Şofer din Galaţi, prins beat la volan. Avea o alcoolemie record, de 3,66 mg/l alcool pur în aerul expirat

Un şofer din Galaţi a fost prins de poliţişti beat la volan. Avea o alcoolemie record, de 3,66 mg/l alcool pur în aerul expirat. Bărbatul în vârstă de 54 de ani a fost reţinut pentru următoarele 24 de ore şi i-a fost întocmit dosar penal.
Alina Costache
31 iul. 2021, 14:53
Şofer din Galaţi, prins beat la volan. Avea o alcoolemie record, de 3,66 mg/l alcool pur în aerul expirat
Şofer din Galaţi, prins beat la volan

Şofer din Galaţi, prins beat la volan. La data de 31 iulie a.c., polițiștii din cadrul Biroului Rutier Galați au depistat, în trafic, un conducător auto, de 54 de ani, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Uzina de Apă, având direcția de mers dinspre strada Stadionului, către strada Cloșca, din municipiul Galați, sub influența alcoolului.

Citeşte şi: Şofer beat, reţinut după ce a muşcat un poliţist care încerca să-l imobilizeze

Şofer din Galaţi, prins beat la volan

Bărbatul a fost condus la Spitalul Clinic Județean de Urgență Sf. Apostol Andrei Galați, în vederea recoltării de probe biologice, pentru stabilirea cu exactitate a alcoolemiei. Astfel, a rezultat a rezultat că avea 3,66 mg/l alcool pur în aerul expirat.

În cauză, a fost întocmit un dosar penal, pentru infracțiunea de conducere a unui vehicul sub influența alcoolului sau a altor substanțe.

Ulterior, bărbatul a fost reținut de polițiști pentru 24 de ore pe baza de ordonanță și introdus în Centrul de Reținere și Arestare Preventivă din cadrul IPJ Galați, potrivit Observatornews.ro.

Poliţist bătut de un şofer beat

Un polițist a fost bătut de un șofer prins băut la volan, pe o stradă din Craiova. Agresorul a încercat să fugă, însă a fost prins la scurt timp de oamenii legii. Bărbatul a fost pus la pământ și încătușat.

Sindicatul Europol a făcut publice imaginile din momentul imobilizării suspectului. Mai multe persoane au încercat să creeze o busculadă pentru a-l scăpa pe bărbat din mâinile polițiștilor. (Citeşte AICI mai multe detalii)

DailyBusiness
Macron: Dialogul cu Putin ar trebui să aibă loc fără „prea mulți interlocutori, să fie un mandat clar”
Spynews
Top 10 cele mai sănătoase alimente din lume. Ele îți asigură aportul de vitamine de care ai nevoie
Fanatik.ro
Cum a reacționat Cora Schumacher când a aflat că fostul soț se însoară cu un bărbat. Când face nunta fratele lui Michael Schumacher
Capital.ro
Obligatoriu pentru proprietarii de apartamente. Trebuie trecut la întreținere! Amendă de până la 3.000 de lei
Playtech.ro
Ce este cvadriciclul și de ce poate fi condus fără permis de conducere. Modelul Arora S2 care a luat foc are viteză maximă de 25 km/h
Adevarul
Trupele NATO au fost „bătute măr” de ucraineni în cadrul unor exerciții în Estonia. „Suntem condamnați”
wowbiz.ro
Imagini cumplite de la priveghiul familiei moarte în accidentul din Iași! Diana va fi înmormântată ținându-și fetița în brațe: „Dacă te-ar fi cunoscut părinții tăi…”
Economica.net
Un nou model Dacia. Va fi electric şi nu e Spring
kanald.ro
Un bebeluș a murit după ce a băut lapte de... Vezi mai mult
iamsport.ro
”Pleacă dracului!”. Ce i-a spus Ilie Năstase lui Nicolae Ceaușescu de l-a ”înghețat” pe liderul comunist
MediaFlux
Trump știe cum poate Zelenski să câștige războiul. Sfatul președintelui SUA în relația cu Rusia
stirilekanald.ro
Diana va fi înmormântată cu onoruri militare. Viitoarea mămică a murit împreună cu fetița din pântec și cu soțul afacerist, Sorin Iacob, în tragedia din Iași
Cercei pentru ținute de seară: Cum să creezi un look sofisticat