alta, dar și în lumea diplomatică, atât de specială și complicată.

Citeşte şi A murit George Ciamba, ambasadorul României în Grecia și fost ministru al Afacerilor Europene

Din îndepărtata Republica Populară Chineză, împreună cu toți prietenii chinezi, vă suntem alături în aceste momente.

Condoleanțe și compasiune familiei”, se arată în mesajul Radio China Internaţional.

Citeşte şi Ambasadorul Ucrainei în Thailanda, găsit mort în camera sa de hotel pe o insulă balneară

De asemenea, realizatorul tv Monica Ghiurco i-a adus un omagiu. „Este o mare pierdere pentru diplomația românească. Excelența Sa a fost una dintre cele mai complexe personalități pe care am avut onoarea să le cunosc și să le intervievez. A fost un mare român”, a scris aceasta.

DailyBusiness
Pfizer cere României despăgubiri de 500 de milioane de euro într-un proces privind vaccinurile anti-COVID
Spynews
Când va fi înmormântat Mario Berinde, copilul ucis în Timiș. Familia lui a făcut anunțul trist
Fanatik.ro
Cazul Mario Iorgulescu, pe masa judecătorilor CCR. Fiul șefului LPF a acuzat că i s-au încălcat drepturile constituționale
Capital.ro
Pensiile care se reduc cu 85%. Decizia Guvernului luată azi, 22 ianuarie. Pensionarii care vor primi mai puțin lunar
Playtech.ro
Cât costă alimentele de bază în New York în 2026: cât plătești pentru pâine, lapte, ouă sau carne de porc
Adevarul
Fermierii au o idee simplă care poate salva hrana românească: „Clientul poate cu un singur click să vadă de unde este roșia”
wowbiz.ro
Primele declarații ale mamei lui Alin, băiatul de 15 ani ucis în Timiș! Femeia îi anunțase dispariția cu doar două zile înainte de a fi găsit mort
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Sora lui Mario RUPE TĂCEREA despre ucigașii săi: „Poze și film... Vezi mai mult
iamsport.ro
Uluitor! Angelo Niculescu a spus înainte să moară de ce nu a jucat Nicolae Dobrin în Mexic: ”Inadmisibil, lipsă de conștiință!”
MediaFlux
Veste cruntă! Lista românilor care vor fi dați afară de la locul de muncă!
stirilekanald.ro
VIDEO El este tânărul care se zbate între viață și moarte după ce mașina i-a fost spulberată de tren, în Chiajna. Ghițan are doar 30 de ani și este tatăl a doi copii
Fotbal de Crăciun în Premier League: City poate urca pe 1 după etapa de Boxing Day