Tragedie la Botoșani. O fetiță de doar 12 ani s-a înecat într-un iaz

O fată în vârstă de 12 ani s-a înecat sâmbătă, într-un iaz din judeţul Botoşani, ea încercând să ajungă pe malul celălalt, şi pentru nu mai ocoli a decis să treacă prin apă.
Alina Costache
07 aug. 2021, 21:31
Tragedie la Botoșani. O fetiță de doar 12 ani s-a înecat într-un iaz

Tragedie la Botoșani. Trupul său a fost găsit de pompieri la o adâncime de doi metri, informează News.ro.

Tragedie la Botoșani. O fetiță de doar 12 ani s-a înecat într-un iaz

Potrivit reprezentanţilor Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă Botoşani, o fată de 12 ani şi-a pierdut viaţa sâmbătă, în apele unui iaz de pe raza satului Buhăceni, comuna Truşeşti.

“Copila se juca, împreună cu mai mulţi prieteni, pe imaşul din apropierea iazului. La un moment dat, a hotărât să ajungă pe malul celalalt şi pentru a nu mai înconjura, a luat decizia să treacă prin iaz. La circa zece metri de mal a dispărut sub ape. Una dintre fetele care o însoţeau, tot de 12 ani, a încercat să o ajute, dar nu a reuşit, motiv pentru care a alergat în sat să cheme ajutoare”, a transmis ISU Botoşani.

Sursa citată a precizat că solicitaţi să intervină, pompierii militari din cadrul Gărzii de Intervenţie Truşeşti au ajuns în cel mai scurt timp la locul indicat. În mai puţin de 20 de minute de la începerea căutărilor, au găsit fetiţa în locul unde a fost văzută dispărând sub ape, la o adâncime de circa doi metri.

Citește și: EXCLUSIV | Prefectul de Bacău, declaraţie halucinantă după moartea pilotului Adrian Cernea. Acuză organizatorul competiţiei off-road pentru tragedie: „Şi-au asumat orice s-ar fi putut întâmpla”
 

Ea a fost scoasă din apă şi preluată de echipajul Serviciului Judeţean de Ambulanţă, care a început manevrele de resuscitare. La faţa locului a ajuns şi echipajul de terapie intensiva mobila SMURD. Din păcate, în ciuda eforturilor medicilor, fetiţa nu a mai putut fi salvată.

Medicul de pe SMURD a decis că este cel mai bine ca fetiţa de 12 ani, care a încercat să îşi salveze, să fie transportată la spital pentru investigaţii suplimentare.

Citește și: Tragedie în munții Făgăraș. O turistă de 67 de ani a murit în urma unui stop cardio-respirator. A fost chemat și elicopterul în ajutor, însă nu s-a mai putut face nimic.

DailyBusiness
VIDEO ALERTĂ pe Aeroportul Băneasa. Un avion de mic dimensiuni a ieșit de pe pista de aterizare. Traficul aerian a fost blocat
Spynews
Fiica Alinei Pușcaș va fi operată astăzi. Motivul pentru care Melissa va fi supusă intervenției. Fetița ei va fi anesteziată general
Fanatik.ro
Moment unic pentru Simona Halep la Turneul Campioanelor! Sportiva e în culmea fericirii: ”E prima dată pentru mine”
Capital.ro
Călin Georgescu a anunțat decizia. Lovitură pentru AUR și POT: Nu le-am cerut să vorbească!
Playtech.ro
Când încep ninsorile în Bucureşti? Prognoza meteo pentru Crăciun şi Revelion 2025
Adevarul
Cum se apără jandarmul care a dat amenda de la Colectiv: „Domnul Rădună ne-a sfidat / Soția a fost căutată la muncă”
wowbiz.ro
BREAKING NEWS! Accident CUMPLIT! Un autocar cu 50 de pasageri s-a răsturnat într-o prăpastie. Toți erau studenți
Economica.net
Atenție la ofertele de energie electrică pentru clienții casnici
kanald.ro
Bani în plus pentru pensionari! Suma intră direct pe card. Cine se bucură de ajutor înainte de Crăciun
iamsport.ro
BREAKING | Transferuri-șoc la Craiova: își vinde titularul și aduce jucătorul dorit insistent de FCSB! Ce alt fotbalist va pleca din Bănie
MediaFlux
Prognoza ANM pentru următoarele două săptămâni. Toamnă mai caldă decât în alți ani
stirilekanald.ro
Lovitură de teatru în cazul livratorului lovit și umilit! Incredibil ce se întâmplă ACUM
substantial.ro
Primul complex cu jocuri de cazinou din Emiratele Arabe Unite va avea conexiune rutieră cu Dubai